تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

تاریخچه مواد مخدر در جهان و ایران

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
تاریخچه مواد مخدر در جهان و ایران
سرمقاله:

اعتیاد پدیده ای است که از شش هزار سال پیش به تدریج در تار و پود جوامع بشری رسوخ کرده و همواره در زندگی بشر حضور مخرب داشته است، اگرچه در برهه ای از تاریخ، بیشتر مواد را به عنوان دارو استفاده می کرده اند و در برهه ای دیگر از آن برای پر کردن خلأهای عاطفی – روانی استفاده می شده است، اما واقعیت این است که امروزه طیف وسیعی از مردمان جهان را در کام خویش فرو برده و خانواده های بسیاری را به پیامدهای ناگوارش مبتلا ساخته و امنیت جوامع را به خطر انداخته است و هر چقدر هم به عصر تکنولوژی نزدیک تر می شویم، شکل های پیچیده تر تولید و مصرف مواد نیز با مسائل سیاسی و فرهنگی جوامع گره خورده و نجات از این معضل جهانی را نیازمند برنامه ریزی و عملکرد هوشمندانه تری کرده است و این مهم محقق نخواهد شد مگر با مطالعات علمی و بررسی تاریخچه و انگیزه های اشاعه و استفاده از مواد.

علیرغم وجود اطلاعات بسیار در این زمینه هنوز به طور دقیق نمی دانیم که چه تعداد معتاد در جامعه داریم، هنوز نمی دانیم کدامیک از متغیرها تبیین کننده ترند. در حالی که اشکال نوظهور اعتیاد رو به تزاید است، هنوز دستگاه ها و اطلاعات ما در این زمینه به روز نشده است، نمی دانیم که چگونه فرزندان ما نسبت به مواد مخدر در جامعه آگاهی پیدا می کنند و از همه مهمتر آنکه نظام مشخصی برای سامان دهی بانکهای اطلاعاتی نداریم که مانند دماسنجی نرخ تغییرات در مصرف مواد را به ما نشان دهد. علی ایحال آنچه مسلم است این است که موضوع مواد مخدر به یک معضل تهدید کننده امنیت جهانی تبدیل شده و در ردیف سه بحران جهانی "هسته ای"، "جمعیت" و "زیست محیطی" تهدید کننده بشریت به شمار می آید.

همچنین مواد مخدر بعد از تجارت "نفت"، "توریسم" و "سلاح"با 1500 میلیارد دلار چرخش مالی و 500 تا 600 میلیون دلار سود خالص، چهارمین تجارت جهان و بعد از تجارت اسلحه دومین تجارت غیرقانونی محسوب می شود.تاریخچه

تاریخچه مواد مخدر:

مکتوبات تاریخی چنین می نماید که بشر از آغاز تاریخ از مواد مخدر برای تسکین دردها و آلام خود که به تجربه با آنها آشنا شده بودند استفاده می نموده است. نوشته هایی که از تمدن سومری های جنوب بین النهرین باقی مانده است، نشان می دهد که سومریان از کهن ترین اقوامی بودند که نه تنها از تریاک استفاده می کردند، بلکه نام گیاه "شفابخش" نیز بر آن نهاده بودند.

لوح های نقاشی کشف شده از یونان قدیم و مصر باستان نیز حکایت از آن دارد که طبیبان از بوته خشخاش و بوته شاه دانه به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می کردند. هنر کشت خشخاش بعدها به آسوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و پزشکان آسوری نیز صدها سال پیش از میلاد مسیح به خواص دارویی تریاک پی برده بودند.

نوشته های باستانی نشان می دهد که تریاک در تمام دوره های تاریخ بابل، مصر، یونان و روم استعمال می شد و حتی هومر شاعر یونانی در آثار خود از گل خشخاش سخن به میان آورده و آن را جزو گلهای زینتی باغ های رم در ششصد سال پیش از میلاد می دانسته است. در قرون سیزده قبل از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس (Thebes) پایتخمت مصر آغاز شد.

«پلیس» دانشمند رومی، اولین شخصی بود که شیره غلیظ خشخاش را به نام «اپیوم» جهت استفاده علمی در داروهای مسکن عرضه کرد. "اپیوم" از ریشه “OPOS” به معنی شیره است که از کلمه "اهی پی نا" “AHIPENA” از زبان سانسکریت گرفته شده و بنا به تلفظ های دیگر "افیون" یا "هیپیون" خوانده می شد.

آنچه مسلم است در قرون قبل از میلاد کشت و استفاده از بوته های مواد مخدر، صرفاً جنبه دارویی داشته است و بازدارندگان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان و اروپا می بردند.

ظاهراً مجارستان اولین کشور اروپایی است که با خشخاش آشنا شد و گیاه شناسان کشور مذکور هزار و دویست سال پیش از میلاد آن را می شناخته و شیره اش را به کار می برده اند.

ساکنان هند نیز در شمار نخستین آشنایان به گیاه مواد مخدر «کوکنار» می باشند و گفته می شود که هنگامی که داریوش بزرگ آن کشور را گشود، هندیها افیون را می شناختند و با آن سروکار داشتند. مسأله مواد مخدر و مصرف آن تاریخچه ای طولانی دارد.

مواد اعم از مواد مخدر و محرک مکرراً به عنوان شفابخش، مسکن، شادی آور و نیز مقدس مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله می توان به اشعار کهن موجود اشاره کرد و هز هوم در آیین زرتشت نام برد.

استفاده غذایی و دارویی از انواع مواد مخدر در چین و هند و کشورهای دیگر در چند هزار سال پیش نیز مورد تأیید قرار گرفته است. یونانیان زمان سقراط نیز به آثار طبی تریاک پی برده و برای تسکین و آرامش آلام خود آن را به کار می بردند.

در ایران دانشمندان و پزشکانی چون محمدبن زکریای رازی و ابن سینا اولین کسانی بودند که به خواص دارویی تریاک آشنا بوده و آن را برای مداوای بیماران خود تجویز می کردند.ورود تریاک به ایران

آشنایی جامعه ایرانی و استعمال آن را پاره ای ره آورد حمله چنگیز خان به این سرزمین نسبت داده و عده ای دیگر آن را سوغات لشکرکشی نادرشاه به هندوستان می دانند. مورخین دیگری عقیده دارند تریاک در قرن اول هجری از مصر و عربستان به ایران آمد و متداول گردید.

در ایران نیز حسن صباح مریدانی را برای از پا درآوردن دشمنان به کار گرفت. این امر با به دست آمدن نوشته هایی در تپه های الموت به اثبات رسید که این افراد با استفاده از اثرات سست کنندگی حشیش اعمال خارق العاده را انجام می داده اند. در ایران سوءمصرف مواد از سابقه ای طولانی برخوردار است.

گیاهانی که افیون و حشیش از آنها به دست می آیند از گیاهان بومی این منطقه بوده و شاید بتوان گفت خواص خوراکی، دارویی و روان گردان آنها از چند هزار سال قبل توسط ساکنان فلات ایران شناخته شده بود. طبق نوشته هرودوت خواص روان گردان حشیش برای اقوام آریایی شناخته شده بود و آنان از این ماده در عزاداری های خود استفاده می کردند.

اما شواهد مربوط به سوءمصرف آن در موارد غیرپزشکی بسیار نادر است. ابوریحان بیرونی اولین دانشمند اسلامی است که به خاصیت اعتیادآور افیون اشاره کرده و پدیده "تحمل" را تشریح کرده است. ولی آنچه مسلم است و زمان حکومت صفویان مصرف این ماده متداول بوده و چنانچه از شواهد برمی آید، زمان صفویه استعمال تریاک بیشتر به منظور تعدیل اضطراب خاطر بزرگان و درباریان و رجال عالی مقام معمول بوده در قرن دهم هجری شاه طهماسب صفوی مصرف مواد افیونی را جدی تلقی می کند و دستور می دهد تا تریاک موجود در دربار را معدوم نماید.

در زمان شاه عباس ظاهراً باید مصرف این مواد توسعه بیشتری پیدا کرده باشد زیرا می گویند شربت کوکنار که همان جوشانده خشخاش است بسیار رایج بوده، به طوری که شاه عباس دوم ضرورت مبارزه با آن را دریافته و برای جلوگیری از مصرف آن ناگزیر از صدور احکام و فرامین موکدی می شود و همچنین مجازات شدیدی برای متخلفین وضع نمود. وی مردم را به زیان ها و مضرات تریاک آگاه می کرد و چنانچه شخصی از فرمان سرپیچی می نمود به شدت مجازات می شد.

اولین کسی که در ایران به صورت رسمی و با افتخار، مبادرت به استعمال تریاک نمود، سفیر هندوستان در دربار شاه عباس بود که نقل است مقداری تریاک را با توتون مخلوط کرده و به صورت چپق یا اصطلاحاً پیپ بکار برده است.

تا پیش از قرن نوزدهم تریاک در ایران کشت نمی شد و تریاک کشی آنچنان رواج نداشت. کشت خشخاش را نیز برای اولین بار به دوران حکومت قاجار نسبت می دهند و نقل می کنند، ابتدا در اطراف دارالخلافه به کشت آزمایشی آن مبادرت شد، و به لحاظ سهولت در تولید محصول، و وجود بازرا جهانی خرید و کشت آن به مرور زمان شایع شد تا اینکه در سالهای 1300 در سطح زیاد کشت گردید.

تریاک کشی در عصر جدید در ایران از زمان ناصرالدین شاه شروع می شود. کشت خشخاش به صورت آزمایشی نیز در دوران امیرکبیر و در اطراف تهران انجام گرفته است. بر مبنای سیاست انگلیس که خواهان تضعیف همسایگان هندوستان بود، تریاک کشی چنان در ایران رواج یافت که حتی تصویر "ناصرالدین شاه" را همانند نقش سکه بر حقه های وافور منقوش ساختند و بدینسان به آن رسمیت بخشیدند و در همین ایام نیز کشت خشخاش را شروع کردند.

استعمار انگلیس پس از به زانو درآوردن هند بر آن شد که میان لندن و هندوستان خط ارتباطی تلگراف برقرار کند و برای این کار می بایست از سرزمین ایران بهره می گرفتند و از این جهت آن را به ناصرالدین شاه پیشنهاد و عملی ساختند و به این طریق سیم بانان و کارگران هندی خط ارتباط، از بزرگترین انگیزه های گسترش و آموزش تریاک کشی در ایران بودند و خراسان به عنوان تریاک کشی در تیررس آرمان های شوم آنان قرار گرفت به طوری که از سال 1851 پیش قراولان قاچاقچیان این داروی تحذیر کننده و اعتیادآور در لباس های دراویش هندی در خراسان و کرمان پراکنده شدند و به تریاک کشی پرداختند. چون انگلیسی ها تریاک ایران را خوب می خریدند، کشاورزان دست از زراعت گندم کشیدند و به کشت خشخاش روی آوردند.

در این میان ناآگاهی و کمبود رشد فرهنگی جامعه نیز عامل موثری در جهت بهره برداری استعمارگران برای گسترش کشت خشخاش و اعتیاد به تریاک گردید، بطوریکه پزشکان انگلیسی و حکیم باشی های وابسته تریاک را به عنوان داروی موثر برای درمان بیماریهای مختلف همچون سردرد، دندان درد، گوش درد و ... معرفی و تجویز می کردند و چندین نگذشت که مواد مخدر به صورت خانگی در هر خانه و کاشانه راه یافت.

تا قبل از انقلاب مشروطه و تشکیل نخستین مجلس قانونگذاری طی دستوراتی از طرف حاکم صادر می شد بر جلوگیری از شیوع مواد مخدر تأکید می گردید، برای مثال در سال 939 هجری قمری به فرمان شاه طهماسب صفوی مقداری از تریاک های سلطنتی که ارزش آنها معادل پانصد تومان آن زمان بود منهدم گردید.

در سال 1621 میلادی نیز شاه عباس به خاطر اعتیاد روزافزون افراد قزلباش فرمانی مبنی بر ترک استعمال تریاک و همچنین مجازات شدیدی برای مختلفین وضع نمود.

- در چین امپراطوری کیاگینگ در سال 1799 با صدور فرمانی تولید، واردات و سوءمصرف تریاک را ممنوع کرد.

- در انگلستان در سال 1891 پارلمان قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تریاک در رده ی سموم قرار گرفت.

- در آمریکا در سال 1906 (سه سال قبل از تشکیل کنفرانس شانگهای) قانون غذا و داروهای خالص را تصویب کردند که اجرای آن با جلوگیری از قاچاق و سوءمصرف تریاک ملازمه داشت.

در ایران پس از فرمان شاه طهماسب در سال 936 هـ - ق و شاه عباس در سال 1005 هـ - ق در سال 1289 (تقریباً همزمان با تشکیل کنفرانس بین المللی شانگهای1909) برای تحدید تریاک به مصارف پزشکی، حدود سه سال پس از اجرای «قانون غذا و داروهای خالص» در آمریکا (1906) که عرضه و مصرف تریاک محدود به موارد پزشکی شد؛ و 45 سال بعد از اجرای «قانون سموم» در انگلستان (1861 که تریاک را یکی از سموم قلمداد کرد) قانون «تحدید تریاک» تصویب شد که بدون تردید شرایط جهانی، تصویب این قانون را می طلبید و جنبش جهانی بر ضد سوءمصرف تریاک و فرآورده های آن در تصویب این قانون تأثیر زیادی داشت.[1]مهمترین متغیرهای اثرگذار در تصویب قانون تحدید تریاک 1289:

می توان گفت که مهمترین متغیرهای اثرگذار بین المللی و داخلی در تدوین و تصویب قانون تحدید تریاک سال 1289 شمسی عبارتند از:

الف: فشارهای وارده به دولت ایران از سوی سازمانها و قدرت های جهانی در مورد خودداری از تولید و صدور تریاک به کشورهای دیگر.

ب: آغاز کنفرانس بین المللی 1909 شانگهای

ج: مشکلات پدید آمده از سوءمصرف مواد افیونی در داخل کشور که تعداد معتادان در یک جمعیت کمتر از هفده میلیون نفر حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر تخمین زده می شد.

د: تثبیت نسبی نظام مشروطه در دوره دوم مجلس شورای ملی؛ زیرا در دوره اول مجلس، مخالفان مشروطه که به دنبال بهانه هایی برای ایجاد و آشوب بودند، به طور قطع از محدود شدن تریاک هم که استعمال کنندگان زیادی داشت سوءاستفاده و فتنه انگیزی می کردند.[2]

اما تصویب قانون تحدید تریاک که طی آن در مدت 8 سال مصرف شیره ممنوع و استعمال تریاک تنها به منظور مصرف طبی مجاز شناخته شد، موثر واقع نشد، بلکه قاچاق آن را رواج داد.

در پی آن رد سال 1301 قانون منع واردات مواد مخدر تصویب شد تا جایی که پس از تشکیل جامعه ملل، مسأله تریاک مورد توجه جهانی قرار گرفت و ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی هدف برنامه کاهش تولید بود.

شش سال بعد یعنی سال 1307 قانون جدید «انحصار دولتی تریاک» از تصویب گذشت که بر این اساس دولت ایران باید به تدریج اراضی زیر کشت خشخاش را کاهش دهد. به دنبال گسترش ابعاد مسأله اعتیاد و ناچیز بودن عایدات حاصل از صدور تریاک برای دولت «قانون منع کشت خشخاش و استعمال تریاک» در سال 334 تصویب و به اجرا گذاشته شد.

با این اقدام قاچاق هروئین و مورفین به داخل کشور به صورت تجارت سودمندی درآمد و با تصویب قانون تشدید مجازات قاچاقچیان، زندانهای کشور از قاچاقچیان و معتادان پر شد، اما بر تعداد معتادان و میزان قاچاق افزوده شد، به طوری که طی 6 سال (1344-338) میزا تریاک و هروئین مکشوفه تقریباً به سه برابر رسید.

با افزایش درآمد نفت در سال 1355 مسأله درمان و بازپروری با استفاده از متادون مطرح شد. اما پس از پیروزی انقلاب مسأله مواد به عنوان رفتاری ضدانقلابی و ترویج شده از سوی استعمارگران تلقی شده، مبارزه قهرآمیز با آن شروع و مسأله درمان از دستور کار خارج شد.

اردوگاه ها و مراکز بازپروری تحت نظارت کمیته انقلاب اسلامی تشکیل ومعتادان به این مراکز هدایت شدند. البته ذکر این نکته ضروری است که با توجه به شرایط و تعداد افراد پذیرش شده، امکان انجام اقدامات عملی برای اصلاح و بازپروری معتادان حتی پس از تحویل به سازمان بهزیستی وجود نداشت.

این در حالی بود که به رغم روند تشدید مجازات ها و مبارزه با عرضه، پر شدن زندان ها و انجام اعدام ها، نه تنها تعاد معتادان کاهش نیافت بلکه سیری صعودی به خود گرفت.

اولین مراکز فعالیت علمی در زمینه کاهش تقاضا (کاهش مصرف، پیشگیری، درمان و بازتوانی) در سال 1375 تشکیل شد. این مراکز به صورت سرپایی و یا نظارت بهزیستی شکل گرفت.

در سال 1379 مرکز اجتماع درمان مدار و برنامه های علمی آن به عنوان روش بازتوانی در مراکز بازپروری مورد استفاده قرار گرفت که نتایج آن مثبت بود. مسأله پیشگیری از سوءمصرف مواد، موضوعی بود که به سختی مورد توجه مسئولان و مردم قرار گرفت، زیرا به دلیل گستردگی تعداد مخاطبان آن نیاز به انجام اقدامات همگانی داشت و اقدامات هماهنگ مسئولان مختلف را طلب می کرد.

علاوه بر اینکه انجام اقدامات درازمدت که (ذات فعالیت های پیشگیری است) برای مردم و مسئولان خوشایند نبود، اما فعالیت های آگاه سازی و اجرای طرح های جامع پیشگیری با مخاطب افراد سالم به تدریج رشد یافت به نحوی که لزوم انجام اقدامات مختلف کاهش تقاضا به مروز توانست بر تفکر یک جانبه مقابل با عرضه به صورت قهرآمیز به افراد معتاد غلبه کند. [3][1]سید حسن اسعدی، مقاله (تحلیلی از اثرگذاری کنفوانسیون ها، پروتکل ها و دیگر اسناد بین المللی بر مقررات مبارزه با مواد مخدر از سال 1289 تا 1385) ماهنامه فرهنگی، اجتماعی ایران پاک – سری جدید، شماره اول، ص 20
[2]- همان جا
[3]- سایت اینترنتی clubs.comwww.central
تاریخچه مواد مخدر در ایران و جهان (نویسنده: دکتر اخوان)


مطالب مشابه ...(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۳۴ عصر، توسط گلچین جاویددوست.)
۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۲۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط گلچین جاویددوست ، senior engineer
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #2
RE: تاریخچه مواد مخدر در جهان و ایران
یه مطلب هم من اضافه کنم:
نوش دارویی که به سهراب میخواستند بدهند همان شیره ی خالص تریاک بود که در درمان زخمها و ساکت کردن درد به کار میرفت.
تاریخچه مواد مخدر در جهان و ایران

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۳۷ عصر، توسط گلچین جاویددوست.)
۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۳۷ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله:تحلیل جامعه شناختی از مسکن شهری در ایران سکوت تلخ 10 780 ۳-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  دانلود رایگان پاورپوینت توسعه صنعتی ایران بعد از انقلاب 49 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 1,492 ۳۱-۱-۱۳۹۳ ۰۳:۲۳ عصر
آخرین ارسال: kamran2690
  پاورپوینت نگرشي نوئين از مواد اعتيادآور جديد ta.soltani 0 314 ۱۹-۸-۱۳۹۲ ۰۸:۳۶ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  ▀▄ Happy Tree Friends، تهوع آورترین انیمیشن جهان ▄▀ farzan 3 254 ۲۱-۷-۱۳۹۲ ۰۴:۰۳ عصر
آخرین ارسال: farzan
  مواد راديو اكتيو چه موادي هستن؟ senior engineer 0 265 ۶-۱۱-۱۳۹۱ ۱۱:۳۲ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  دانلود رایگان پاورپوینت حسابداری مواد و بهای تمام شده آن 81 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 693 ۱۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۰۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود رایگان پاورپوینت گاوهای بومی ايران و نژادهای شیری جهان 29 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 387 ۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۹:۰۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] تاریخچه و ساخت بمب اتمی senior engineer 0 313 ۲۳-۹-۱۳۹۱ ۱۰:۱۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  پروژه بررسی مالی طرح ایران رود senior engineer 0 2,116 ۲۲-۹-۱۳۹۱ ۰۴:۴۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  آئين كار ساختمان، تاسيسات، تجهيزات فني بهداشت و نگهداري سردخانه مواد غذائي عضو افتخاری 0 416 ۱-۸-۱۳۹۱ ۰۹:۵۰ عصر
آخرین ارسال: عضو افتخاری

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان