تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

بيمه و مديريت در صنايع غذايي

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
بيمه و مديريت در صنايع غذايي
بيمه و مديريت در صنايع غذايي

بهكام: با هدف شناخت و رفع موانع موجود در راه فعاليت‌هاي مختلف صنايع غذائي، بر آن شديم تا با بهره گيري از مشاوران متخصص در رشته هاي مختلف و با مساعدت مديران موسسات اقتصادي فعال در صنايع غذائي مجموعه مقالاتي را در هر شماره ارائه دهيم.
يکي از اين موضوعات بسيار مهم وضعيت بيمه در صنايع غذايي کشور است.
بر همين اساس و در آستانه‌ي 13 آذر، روز بيمه مجموعه مقالاتي را به موضوع بيمه و مديريت در رويکرد صنايع غذائي اختصاص داده‌ايم.
اين مقالات از مباني پايه‌اي بيمه آغاز و به تدريج به موضوعات تحليل و معرفي رشته‌هاي بيمه‌اي مورد نياز در صنايع غذايي، اعم از پوشش‌هاي بيمه‌اي رايج در کشور و نيز پوشش‌هاي خاص بيمه‌اي که عليرغم نياز جدي به آنها، هنوز به طور عام به بازار بيمه کشور راه نيافته اند‌، خواهد پرداخت .
زمينه‌ي مهم ديگري که مورد توجه هيئت تحريريه قرار دارد‌، پرداختن و پاسخ به پرسش‌هاي بيمه‌اي دست‌اندرکاران صنايع غذايي است که حتي الامکان با منافع عمومي صاحبان اين صنعت ارتباط دارد.
مبحث نخست اين سلسله مقالات به تاريخچه‌ي صنعت بيمه در ايران مي‌پردازد.

تاريخچه فعاليت موسسات بيمه در ايران در يك نگاه
اولين بار واژه‌ي بيمه در ايران درسال 1256 هجري شمسي، به‌کار رفت. در آن سال قانوني به تصويب رسيد كه طي آن دولت ايران به اتحاديه عمومي پست بين الملل پيوست.
در 27 اسفند 1309 مقرراتي در خصوص کارگران به تصويب هيات وزيران رسيد که به موجب آن، صندوقي به نام صندوق احتياط براي کمک به کارگران تشکيل شد. ضوابط آن به گونه اي بود که بين سال‌هاي 1314– 1310 که شرکت سهامي بيمه ايران تاسيس شد ، حدود 23 شرکت بيمه خارجي يا نمايندگان آنها در امور بيمه‌هاي بازرگاني شامل آتش سوزي، باربري، درمان، اتومبيل، حوادث و عمر در ايران به کار مشغول بودند. اين در حالي بود که در سال 1331 با تصويب دولت، شرايط و محدوديت هاي بيشتري براي کار شرکت‌هاي بيمه خارجي مقرر شد و فقط دو شرکت بيمه‌ي خارجي يوركشاير و اينگستراخ در ايران فعاليت داشتند و از فعاليت ساير شركت‌هاي خارجي جلوگيري بعمل آمد. با محدود کردن کار شرکت هاي بيمه‌ي خارجي، دوران ظهور شرکت هاي بيمه‌ي داخلي شکل گرفت و اين به گونه اي بود که تا قبل از انقلاب 16 شرکت بيمه‌ي ايراني وابسته به بخش خصوصي که برخي با سرمايه و مشارکت هاي خارجي نيز تشکيل شده بودند در کنار دو شرکت خارجي ذکر شده مشغول فعاليت شدند و شركت سهامي بيمه‌ي ايران شرق به عنوان اولين شركت بيمه ملي در خرداد ماه 1329 در ايران تاسيس شد.
در سال 1349 موسسه‌ي آموزش عالي براي بيمه و بيمه گري به نام مدرسه عالي بيمه تاسيس شد که هدف آن تربيت کادر متعهد و متخصص در امور بيمه‌اي کشور بود.
با افزايش عملکرد و توسعه‌ي فعاليت موسسات بيمه، ضرورت اعمال نظارت بر نحوه‌ي عملکرد آنان به منظور حفظ حقوق بيمه‌گزاران احساس شد. اين امر منجر به تاسيس بيمه‌ي مرکزي ايران در سال 1350 شد.
به هنگام وقوع انقلاب اسلامي در سال 1357 ، شرکت سهامي بيمه‌ي ايران، با مالکيت دولتي و شرکت هاي بيمه‌ي خصوصي ايران، آسيا، البرز، آريا، اميد، ايران، توانا، پارس، حافظ، شرق تهران، ساختمان و کار، دانا و ملي و همچنين دو نماينده‌ي خارجي يوركشاير و اينگستراخ به فعاليت مشغول بودند. همچنين بيمه‌ي مرکزي به عنوان نهاد نظارتي دولت، بر بيمه گران، براي حفظ حقوق بيمه گزاران وسلامت بازار بيمه کشور فعاليت مي‌کرد.
پس از پيروزي انقلاب دگرگوني‌هاي اساسي و زير بنايي در تمام امور سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور پديد آمد. صنعت بيمه‌ي کشور نيز دستخوش تغيير و تحول قرار گرفت . با پيروزي انقلاب جو حاکم بر جامعه‌ي موافق فعاليت بخش خصوصي در جامعه نوپاي آن زمان نبود و دولتي كردن فعاليتها و سيستم برنامه‌ريزي متمرکز‌، حرف اول را مي زد. بر اين اساس مصوبه‌ي مورخه 4/4/58 نقطه‌ي عطف تاريخ صنعت جوان بيمه‌ي کشور را رقم زد‌. مطابق اين تصويب نامه به منظور حفظ حقوق بيمه گزاران و گسترش صنعت بيمه کشور كليه موسسات بيمه خصوصي ضمن قبول مالکيت مشروع، ملي اعلام شدند و دو نماينده‌ي بيمه خارجي فعال در ايران نيز منحل شد، از اواسط دهه1360 مقرر شد که فقط دو شرکت بيمه‌ي آسيا و البرز به فعاليت مشغول شوند. و ساير شرکت هاي بيمه به انجام تعهدات گذشته و پرداخت خسارت معوقه اكتفا كنند.
در تاريخ 1/9/1367 لايحه‌ي اداره موسسات بيمه تصويب شد که براساس آن انجام امور بيمه‌اي صرفاً به 4 شرکت بيمه‌ي آسيا، البرز، ايران و دانا محول شد شركت بيمه‌ي صادرات و سرمايه گذاري در سال 1373 با مشاركت بيمه‌ي مركزي ايران و بانك‌هاي ملي، صادرات، توسعه‌ي صادرات، تجارت و ملت، پا به عرصه‌ي فعاليت نهاد . در روز 21 فروردين 1380 كليات طرح تاسيس موسسات بيمه‌ي غير دولتي در صحن علني مجلس بررسي و در روز 29/3/1380، اين طرح با سرمايه‌ي اشخاص داخلي تصويب شد .رئيس جمهور وقت، قانون تاسيس موسسات بيمه‌ي غيردولتي را در ايران براي اجرا ابلاغ كرد . اين در ششم شهريور 80 در مجلس شوراي اسلامي تصويب و در بيست و هفتم شهريور در شوراي نگهبان تاييد شده بود.در ششم شهريور ماه سال 1380 با ابلاغ اين قانون توسط رياست جمهوري براي اجرا، فعاليت موسسات بيمه‌ي غير دولتي در ايران پس از 22 سال فعاليت موسسات بيمه‌ي دولتي، آغاز شد . در فرودين ماه 1381 نخستين شرکت بيمه‌ي خصوصي براي فعاليت در مناطق آزاد از بيمه مرکزي ايران پروانه تاسيس گرفت و موافقت بيمه مرکزي با ثبت شرکت بيمه‌ي حافظ در منطقه آزاد کيش به سازمان منطقه آزاد کيش اعلام شد . در آبان ماه 1381 بيمه‌ي مرکزي ايران مجوز تاسيس سه شرکت بيمه خصوصي را صادر کرد. اين سه شرکت عبارت اند از: شرکت بيمه‌ي پارسيان، شرکت بيمه‌ي توسعه و شرکت بيمه‌ي کارآفرين که بايد به صورت سهامي عام، فعاليت خود را آغاز مي‌كردند. در آذر ماه همان سال دو شرکت بيمه‌ي غير دولتي ديگر به نام هاي ملت و رازي، از بيمه‌ي مرکزي ايران مجوز تاسيس گرفتند . با صدور اين دو مجوز در آستانه‌ي روز بيمه ( 13 آذر سال 1381) تعداد شرکت هاي بيمه‌ي خصوصي در ايران به شش شرکت افزايش يافت كه از ميان آنها بيمه‌ي حافظ فعاليت بيمه‌اي در مناطق آزاد را آغاز کرده بود. و پنج شرکت بيمه‌ي ملت، رازي، پارسيان، کارآفرين و توسعه كه مجوز خود را قبلا" دريافت كرده‌ بودند، در شرف تاسيس و آغاز فعاليت قرار گرفتند . متعاقبا" در اسفند ماه بيمه‌ي مرکزي ايران با ثبت شرکت بيمه اميد در منطقه‌ي آزاد کيش موافقت کرد.
در ارديبهشت سال 1382طبق اعلام بيمه مركزي ايران با توليد نزديک به 9 هزار ميليارد ريال حق بيمه در سال1381 در صنعت بيمه كشور، نسبت حق بيمه به توليد ناخالص داخلي از مرز يک درصد فراتر رفت.در تير ماه1382، بيمه‌ي مرکزي مجوز ثبت نخستين شرکت بيمه‌ي خصوصي صرفا" اتکائي را به‌نام امين، در كيش صادر کرد. اين شركت مي تواند در کل کشور فعاليت بيمه اي انجام دهد.در آذر ماه 82 بيمه‌ي مرکزي ايران، پروانه‌ي فعاليت شرکت هاي بيمه خصوصي ملت وسينا را صادر کرد.
و بالاخره در مهر ماه 83 دکتر عبدالناصر همتي، رئيس کل بيمه مرکزي ايران موافقت شوراي عالي بيمه و تائيد مجمع عمومي بيمه مرکزي را با صدور مجوز براي دو شرکت بيمه در شرف تاسيس به نام هاي دي و سامان اعلام كرد.سيزدهم آذر ماه هر سال يادآور 13 آذر 1367 است که قانون اداره‌ي امور شرکت هاي بيمه به تصويب رسيد و تکليف فعاليت شرکت هاي بيمه در ايران روشن شد . قانون اداره‌ي امور شرکت هاي بيمه در هفت ماده به تصويب رسيد و قبل از هر چيز وضعيت قانوني اداره شرکت هاي بيمه ايران ، آسيا ، البرز و دانا را مشخص کرد .
روز سيزدهم آذر 67 در واقع تعريف جديدي از وضعيت ، نحوه‌ي اداره‌، نوع نظارت و جايگاه شرکت هاي بيمه قبلي و جديد را ارائه مي‌شد که به تعبيري ،‌ تولد تازه‌ي صنعت بيمه در نظام جمهوري اسلامي ايران است.

دریچه ای برای اطلاع رسانی و تبادل نظركنفرانس ملي مديريت و مهندسي صنايع غذايي
ارزيابي توان علمي كشور در اين بخش، آشنايي با فناوري‌هاي نوين و مديريت صنايع غذايي، تشويق افراد شاغل در صنايع غذايي و ارتقاء سطح سلامت جامعه از ديگر اهداف اين كنفرانس است.مديريت پخش و فروش محصولات غذايي ، مديريت كيفيت، ايمني و توليد، مديريت ارتباط با مشتري و مصرف‌كننده ، مديريت بازاريابي، تجارت الكترونيك و صنايع غذايي ، كاربرد بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي و فناوري اطلاعات در اين صنعت از جمله محورهاي مورد بررسي در اين همايش است. روش‌هاي نوين در توليد محصولات و ماشين آلات نوين در صنايع غذايي، توليد محصولات نوين در صنايع تبديلي كشاورزي و روشهاي نوين براي افزايش عمر ماندگاري و ماندگاري ارزش غذايي محصولات از ديگر محورهاي كنفرانس مذكور مي‌باشد. در بخش غذاي عملگر نيز موضوعاتي همچون تعريف غذاهاي عملگر، روش‌هاي تحقيق و توليد در غذاهاي عملگر، بازدهي اقتصادي غذاهاي عملگر در صنعت و بخش دولتي ، وجه تشابه و تمايز غذاهاي عملگر و غني شده و حجم بازار غذاهاي عملگر در ايران و جهان بررسي مي‌شود. در اين كنفرانس هشت كارگاه آموزشي در محورهايي همچون آخرين دستاوردهاي صنايع غذايي ايران در طراحي غذاهاي عملگر، مباحث نوين مديريت در صنايع غذايي ، كاربرد نانوتكنولوژي در صنايع غذايي، طراحي غذاهاي عملگر با تاكيد بر بازاريابي رقابتي و كاربرد فناوري اطلاعات در صنايع غذايي برپا خواهد شد. در اين كنفرانس براي نخستين بار در كشور جايزه ويژه غذاي عملگر با عنوان "سيب طلايي" به ‪ ۱۴‬شركت موفق در صنايع غذايي اعطاء مي‌شود.

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۲۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۵۳ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پاورپوینت رويكرد نوين براي مديريت بحران ta.soltani 0 1,396 ۱۹-۸-۱۳۹۲ ۰۸:۵۶ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  [دانلود] پاورپوینت مديريت جامع كيفيت TQM 51 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 3,583 ۱۲-۹-۱۳۹۱ ۰۸:۰۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [دانلود] پاورپوینت مديريت توليد انگيزه - مدیریت کار و زمان - مدیریت خلاقیت 58 اسلاید به همراه ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 910 ۱۲-۹-۱۳۹۱ ۰۸:۰۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [دانلود] پاورپوینت مديريت اسناد و بايگانی 34 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,268 ۱۲-۹-۱۳۹۱ ۰۸:۰۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  ارائه روشي براي اولويت‌بندي صنايع ايران بر مبناي قابليت بازارسازي بين‌المللي و تجارت ال senior engineer 0 140 ۶-۸-۱۳۹۱ ۰۵:۳۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  تحليل راهبردي هزينه، پارادايم كليديِ مديريت هزينه در زنجيره عرضه ايران (بخش اول) senior engineer 0 69 ۳۰-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  تحليل راهبردي هزينه، پارادايم كليديِ مديريت هزينه در زنجيره عرضه ايران (بخش دوم) senior engineer 0 149 ۳۰-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۱۶ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  تحليل راهبردي هزينه، پارادايم كليديِ مديريت هزينه در زنجيره عرضه ايران (بخش سوم) senior engineer 0 102 ۳۰-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۱۵ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  تفاوت رژيم غذايي ورزشكاران با افراد عادي senior engineer 0 89 ۲۵-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۲۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  راهبردهاي مديريت تلفيقي آفات (IPM) در كنترل جوندگان مضر كشاورزي ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 109 ۲۳-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۵۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان