تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

بيماري لپتوسپيروز

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
بيماري لپتوسپيروز
بيماري لپتوسپيروز يكي از گسترش يافته ترين بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوانات است. چهره باليني اين بيماري آنقدر متغير است كه هرگز نميتوان تنها بر پايه علائم و نشانيهاي بيماري، آن را تشخيص داد. به همين دليل تشخيص بيشتر بر پايه اعتماد به آزمايشگاه در نشان دادن و مشاهده عامل بيماري و دقت روشهاي سرولوژيكي استوار است.
جنس لپتوسپيرا شامل دو گونه است : 1) لپتوسپيرا اينتروگان (بيماريزا)، 2) لپتوسپيرا بيفلكسا (غير بيماريزا) . هر كدام از اين دو گونه داراي تعداد زيادي تيپهاي سرولوژيكي ميباشند كه به سروگروپ معروف هستند.
لپتوسپيرا اينتروگان براي انسان و دام بيماريزا است و در حال حاضر حدودا شامل 230 سروواريته شناخته شده ميباشد، در حاليكه سويه هاي لپتوسپيرا بيفلكس ساپروفيت بوده و معمولا در آبها و خاك وجود دارند.
عفونتهاي لپتوسپيرايي معمولا در اثر تماس غيرمستقيم انسان يا دام با آب، خاك يا غذاي آلوده شده توسط ادرار آلوده تعداد زيادي از حيوانات وحشي يا اهلي حامل (Carrier) حاصل ميشود. همچنين در اثر تماس مستقيم با ادرار يا بافتهاي حيوانات مبتلا، بيماري منتقل ميشود. اجرام بيماريزاي لپتوسپيرا از طريق زخم يا خراشهاي ايجاد شده برروي پوست بدن، سطوح مخاطي، بافت ملتحمه چشم، تنفس قطرات ريز و معلق (آئروسل) مايعاتي كه واجد اجرام لپتوسپيرا هستند وارد بدن ميشوند. اجرام لپتوسپيرا بلافاصله وارد جريان خون شده و شروع به تزايد ميكنند و بدينصورت مرحله حضور اجرام لپتوسپيرايي در خون (Leptospiremia) كه 7 تا 10 روز پس از شروع بيماري ادامه مي يابد فرا ميرسد. در طي اين مرحله از بيماري اجرام لپتوسپيرايي را به آساني ميتوان از خون جدا نمود. 10 روز پس از شروع بيماري و زماني كه پادتنها را ميتوان اندازه گيري نمود، اجرام لپتوسپيرايي كه در لوله هاي كليوي جايگزين شده اند از طريق ادرار دفع ميشوند (Leptospiruria) . اين مرحله از بيماري (لپتوسپيروريا) ممكن است تا مدتها دوام داشته باشد. در طي اين مرحله ميتوان اجرام لپتوسپيرايي را از ادرار يا بافت كليه (حيوانات تلف شده) جدا نمود.
باكتري لپتوسپيرا به شكل اسپيروكت فنر مانند محكمي است به ضخامت 1/0 ميكرومتر و به طول 6 تا 20 ميكرومتر. اين باكتري را به آساني بوسيله حركت چرخشي يا مارپيچي اش و قلاب مشخصي كه در يك يا هر دو انتهاي آن است ميتوان تشخيص داد. از لحاظ شكل ظاهري گونه هاي بيماريزا و ساپروفيتها (غيربيماريزا) لپتوسپيرا از يكديگر قابل تفكيك نيستند و بهترين وسيله براي مشاهده اين اجرام، استفاده از ميكروسكپ زمينه تاريك است. اين اجرام با رنگهاي آنيلين بخوبي رنگ آميزي نميشوند. تكنيكهاي رنگ آميزي نقره (Silver impregnation technique) در جنينهاي سقط شده و رنگ آميزي با قرمز كنگو در مورد رسوبات ادراري ميتواند مفيد باشد. اجرام لپتوسپيرا بدليل حركات شديد و ضخامت كمشان قادرند از صافيهاي با اندازه ريز 22/0 تا 45/0 ميكرومتر كه اغلب باكتريها از آنها رد نميشوند، رد شوند.

لپتوسپيراها هوازي اجباري اند و هنگامي كه در يك محيط مناسب و در دماي 30- درجه سانتيگراد كشت داده شوند، دوره توليدمثل و تكثير آنها 7 تا 12 ساعت است. در محيط كشت نيمه جامد محتوي 02/0 درصد آگار، رشد باكتري بصورت حلقه هايي در پايين سطح محيط به راحتي قابل مشاهده است. رشد حلقه اي ممكن است در كشتهاي اوليه كه بمنظور جداسازي اجرام لپتوسپيرايي فراهم ميشوند، حتي بعد از گذشت مدت زمان زياد هم مشاهده نشود. مشاهده و اثبات حضور اجرام لپتوسپيرا در محيط هاي كشت منوط است به مشاهده متناوب توسط ميكروسكوپ زمينه تاريك. از آنجايي كه خواص كشت و مورفولوژي (شكل ظاهري) لپتوسپيراها بسيار شبيه هم ميباشد، طبقه بندي اجرام جدا شده بستگي به خواص سرولوژيكي آنها دارد. براساس آزمايش آگلوتيناسيون ميكروسكوپيك (MAT) كه در آن از آنتي سرم اختصاصي استفاده ميشود، سروتيپهايي كه داراي آگلوتيناسيون اصلي مشترك دارند جهت سهولت كار در يك سروگروپ طبقه بندي ميشوند. آنتي سرمي كه بيشترين واكنش متقاطع را در يك سروگروپ نشان دهد معرف همان سروگروپ خواهد بود و براي تشخيص كشتهاي ناشناخته از آن استفاده ميشود.
در حال حاضر 22 سروگروپ شناخته شده وجود دارد. هنگامي كه سروگروپ يك ارگانيسم جدا شده مشخص شد، ارگانيسم را با آنتي سرمهاي اختصاصي سروواريته هاي آن سروگروپ مورد آزمايش قرار ميدهند، تا مشخص نمايند به كدام يك بيشتر نزديك است. سپس براي تشخيص و تفكيك ارگانيسم جدا شده، آن را با آنتي سرمهاي اختصاصي سروواريته با آزمايش جذب آگلوتيناسيون متقاطع مورد آزمايش قرار ميدهند. تاكنون حدود 230 نوع تيپ سرمي (سروتيپ) در سطح جهان شناسايي شده كه وجود هشت سروتيپ آن از طريق سرولوژي در كشور ما نشان داده شده است.
تاريخچه بيماري در ايران و جهان:
لپتوسپيروز توسط دانشمندي به نام وايل براي اولين بار در سال 1886 بيماري شناسايي و تعريف شد. شناسايي عامل بيماري توسط دانشمند ژاپني به نام اينادا در سال 1914 صورت گرفت. از آن زمان تا كنون مطالعات سرو باكترولوژيك در بسياري از كشورهاي جهان صورت گرفته كه بيانگر شيوع بيماري در اغلب كشورهاي دنيا و در انواع گونه هاي پستانداران اهلي و وحشي مي باشد.
اولين مطالعه گستردهاي كه در ايران در مورد لپتوسپيروز صورت گرفته مربوط به سال 1336 ميباشد كه در طي آن دكتر مقامي و همكاران در موسسه سرم سازي رازي نمونه هاي سرمي 3000 راس گاو گوسفند و 5 نفر شتر را با آزمايش MAT مورد بررسي قرار دادند كه نتايج آن بيانگر 31% آلودگي گاوان و 17% آلودگي گوسفندان به سروتيپهاي گريپوتيفوزا، پومونا، هيوس و ايكتروهموراژيه بود (1 و2). در بررسي ديگري در سال 1356 دكتر مقامي تعداد 2097 نمونه سرم گاو از 23 دامداري اطراف تهران را با آزمايش MAT مورد آزمايش قرار داد. نتايج اين بررسي نشان دادكه 6/24 درصد ماده گاوها داراي تيتر سرمي مثبت بر عليه يكي از سروتيپ هاي لپتوسپيرا بودند كه 6/21 درصد آن ناشي از سروتيپ بورينكانا بود(3). در مطالعه ديگري در سال 1369 بر روي 735 سرم گاوان اطراف تهران واكنش مثبت سرمي نسبت به 7 سروواريته گزارش شد كه بيشترين آن مربوط به هارجو بود(4). يك بررسي سرواپيدميولوژيك گاوداريهاي صنعتي اطراف مشهد در سال 1374 نشان دادكه 24 درصد دامهاي مورد مطالعه داراي تيتر مثبت سرمي بوده كه بيشترين آن با سروتيپ ايكتروهموراژيه بوده است(5). در بررسيهاي جديدتري كه در طي سالهاي 1381 تا 1385 در آزمايشگاه تحقيقاتي لپتوسپيروز دانشگاه تهران بر روي نمونه هاي ارسالي از استانهاي تهران، گيلان، آذربايجان، خراسان، خوزستان، چهارمحال و بختياري، اصفهان و بوشهر صورت گرفته نشان مي دهد كه ميزان شيوع سرولوژيك بيماري هم در انسان و هم در دامها بين 25 تا 42 % مي باشد (18و 19). نتايج اين بررسيها همچنين نشان مي دهد كه سروتيپ كانيكولا كه زماني تصور مي شد ميزبان اصلي آن سگ مي باشد، ميزان شيوع سرولوژيك آن در انسان و حيوانات اهلي برخي از استانهاي كشور در حال افزايش است (16 و 17). مطالعه كه در سال 1388 در يكي از شهرستانهاي واقع در حاشيه كوير ايران صورت گرفته نيز بيانگر شيوع سرولوژيك بيماري به ميزان 10.5% مي باشد (34).

شرايط وقوع بيماري:
مساعد بودن شرايط آب و هوايي، pH خاك، ميزان بارندگي و رطوبت، وجود آبهاي راكد و يا باتلاقي، افزايش جمعيت جوندگان ( انواع موش) ، خرگوش، خفاش، و نيز گوشتخواران اهلي و وحشي ( سگ روباه گرگ و ...) در محيط مي تواند ميزان وقوع بيماري را افزايش دهد. باكتري لپتوسپيرا مي تواند از طريق خراشهاي ريز پوست و يا از محلهايي كه پوست زخمي شده و نيز از طريق مخاطات سالم (مخاط لب و دهان و چشم) وارد بدن شود. شنا در آبهاي راكد و آلوده به ادرار حيوانات مبتلا و كار در شاليزار هاي برنج كه محل عبور حيوانات وحشي و جوندگان مي باشد و يا تماس با حيوانات مبتلا امكان آلودگي انسان را افزايش مي دهد.
نشانه هاي بيماري در انسان:
اين بيماري در انسان در افرادي كه داراي مشاغل خاص (كار در مزارع برنج، نيشكر، دامپزشكان، كار در آزمايشگاه، كاركنان كشتارگاهها و دامپروران ) هستند بيشتر ديده شده است. در مناطق شمالي كشور اين بيماري با نام تب بيجار معرف مي باشد و همه تعداد زيادي از شاليكاران كشور در اثر ابتلا به اين بيماري در بيمارستاتها بستري مي شوند. هر چند درمان به موقع بيماري بسيار موفقيت آميز است اما مشكل اصلي
تشخيص به موقع و عدم اشتباه آن با بيماريهاي مشابه است. به همين دليل در بعضي از رفرانسها اين بيماري به عنوان يك بيماري چند چهره شناخته مي شود. نشانه هاي بيماري در موارد مشابه آنفلوآنزا بوده و ممكن است با آنفلوآنزا اشتباه شود. البته فرمهاي ديگر بيماري در انسان وجود دارد شامل: سندرم ويل (weil ) كه با يرقان، نارسايي كليوي، خونريزي، ميوكارديت همراه با آرتيمي مشخص مي شود.فرم مننژيت/ مننگوآنسفاليت كه با نشانه هاي عصبي همراه است و فرم خونريزي ريوي كه همراه با نارسايي تنفسي مي باشد.
در صورت ورود باكتري به بدن و پس از طي دوره كمون (اختفاً) 7 تا 13 روزه در مرحله اول بيماري نشانه هاي زير ظاهر مي شود: تب و لرز، دردعضلاني بخصوص در ناحيه عضلات ران و كمر، سرفه و درد در ناحيه سينه، يرقان، تورم و پرخوني غشاً ملتحمه چشم به صورت دو طرفي، درد مفاصل، ترس از نور، جوشهاي قرمز پوستي، بي اشتهايي، تهوع و استفراغ، گاهي اسهال، مننژيت آسپتيك و در زنان حامله خطر از بين رفتن جنين و سقط وجود دارد. البته بسته به سروتيپ عامل بيماري ممكن است يك يا تعدادي از نشانه هاي فوق ظاهر شود. بعد از طي مرحله اول بيماري (4 تا 9 روز) با ظهور پادتن ها لپتوسپيراها از خون محو شده و در كليه ها متمركز شده و بطور متناوب از طريق ادرار دفع ميشوند. اين مرحله مي تواند ماهها ادامه يابد.

لپتوسپيروز در حيوانات اهلي:
در بسياري از منابع علمي از نشانه هاي باليني مختلفي مانند: تب، زردي، هموگلوبينوري (خون شاش)، سقط جنين، ورم پستان و تغيير رنگ شير و يا چشم درد متناوب در اسبها به عنوان نشانه هاي شاخص لپتوسپيروز در حيوانات اهلي نام برده شده است. با اين وجود بايد تاكيد نمود كه بيش از 80% موارد بيماري در دامها بصورت تحت باليني يا فرم پنهان بروز مي كند، اين بدين معني است كه دامهاي مذكور با وجود آنكه خود ظاهرا علائمي از بيماري را نشان نمي دهند، اما منبع مهمي براي آلودگي ساير دامها، محيط زيست و نيز انسانهاي در تماس با آنها مي باشند.
بيماري در گاو با اشكال حاد، تحت حاد و مزمن بروز مي كند. دامهاي جوانتر به شكل حاد و بالغين به دو شكل ديگر ابتلا مي يابند. دوره كمون بيماري 8-4 روز است و بدنبال آن لپتوسپيرمي بروز مي كند كه از يك تا 5 روز دوام دارد.
در گاو ماده جريان شير تقريباً قطع مي شود و ترشحي برنگ قرمز محتوي لخته خون از پستان خارج مي گردد.
در گاو نر ورم بيضه، كاهش تعداد اسپرم و گاهي جراحات پوستي ناحيه اسكروتوم نيز مشاهده شده است.
سير بيماري در گوساله ها شديدتر بوده و منجر به عقب ماندگي رشد و بدرجات متغير مرگ و مير را باعث مي گردد.
بيماري در سگ ها مي تواند بسرعت منتشر شود، بخصوص اينكه اين حيوانات عادت به ليسيدن واژن يكديگر دارند.
شديدترين شكل بيماري، شكل هموراژيك آن مي باشد. اين نوع بيماري با حمله ناگهاني تب كه 4-3 روز بطول مي انجامد، شروع شده كه با سفت شدن و درد عضلات اعضاي خلفي بدن، هموراژي حفره دهاني با گرايش به نكروز و تورم حلق دنبال مي گردد. پس از آن،گاستروآنتريت هموراژيك و نفريت حاد بوقوع مي پيوندد.

در اسب بيماري با يرقان، بي حالي و خمودگي همراه است. سقط جنين در ماديانهاي آبستن از علائم و عواقب بارز بيماري در اسب بشمار مي رود. يكي ديگر از آثار لپتوسپيروز در اسب چشم درد دوره اي است.
روشهاي مبارزه با لپتوسپيروز:
خشكاندن باتلاقها و بركه ها،
مبارزه با جوندگان و گوشتخوران وحشي در محدوده زندگي انسانها و حيوانات اهلي،
شناسايي و درمان دامهاي مبتلا و حامل،
واكسناسيون حيوانات اهلي،
افزايش سطح آگاهي عمومي بويژه افرادي كه از نظر شغلي در معرض خطر ابتلاً به بيماري قرار دارند.
پنج بیماری کشنده سگها را مبتلا می کنند وهرصاحب سگ آگاهی باید حیوان خودرا دراولین فرصت ممکن درمقابل آنها حفاظت کند.

این بیماریها عبارتند از:

1- دیستمپر سگ
2- سخت شدن پنجه ها
3- تورم کبد ویروسی
5- عفونت پارواویروسی .
4- یرقان لپتوسپیرایی


برنامه عادی برای واکسیناسیون وحفظ سلامت عمومی بایستی بدین گونه باشد:
درسن شش هفتگی
توله را نزد دکتردامپزشک خود ببرید. او حیوان را ازنظرکک. شپش. جربهای گوش وهرناهنجاری آشکاری مانند فتق یا برگشتگی پلکها به داخل(انتروپیون) بدقت معاینه می کند. چنانچه هریک ازاین موارد وجود داشته باشد اوبه شیوه مناسبی با آنها برخورد خواهد نمود انگلها را درمان می کند وزمان مناسبی را برای تصحیح نقایص پیشنهاد می نماید. اودقت درتغذیه را توصیه خواهد نمود وداروی ضد کرم را خواهد خورانید ودرهمان موقع داروی نوبت دوم را نیزنسخه خواهد کرد تا ده روزبعد خورانیده شود.اگرکمترین تردیدی دراین مورد که توله کاملا درمنزل یا باغ صاحب خورمحصوراست وجود داشته باشد دکتردامپزشک واکسن سرخک را به داخل عضله توله تزریق خواهد نمود. واکسن سرخک ایمنی بسیارخوبی را برعلیه دیستمپرو سختی پنجه ها ایجاد می کند ولی این ایمنی تنها چند هفته دوام می یابد ونباید ازآن انتظارمحافظت همیشگی داشت. واکسن پارواویروس رانیز می توان دراین مرحله تجویزکرد ولی دراین صورت بایستی تزریق دوم درسن 15 هفتگی انجام شود.
درسن نه هفتگی

این سن زمان مناسبی برای دومین مراجعه به دکتردامپزشک شما است وشاید مهمترین زمان درزندگی توله سگ شما باشد. اگرتوله کاملا سالم است دکتردامپزشک شما نخستین نوبت" واکسن ترکیبی دیستمپرو سختی پنجه ها / لپتوسپیرا / تورم کبد" را تزریق خواهد کرد. اوهمچنین به شما خواهد گفت که حیوان خود را تا زمانی که تزریق دوم انجام نشده است جدا ازسگهای دیگرنگاه دارید. چنانچه توله درنه هفتگی تب داشته باشد یا سرفه کند یا دچاراختلال گوارشی باشد دکتردامپزشک شما پیش ازتلقیح واکسن این عوارض را معالجه ودرمان خواهد نمود.
درسن 12 – 11 هفتگی

یک باردیگر به دکتردامپزشک که حالا با شما آشنا شده است مراجعه کنید. این مرتبه او واکسن یادآور را برعلیه لپتوسپیروز تجویز خواهد کرد وتوله شما را کاملا معاینه خواهد نمود تا مطمئن شود که کلیه ناهنجاریهایی که درهفته ششم وجود داشت کاملا ازمیان رفته اند.
درسن 15 هفتگی
واکسن پارواویروس تزریق می شود.
درسن شش ماهگی

یک بارمراجعه دیگر به دکتردامپزشک دراین سن بسیار شایسته خواهد بود. او دهان توله را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که دندانهای همیشگی بدرستی جایگزین دندانهای شیری شده اند وشاید جرم گیری منظم دندانها را برای پیشگیری ازپوسیدگی آنها پیشنهاد نماید. اودرهمین زمان وضعیت عمومی حیوان را بررسی خواهد کرد ورژیم غذایی مناسب وفعالیت جسمانی روزانه را یادآوری خواهد نمود.
سالیانه
اگرچه بعضی ازواکسنهای جدید برای دوسال ایمنی ایجاد می کنند بهترین کاراین است که هر12ماه یک تزریق یادآور برعلیه بیماریهای کشنده انجام شود. مراجعه برای تزریق واکسن یادآوربه دکتردامپزشک شما این فرصت را می دهد تا سلامت عمومی حیوان را بررسی کند وتوصیه هایی را درمورد دندانها. انگلها. اضافه وزن و غیره آوری نماید. بنابراین درمجموع چنانچه شما این برنامه ساده پیشگیری را بدقت انجام دهید مطمئنا عمری طولانی را بدون ابتلا به بیماریهای کشنده که هریک ازآنها حداقل یک ناخوشی طولانی وخطرناک را ایجاد می کنند به حیوان خود هدیه خواهید نمود. درحقیقت علی رغم دسترسی ما به طیف وسیعی ازآنتی بیوتیکهای جدید. درمان دیستمپر. سختی پنجه ها. تورم کبد ولپتوسپیروز بندرت موفقیت آمیزاست. پارواویروس را می توان درسگهای بالغ درمان کرد ولی درتوله ها معمولا کشنده است
واكسن غیر فعال لپتوسپیرا:
سویه های مورد استفاده عبارتند از:
لپتوسپیرا گریپوتیوفوزا – مسكو
لپتوسپیرا كانیكولا هونداوترش IV
لپتوسپیرا سیروهاجو
سبب یرقان زرد پخش شدن صفرای خالص بدون عفونت در بدن است که با خون آمیخته شده که علت آن ضعف نیروی نگهدارنده کیسه صفرا یا گرفتگی در مجرای کیسه صفرا و کبد است و گاهی زیادی ترشح صفرا سبب یرقان زرد است .گاهی ورم کبد باعث میشود که به مجرای کیسه صفرا فشار وارد شود و آنرا میبندد و در نتیجه صفرا در خون باقی میماند و گاهی از گزش و نیش بعضی حیوانات گزنده این بیماری پیدا میشود
به هر حال اگر علایم صفرا ظاهر باشد(در قسمت مقالات میتوانید به مطالعه علایم صفرا بپردازید)مانند زردی چشم و بدن، رنگ پیشاب مایل به قرمزی و مدفوع شدیدا زرد و گاه مدفوع به سفیدی میگراید، علاجش نقوع مربع میباشد و اما اگر یرقان سیاه باشد سببش پخش سودا در بدن است و علامتش این است که رنگ بیمار گرفته میشود، رنگ ادرار مایل به سیاهی و مدفوع با قدری یبوست دفع میشود که در اینصورت باید ابتدا به پاکسازی سودا از بدن پرداخت و سپس با معجون سنا و حب الدند سودا را از بین برد تا کم کم رنگ بیمار طبیعی شده و آثار یرقان سودایی محو شود .
نشانی یرقان زرد ، زردی چشم و بدن است و در گاهی مواقع بستر و لباسهای بیمار زرد میشود ،پیشاب بیمار مبتلا به یرقان زرد غلیظ و قرمز مایل به سیاه و مدفوعش به شدت زرد است و گاهی رنگ ادرار و مدفوع به سفیدی میگراید. این بیماری گاهی با تب و گاهی بودن تب است برای درمانش بعد از رفع سبب یعنی آماسها (ورمها) و گرفتگیها و ... باید نخست به پاکسازی پرداخت و داروهای مناسب که عبارتند از نقوع مربع ، تبد معدنی ، آب پنیر همراه با سکنجبین،سقمونیا انتیمون (البته اگر بیمار تب داشته باشد سقمونیا نباید مصرف شود) به بیمار بدهند . به این ترتیب بیماری بهبود می یابد.
يا جاي نگراني وجود دارد اگر نوزادم دچار يرقان شود؟
بيش از نيمي از كودكان طبيعي و سالم در چند روز اول زندگي دچار تغيير رنگ زرد در پوستشان مي شوند. اگر كودك شما نيز همين وضع را دارد، جاي هيچ گونه نگراني نيست؛ اما بايد موضوع را با پزشكتان يا كارشناس بهداشت مركز بهداشتي و درماني در ميان بگذاريد، بويژه زماني كه شكم يا پاهاي كودك زرد باشد. اگر نوزادتان با سن طبيعي حاملگي متولد شده است، احتمالا در عرض يك هفته گونه هاي او صورتي و زيبا خواهد شد. اگر زودتر از سن طبيعي به دنيا آمده باشد، كمي بيشتر طول مي كشد تا پوست وي حالت قرمزي و گلگون مانند خود را بازيابد.
علت آن چيست؟
يرقان در نوزادان سالم بعلت افزايش ميزان بيلي روبين خون ايجاد مي شود. بيلي روبين يك ماده شيميايي است كه حين تخريب گلبولهاي قرمز خون توليد مي شود. سطح اين ماده در نوزادان بيشتر است، زيرا آنها داراي ظرفيت اضافه حمل اكسيژن توسط گلبولهاي قرمز خون هستند و كبد نارس آنها نمي تواند بيلي روبين اضافه را متابوليزه (سوخت و ساز) كند. زماني كه سطح بيلي روبين به بيشتر از حد طبيعي برسد، زردي يا يرقان از ناحيه سر به طرف گردن و سپس سينه پيشرفت مي كند و در شرايط شديد نهايتا به انگشتان پاها هم مي رسد. اين حالت كه يرقان فيزيولوژيك ناميده مي شود (بر خلاف نوع نادر و خطرناكتري كه توسط بيماريهاي كبدي يا ناسازگاري خوني مادر ايجاد مي شود) سبب هيچ نوع آسيبي در شيرخواران سالم و رسيده (سن طبيعي حاملگي) نخواهد شد.
در برخي موارد نادر، نوزادان مبتلا به يرقان ممكن است دچار آسيب سيستم عصبي بشوند. و اين زماني است كه سطح بيليروبين شديدا افزايش يافته باشد.
شيوع زردي در نوزادان چقدر است؟
60 درصد نوزادان رسيده در روز دوم يا سوم تولد دچار يرقان مي شوند. اغلب اين حالت پس از يك هفته برطرف مي شود.
80 درصد نوزادان نارس بين روزهاي پنجم و هفتم پس از زايمان به اين حالت دچار مي شوند. بيماري ظرف دو ماه پس از تولد برطرف مي شود.
چگونه يرقان درمان مي شود؟
اگر به نظر مي رسد كودكتان مبتلا به يرقان شده است، پزشكتان ممكن است تستهايي براي اندازه گيري سطح بيلي روبين خون و لزوم شروع درمان براي او انجام دهد. اگر نوزاد رسيده بدنيا آمده باشد و از ساير جهات سالم باشد، بيشتر پزشكان درمان را تا زماني كه سطح بيلي روبين خون به بيش از 20 ميلي گرم در دسي ليتر برسد شروع نمي كنند. از اوائل دهه 1970 تا كنون يرقان با فوتوتراپي درمان مي شود، پديده اي كه در آن نوزادان در معرض نور فلورسنت قرار مي گيرند. اين نور مولكولهاي بيليروبين اضافي را مي شكند و دفع آنها را توسط كبد نوزاد تسهيل مي كند. كودك بصورت بدون لباس معمولا براي يك يا دو روز زير نور قرار مي گيرد و چشمانش با يك ماسك محافظ بسته مي شود.
اگر سطح بيلي روبين كودكتان نيازي به فوتوتراپي ندارد، مي توانيد با قرار دادن وي در معرض نور آفتاب در اوائل روز يا بعد از ظهر به او كمك كنيد.
اگر كودكتان بيماريهاي نادر ناسازگاري گروه خوني داشته باشد و مقدار بيليروبين به مقادير خطرناك برسد، ممكن است حتي نياز به تعويض خون داشته باشد. تست خوني Rh كه در زمان تولد براي تشخيص ناسازگاري Rh انجام داده ايد، شما را با دقت زياد از احتمال وجود ناسازگاري خوني مادر و كودك آگاه مي كند. براي پرهيز از اين امر آمپول هاي ضد آنتي بادي D يا روگام به شما تزريق خواهد شد.
چگونه مي توانم بگويم آيا كودكم يرقان دارد؟
افراد متخصص تست سريعي را براي تشخيص يرقان در منزل توصيه مي كنند: در يك اتاق با روشنايي مناسب، فشار ملايمي را به سينه كودكتان وارد كنيد؛ اگر بعد از برداشتن فشار، رنگ زرد بر روي پوست مشاهده گردد، بايد به پزشك خود مراجعه كنيد. (اين تكنيك براي كودكان با پوست ظريف بهتر عمل مي كند؛ براي ساير كودكان به زردي موجود در سفيدي چشمها يا لثه ها توجه كنيد.)
به ياد داشته باشيد كه يرقان يك وضعيت زودگذر است كه معمولا بدون هرگونه مداخله درماني بهبود مي يابد و هيچ گونه عوارض دراز مدت ندارد (بجز در موارد شديد). اگر هرگونه شكي داريد به پزشك خود مراجعه كنيد تا مطمئن شويد اقدامات صحيح را براي بهبود كودك خود برداشته ايد.

نکاتی درارتباط با کمکهای اولیه
تصادفات رانندگی
سگ را یک کت یا قالیچه بپوشانید وآن را هرچه سریعتربه دکتردامپزشک برسانید. معاینه ودرمان را کلا به عهده دامپزشک بگذارید.
خونریزی
اگرخون ازیک اندام حرکتی بشدت جاری است پیش ازباندپیچی ازیک نوارکشی ساده(تورنیکت) دربالای محل زخم استفاده کنید ولی هرگزآن را بیش از20 دقیقه درچنین حالتی رها ننمایید. زخمی که بشدت خونریزی دارد همیشه نیازبه بخیه خواهد داشت. بنابراین سگ را بلافاصله پس ازانجام کمکهای اولیه به دکتردامپزشک برسانید. ازآنجا که داروهای سولفامیدی و آنتی بیوتیکها دردسترس می باشند انجام پانسمان موضعی توسط صاحب حیوان ضرورتی ندارد.
خورانیدن دارو
داروهای مایع مشکلی را ایجاد نمی کنند. مایع را درحالی که با استفاده ازنوارپوزه بند پوزه حیوان را بسته اید یا بدون آن اندک اندک ازیک گوشه دهان درون لبها بریزید- هربا یک قاشق چایخوری کافی است : پس ازهربارخورانیدن دارو سوراخهای بینی را فشاردهید تا سگ دارو را فرو ببرد. خورانیدن قرص بسیاردشوارتراست واغلب بهترین کاراین است که آن را بکوبید وبا غذا مخلوط کند. برای اطمینان ازبلعیده شدن یک قرص کامل لازم است که آن را درعقب زبان قراردهید- آنگاه تنها به یک فشارسریع با نوک انگشت نیازمی باشد. خوشبختانه امروزه بسیاری ازدرمانها را تزریقات طولانی اثرشامل می شوند که نیازبه تجویز قرص یا دارو را ازبین می برد. ازآنجا که فراهم کردن سرنگهای پلاستیکی آسان است می توان برای خورانیدن داروهای مایع به جای قاشق چایخوری ازیک سرنگ 2 سی سی یا 5 سی سی استفاده کرد.

مطالب مشابه ...


۴-۱۰-۱۳۹۰ ۰۱:۴۷ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer ، نیاز

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله]  بيماري آنتراكنوز غلات Graminicola anthracnose ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 160 ۲۱-۷-۱۳۹۱ ۰۸:۰۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  رهايي يافته از مرگ، فقر و بيماري (بخش اول) senior engineer 0 93 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۳:۴۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  رهايي يافته از مرگ، فقر و بيماري (بخش دوم) senior engineer 0 110 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۳:۴۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  رهايي يافته از مرگ، فقر و بيماري (بخش سوم) senior engineer 0 96 ۱۴-۷-۱۳۹۱ ۰۳:۴۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  نقش تغذيه در بيماري گواتر (بخش اول) senior engineer 0 156 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۹ صبح
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان