تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

بهداشت روانی واصول آن

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
بهداشت روانی واصول آن
بهداشت روانی واصول آن
بهداشت روانی ،یک رشته تخصصی از بهداشت عمومی است که در زمینه کاهش بیماریهای روانی در اجتماع فعالیت میکند و به بررسی انواع مختلف اختلالات روانی و عواملی که در بروز آنها نقش دارند ،می پردازد.
سازمان بهداشت جهانی در سال 1946سلامتی را حالت رفاه کامل جسمی-روانی-اجتماعی و نه فقط ،فقدان بیماری یا معلولیت تعریف کرده است .
زیگموند فرویدموسس مکتب روان کاوی،اعتقادداشت که شخصیت از سه بخش نهاد ،من و من برتر تشکیل شده است و زمانی که من با واقعیت سازگار شود و تکانه های غریزی نهاد را به کنترل در آورد ،فرد از سلامت روان برخوردار میشود .
شخصی که سلامت روان دارد :می تواند ضمن احساس رضایت از زندگی ،با مشکلات ،به طور منطقی برخورد نماید .
معیارهای بهداشت روانی
1. نگرش مثبت نسبت به خود
2. رشد وتکامل و خود شکوفایی
3. هماهنگی (یکپارچگی)
4. درک واقعیت
5. تسلط بر محیط
اصول بهداشت روانی
1. احترام فرد به شخصیت خود ودیگران:فردی که به دیگران ارزشی قایل نیست ،مسلماًنمی تواند از کمک ومساعدت آنان برخوردار باشد.چنین فردی همیشه تنها خواهد بود.همچنین فردی که برای خود ،احترام و ارزشی قایل نمی شود،احساس خود کم بینی و حقارت میکند و اعتماد به نفس او پایین است.
2. شناخت محدودیتها و تواناییهای خودودیگران:چنین حالتی از بلند پروازی ها و خیال پردازی ها جلوگیری می کند .
3. رفتار فرد معلول علل وشرایط خاصی است:هر معلولی علتی دارد،ترس ،اضطراب،وسواس ،سوء ظن و غیره هیچ کدام بدون علت نیستند،به همین جهت در بهداشت روانی ،به عنوان یک اصل ،باید علل رفتارها و عوامل تشدید کننده را شناسایی کرد تا از بروز اختلالات رفتاری پیش گیری کرد.
4. رفتار فرد ناشی از تمامیت وجود شخصیت او است:انسان یک موجود زیستی،روانی و اجتماعی است و کلیه رفتارهای او حاصل تعامل بین این سه بعد می باشد.همچنین ،ارتباط نزدیکی بین جسم و روان وجود دارد ،بطوری که اختلال در هر کدام ،موجب اختلال و آسیب پذیری در دیگری نیز می شود.
5. شناسایی نیازهای اساسی رفتار:رشد شخصیت سالم ،متعادل وشکوفایی استعدادها ،زمانی میسر خواهد بود که فرد در تامین نیازهای اساسی خود مشکلی نداشته باشد.نیازهای اساسی ،لازمه رشدوتکامل انسان است.

انواع پیش گیری در بهداشت روانی
پیش گیری اولیه:به منظور ممانعت از شروع اختلال روانی است و از طریق مبارزه با عوامل استرس زا و حالاتی که منجر به اختلالات روانی می شوند و تقویت مقاومت افراد را به همراه دارد ،انجام می شود .آموزش را باید اساسی ترین روش پیشگیری اولیه دانست .پیشگیری ثانویه:به معنی شناخت سریع و به موقع بیماری ودرمان فوری آن به حساب می آید .پیش گیری ثانویه شامل موارد زیر است:
الف-بیماریابی به منظور تشخیص،شناخت فوری و پیشرس علایم غیر عادی و یا رفتارهای نامتعادل .
ب-درمان فوری،زودرس و کامل جهت رفع علایم خفیف بیماری،پیش گیری از بروز علایم شدیدو برگرداندن هر چه زودتر بیماران روانی به جامعه.
ج-درمان پیش گیری و نگهدارنده به منظور پیش گیری از بازگشت عوارض بیماری تا حصول بهبود کامل.
پیش گیری نوع سوم :موقعی مطرح می شود که بیماری استقرار یافته و مدتی از آن گذشته و تا اندازه ای پیشرفت کرده است و منظور ،جلوگیری از پیشرفت بیشتر و طولانی شدن بیماری است.
اصول بهداشت رواني در مدرسه
گروهي از افراد جامعه با مطرح شدن بحث «بهداشت رواني مدرسه» ، بلافاصله تجسمي از
بيماريهاي رواني حاد مثل افسردگي هاي مزمن، اسكيزوفرني، عقب ماندگي هاي ذهني گوناگون و... در ذهن شان متصور مي شود.
در حالي كه هدف از طرح اين موضوع، ايجاد شرايط و محيطي سالم براي رشد و پرورش ذهن و روان دانش آموزان و يافتن راه حلي براي آموزش مهارت هاي اجتماعي مطلوب جهت رويارويي با دشواري ها و چالش هاي زندگي آينده آنان است. مشكلات تربيتي كودكان و نوجوانان يكي از مسائل مهم خانواده ها و مدارس است كه مي تواند سرچشمه و منشأ بسياري از استرس ها، تنش ها و درگيري هاي بين بچه ها و آموزگاران باشد. بسياري از اين مشكلات و اختلالات را، كودكان از محيط خانه و مدرسه كسب مي كنند و علت آن نيز الگوهاي رفتاري ناسالمي است كه در اطراف خود مشاهده مي كنند.
علائم و نشانه هاي روان شناختي در كودكان به سادگي مي توانند توسط معلمان و مشاوران مدرسه شناسايي شوند و يا در ميان گذاشتن و مطرح كردن مشكل با خانواده دانش آموز گام هاي اوليه درمان را بردارند.
دین باوری و سلامت روان
متوجه ساختن انسان به مقوله ایمان به خداوند و توحید و بندگی او، نخستین و اساسی ترین آموزه پیامبران الهی و معصومان علیهم السلام بوده است. اصلی ترین رکن دین؛ یعنی ایمان به خدای یکتا سبب می شود انسان از نگرانی و تشویش خاطر در امان بماند. همچنین او را به پایداری در برابر رویدادهای ناگوار زندگی رهنمون می شود، به گونه ای که دیگر هیچ حادثه ای نمی تواند در آدمی تزلزلی به وجود آورد. بر اساس بینش اسلامی، هر انسانی از هنگام تولد، با فطرت الهی؛ یعنی با بهداشت روانی، قدم به عرصه زندگی می گذارد و اصلی ترین هدف دین نیز حفظ یا تأمین این بهداشت روانی است که از آغاز با بشر همراه بوده است.
تاریخ نگار معروف، توین بیمی نویسد:
بحرانی که اروپاییان در قرن حاضر به آن دچار شده اند، اساساً به فقر معنوی آنان بازمی گردد. تنها راه درمان این فروپاشیدگی اخلاقی که غرب از آن رنج می برد، بازگشت به دین است. اصولاً ایمان، تأثیر بسزایی در نفس انسان دارد؛ زیرا اعتماد به نفس و قدرت او را بر صبر و تحمل سختی های زندگی افزایش می دهد و احساس امنیت و آرامش را در نفس او مستقر می سازد و در درونش آسودگی خاطر پدید می آورد. بدین سان، انسان غرق در احساس خوشبختی می شود.
شاید بتوان گفت توانایی مذهب، در کاستن غم های وجودی و پیوند دادن انسان با نیروهای قدرتمند معنوی، بزرگ ترین موهبت مذهب به انسان هاست و برای فرد دین باور، این هدیه عبارت است از احساس امید و آرامش، ولی در سطحی گسترده تر و فراگیر.
آثار شکرگزاری بر سلامت روان
داشتن روحیه شکرگزاری از نشانه های سلامت روح و روان آدمی است. همچنین شکرگزاری، نشانه دور بودن آدمی از بیماری هایی چون غفلت از نعمت ها، غرور، بخل و کفران نعمت است.
افزون بر به جای آوردن شکر و سپاس خدا، قدردانی از بندگان او نیز نشان دهنده سلامت روح و بهداشت روان است. آن که روحی سالم دارد، خدمت دیگران در حق خود را انکار نمی کند و از آنها به شایستگی و در حد توان قدردانی می کند.

مطالب مشابه ...

۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۴۸ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آئين كار ساختمان، تاسيسات، تجهيزات فني بهداشت و نگهداري سردخانه مواد غذائي عضو افتخاری 0 417 ۱-۸-۱۳۹۱ ۰۹:۵۰ عصر
آخرین ارسال: عضو افتخاری
  [مقاله] اصول بهداشت شیر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 142 ۲۱-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۳۸ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله]  كميته هاي مشترك ايمني و بهداشت حرفه اي ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 143 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۵۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] رهنمودهايي جهت تدوين خط مشي ايمني و بهداشت شغلي ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 217 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۹:۴۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  تاثير نماز بر بهداشت خواب senior engineer 0 174 ۸-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۰۸ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  آموزش بهداشت جامعه ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,267 ۲۳-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  بهداشت و سلامت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 187 ۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۵۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  بهداشت روانی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 161 ۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۴۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان