تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

بررسی تطبیقی زیبایی شناسی هنری در شرق و غرب

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
بررسی تطبیقی زیبایی شناسی هنری در شرق و غرب
درخشش در یک لحظه، آشکار شدن از درون تاریکی، خود را نشان دادن به شدتی که تمام چیزهای دیگر در سایه قرار بگیرند و ایجاد تصویری یگانه در ذهن کنند که تمام مغز را فرا گیرد؛ تصویری چنان شفاف و چنان نورانی که تا اعماق وجود نفوذ کند. تصویری که «من» در برابرش محو شود. حضوری که نمی دانی آیا صورتی از خیال است که به جهان واقعی آمده یا پدیداری واقعی به خیال تبدیل شده است؟ تصویری در مدت دریافت آن با جهان یکی می شوی و جدایی میان «من و جهان» ناپدید می شود. با دنیا، کائنات و هستی احساس یگانگی می کنی. زمانی که شی یا موضوعی از جهان تجربی عامل چنین تصور و تصوری در ذهن ما شود، آن شی یا موضوع بر ما «تجلی» کرده است. هنگامی که دیدار جزیی از جهان تجربی چنان غیرعادی، درخشان، مجذوب کننده و متفاوت با دیگر تجربه های متداول زندگی به سوی حس های ما یورش برد و ما را متحیر و لال کند، آن جز بر ما تجلی کرده است. اگر فردی در شرایطی ویژه، چنین تجربه ای داشته باشد، متوجه می شود که به سادگی نمی تواند بفهمد که آیا این تجربه های خاص نشان دهنده چهره ای از جهان است یا قدرت تخلیش جزیی از جهان روزمره را آنچنان بر او ظاهر کرده است.در ربع آخر قرن نوزدهم میلادی، والتر پتر می نویسد: «لحظاتی هست که در وضعیت احساسی ویژه ای (مانند ساعت خاصی در روز یا رویدادی غیرمترقبه که ناگهان توجه ما را به شی جلب می کند)، همه چیز در پرتو جدیدی بر ما تجلی می کند. اینها به جمالی خارج از خودشان اشاره نمی کنند. هیچ انطباقی را فرا نمی خوانند. آنها خیلی ساده با حدتی که پیش از این برایمان ناشناس بوده است، ظهور می کنند و سرشار از معنی به سویمان می آیند و باعث می شوند درک کنیم تنها در آن لحظه تجربه ای کامل داشته ایم و اینکه زندگی تنها به خاطر داشتن این گونه تجربه ها ارزش زیستن دارد. این تجلی نوعی جذبه است... ، روح پدیدارهای این دنیاست.»(۱)

در دهه های آغازین قرن بیستم میلادی، جیمز جویس در کتاب های استفان، قهرمان و چهره یک هنرمند را به عنوان مرد جوان با روشی شاعرانه در سطح نظری، پدیدار تجلی مطرح کرد. قهرمان رمان های نخستین جویس، استفان ددالوی، گاه به گاه با جریانات در ظاهر بی اهمیتی برخورد می کند: صدای آواز یک زن، بوی گندیده کلم، صفحه ساعت خیابانی که ناگهان از درون شب بر او می تابد. اینها باعث می شوند استفان از کلمه ای عادی به کلمه ای دیگر با حیرتی بدون احساس از چپ به راست نگاهی گذرا بیندازد که چگونه اینها اینچنین در سکوتی تهی از حس فرو رفته اند تا اینکه هر مغازه حقیری ذهنش را به سوی افسانه ای می کشاند مانند کلمات یک طلسم... (۲)

در همان زمان، مارسل پروست براساس یک تصویر خاص یا حس لامسه، خاطره تصویری را با حسی دیگر که در زمانی دیگر به احساس او درآمده است، برهم منطبق کرده و رمان عظیمش را با این احساس آغاز می کند.

در نیمه قرن بیستم میلادی، در کتاب عرفان و فلسفه، از تجربه ای در دوران معاصر یاد می شود که به نظر می رسد گزارشی از تجلی یکی از منظره های روزمره شهری در آمریکاست. «اتاقی که من در آن ایستاده بودم، مشرف به حیاط خلوت یک خانواده سیاه پوست بود. ساختمان های مفلوک و بدنما و حیاط انباشته از آشغال و خنزر و پنزر و خرده ریزه. ناگهان آنچه در چشم انداز من بود، هستی غریب و شدیدی به خود گرفت. بهتر بگویم گویی درون پیدا کرد، وجودش مثل وجود من شد، درونمند شد. نوعی حیات یافت و همه چیز از این منظر، فوق العاده زیبا شد... همه اشیا از پرتویی که از درون شان می تافت، فروزان بودند.»(۳) در نمونه های یاد شده اگر گزارش به تعبیر و تفسیر نرسد، عوامل و نشانه های تجلی احساس می شود، ولی زمانی که تعبیر آغاز می شود، فرهنگ گزارشگر در تفسیر دخالت می کند. برای جویس و پروست تجلی به تداعی بدل می شود و هر یک از حواس پنجگانه می تواند عامل آن باشد. برای والتر بنیامین تجلی با مشاهده دقیق فرقی ندارد. والتر بنیامین تجلی در پدیدارهای طبیعی را ظهوری دور از دسترس تعریف می کند، «اگر در یک بعدازظهر تابستانی در حال استراحت، چشم خود را به خطوط رشته کوهی در افق یا به شاخه ای که سایه اش را به شما بخشیده است، بدوزید، آنگاه تجلی آن کوهستان و این شاخه را تجربه خواهید کرد.

(...ص۲۴۵) ولی برای پتر و گزارشگر آمریکایی، تجلی پیامد عاطفی ویژه ای دارد. اظهارنظر بنیامین کلی گویی است و مثالش می تواند به تجلی کوهستان و شاخه ختم شود یا نشود. امکان دارد همانند نویسنده تاریخ زیبایی (غرب) نتیجه گرفت که اگر مجموعه ای از تجربه های جادویی تجلی وجود داشته باشند، از راه هنر می توان آن را به دیگران منتقل کرد، در بسیاری موارد هنر باعث می شود تجلی از نیستی به هستی فوران کند.»(۴) به این معنی که هنر می تواند به ویژگی های «تجلی» آراسته شود. با چنان مشخصاتی آفریده شود که در چشم و ذهن مخاطب «تجلی» کند. بنابراین نظریه تجلی به عنوان نوعی «بصیرت» با نظریه تجلی همچون «آفرینش هنری» می تواند رابطه داشته باشد. برای آنکه بدانیم چرا در هنرهای ایرانی از قرن ها پیش به ویژگی های تجلی، به عنوان یکی از اصول زیبایی توجه شده است، به توضیح ویژگی ها و تفاوت های بینش تجلی در فرهنگ ایرانی و اروپایی می پردازیم.

بودلر تمام جهان تجربی را انباری از نشانه و تصویر می داند که خیال آفریننده، آنها را درجه بندی و ارزش گذاری می کند، از آنها انباشته می شود، آنها را هضم و سپس دگرگون می کند.(۵) به نظر اومبرتو اکو، «اگر ما بیاموزیم که با شور و شوق به قلب چیزهایی که ما را احاطه کرده اند، وارد شویم (گویا چیزها بر ما تجلی می کنند، آنگاه) دست به تجربه «زندگی در جست وجوی زیبایی» زده ایم»(۶)

هر دو اظهارنظر بیان شده به دست یافتنی بودن بینش تجلی در هر وضعیت اشاره می کنند که با نمونه های نادری که در آغاز مطلب از آنها یاد شد، اختلاف دارد. این نکته یادآوری می کند که برداشت تجلی گونه از نتیجه دریافت های یکی از حواس، به ویژه بینایی، اتفاقی روانی است و تنها نتیجه دریافت فیزیکی یک پدیدار از جهان تجربی نیست. حواس ما تاثیر پدیدارها و موضوع های عالم طبیعی را دریافت می کند. این دریافت آغازین در طول زمانی که هنوز موضوع طبیعی با گیرنده حسی ما تماس دارد، در ذهن مان بارور می شود (بارور از برداشت های پیشاتجربی) و دوباره از راه حواس به عامل تحریک کننده حسی برمی گردد. از این لحظه به بعد دیگر دریافت ما آغازین نیست؛ دریافتی است بارور از سائق های حیاتی که روان و روح ما را می سازند. اگر پدیداری در شرایطی خاص بر ما تجلی کند، فرمان از طرف خیال صادر شده است. مناسبات روانی ما صحنه بیرونی تجلی را شکل می دهد و می آراید.

از این پس روان یک دانشمند مشغول تجربه و تحلیل و تشریح موضوع می شود. نقاش به کیفیت رنگ ها، شکل و سایه روشن ها توجه دارد، عارف نشانه های پروردگار را می بیند... . هر موضوعی برای هر قشری و در هر قشر برای هر فردی به نوعی ویژه تجلی می کند. به نظر می رسد در فرهنگ غربی تنها «جلوه گری» (manifestation) تجلی نامیده می شود. به این دلیل همه عوامل تحریک کننده اعصاب انسان مانند صداهای عجیب، بوهای ناآشنا یا درجه حرارت محیط و زبری و نرمی محل تماس برای یک فرد می تواند عامل نوعی «تجلی» در ذهن او باشد.

ولی «جلوه گری» با کمک عوامل محرک عصبی در فرهنگ ما «تجلی» (epiphany) نامیده نمی شود. عوامل این گونه جلوه گری همان هاست که درونمایه تمام آثار تبلیغاتی امروز را می سازند. اختلاف آشکار جلوه گری تبلیغاتی با تجلی، زمانی آشکار می شود که به پیامد عاطفی یک اثر تبلیغاتی و پدیداری که بر فردی تجلی کرده است، بیندیشیم. تجلی «همراه با احساس انبساط روحی و تبرک و تیمن و نجابت و نزاهت است که خود جزو تعبیر نیستند، بلکه پیامد عاطفی آن حالند» (۷)پیامد عاطفی یک آگهی تبلیغاتی چیست؟
جهانگیر شهدادی
پی نوشت ها:
۱ تاریخ زیبایی، نوشته اومبرتو اکو، ترجمه هما بینا.
۲ همان.
۳ عرفان و فلسفه، نوشته استیس، ترجمه بهاء الدین خرمشاهی.
۴ تاریخ زیبایی.
۵ و ۶ همان.
۷ عرفان و فلسفه.
تیترها
تجلی همچون آفرینش دیگر مکتب سقاخانه معنایی ندارد نمی خواستم سراغ سنگ قبرها بروم گرامیداشت ۷۵ سالگی مرتضی ممیز در سکوت


روزنامه شرق ( http://www.sharghnewspaper.com )

مطالب مشابه ...۲۹-۱۱-۱۳۹۰ ۱۱:۲۲ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ندای بهار

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله] بررسی تکنولوژی WiMax سکوت تلخ 5 360 ۲۶-۲-۱۳۹۳ ۰۵:۵۰ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله نماز شناسی سکوت تلخ 29 1,080 ۴-۲-۱۳۹۳ ۰۶:۰۵ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقالات هنری (جامع) سکوت تلخ 55 1,354 ۳-۲-۱۳۹۳ ۰۵:۴۳ عصر
آخرین ارسال: سکوت تلخ
  مقاله : تحلیل و بررسی ساختار واحد کنترل الکترونیک و نحوه ی عملکرد آن در خودروها ta.soltani 0 139 ۸-۱۰-۱۳۹۲ ۰۳:۰۳ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  مقاله: تحلیل و بررسی ساختارخودروی هیبریدی و چگونگی به کارگیری فناوری های نوین درآن ta.soltani 0 108 ۸-۱۰-۱۳۹۲ ۰۲:۵۱ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  مقاله :بررسی نقش و اهمیت کیفیت داده ای در سازمانها ta.soltani 0 359 ۲۱-۸-۱۳۹۲ ۰۲:۱۵ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  دانلود رایگان پاورپوینت بررسی تطبیقی مفاهیم حسابداری واحدهای انتفاعی و دولتی 24 اسلا ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,107 ۴-۱۰-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود رایگان پاورپوینت رفتار شناسی سگ 41 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,460 ۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۹:۰۳ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  دانلود رایگان پاورپوینت رفتار شناسی اسب 48 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 1,954 ۳-۱۰-۱۳۹۱ ۰۸:۵۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] عنکبوتیان | زیست شناسی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 288 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان