تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اهمیت خانواده

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
اهمیت خانواده
اهمیت خانواده

نگاه اجمالی
خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می‌گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اولین تأثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است و حتی تأثیرپذیری فرد از سایر محیطها می‌تواند نشأت گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده ، اخلاق ، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد.

عواملی چون شخصیت والدین ، سلامت روانی و جسمانی آنها ، شیوه‌های تربیتی اعمال شده در داخل خانواده ، شغل و تحصیلات والدین به وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده ، محل سکونت خانواده ، حجم و جمعیت خانواده ، روابط اجتماعی خانواده و بی‌نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند، شخصیت فرزند ، سلامت روانی و جسمانی او ، آینده شغلی ، تحصیلی ، اقتصادی ، سازگاری اجتماعی و فرهنگی ، تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
خانواده و اهمیت آن در دوره کودکی
نوزاد در خانواده به دنیا می‌آید و اولین تعاملات خود را با محیط آغاز می‌کند. در این کانون اولیه اولین تأثیر و تأثرات متقابل آغاز می‌شود و کودک کم کم در فرآیند رشد و اجتماعی قرار می‌گیرد. همانطور که روان شناسان معتقدند سالهای اولیه کودکی نقش بسزایی در رشد شخصیت و آینده او دارد. بیشتر طرحواره‌ها و شناختهای کودک از خود ، اطرافیان و محیط در این دوران شکل می‌گیرد. میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می‌کند نیازهای او را برآورده سازد.

کودکانی که در این سنین از لحاظ عاطفی و امنیتی در خانواده تأمین نمی‌شوند به انواع مشکلات مبتلا می‌شوند. مشکلات این کودکان اغلب با شیطنتها ، دروغگوییها و حرف نشنیدنهای ساده شروع می‌شود و با توجه به وضع نابسامان خانواده به بزهکاریها و جنایات بزرگسالی منتهی می‌شود. سخت گیری زیاد والدین یا بی‌توجهی آنها ، یا ننر و لوس بار آوردن کودک و برآورده ساختن کلیه نیازهای منطقی و غیر منطقی او ، شخصیت سالمی را به بار نخواهد آورد. سلامت خود خانواده ، تعادل شخصیتی والدین و آشنایی آنها به اصولی که می‌تواند محیط خانواده را سالمتر سازد، بسیار حائز اهمیت است.
اهمیت خانواده در دوران نوجوانی
نیازهای مرحله نوجوانی دوران حساس است. بطوری که در کنار سایر تحولات و تغییراتی که از جنبه‌های جسمانی و روانی در فرد اتفاق می‌افتد، ویژگی مشترک و مهم دیگر آن دوران ، استقلال طلبی نوجوان در خانواده است. نوجوان می‌خواهد به طریقی رشد استقلال خود را به خانواده ثابت کند و بر این اساس شروع به ایجاد فاصله بین خود و خانواده می‌کند و به گروه همسالان نزدیک می‌شود.
در صورتی که خانواده در این دوران به کارکردهای اساسی خود آشنایی نداشته باشد و همچنین با ویژگیهای دوران نوجوانی آشنا نباشد، نخواهد توانست عملکرد تربیتی خود را به نحو احسن ایفا نماید. و چه بسا که اقدامات نادرست از سوی خانواده ، فضای نامناسب موجود در خانواده و غیره ، بیشتر و بیشتر نوجوان را از محیط خانواده دور ساخته و در صورتی که خانواده در گذشته نیز کارکرد تربیتی خود را به شیوه درست اعمال نکرده باشد و فرد از پختگی فکری کاملی برخوردار نباشد با گرایش به زمینه‌های ناسازگارانه مثل عضویت در گروههای افراطی و سایر زمینه‌ها مشکلات فردی و اجتماعی زیادی را به بار خواهد آورد.
سخت گیری زیاد والدین و خانواده در این دوران و همچنین سهل‌ گیری و آزاد گذاری آنها فرزند را موجودی سرکش ، طغیانگر و متزلزل بار خواهند آورد. از این گذشته این دوران ، دوران الگو گیری و همانند سازی و لازم است خانواده الگوهای مناسبی را برای نوجوان خود فراهم سازند. میزان حضور خانواده در اجتماع نیز در این اهمیت بسزایی دارد. هابز معتقد است که بسیاری از نوجوانان پریشان حال و آشفته به خانواده‌هایی تعلق دارند که از زندگی اجتماعی مجزا و بیگانه‌اند. خانواده در عین حال که کوچکترین واحد اجتماعی است، مبنا و پایه هر اجتماع بزرگ است. افراد سالم جامعه ، افراد موفق و افراد فعال اجتماعی از داخل خانواده‌های سالم بیرون آمده‌اند و افراد ناسالم پرورش یافته خانواده‌های ناسالم هستند.
اهمیت خانواده = سلامت خانواده
انحرافات خانواده ، عدم سلامت روانی خانواده ، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از لحاظ تأثیری که روی اعضاء خود دارد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. افراد پرورش یافته در خانواده وارد اجتماع می‌شوند و ویژگیهای سالم یا ناسالم خود را که در خانواده دریافت کرده وارد اجتماع می‌کنند. از این لحاظ سلامت یک جامعه به سلامت خانواده‌های آن وابسته است.
لامارک و لوپله و دیگران ، خانواده را مهمترین کانونی می‌دانند که جامعه از آن تغذیه می‌کنند. به این ترتیب فرد در کنار تأثیری که از اجتماع خود می‌پذیرد با توشه‌ای که از خانواده خود دریافت کرده است محیط پیرامون خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چنین تأثیراتی علاوه بر مسائل پیرامونی جزئی بلکه بر مسائل کلان اقتصادی - اجتماعی و سیاسی یک جامعه نیز نقش دارند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که اصلاح یک جامعه ، پیشرفت و ترقی آن از جنبه‌های مختلف تأثیر اصلاح خانواده ، توجه افراد به اهمیت خانواده و آموزش آنهاست.
کارکرد تربیتی خانواده از دیدگاه اسلام
اسلام از همان ابتدای تولد برنامه‌ها و دستورات خاصی را برای رشد و تربیت کودک تنظیم فرموده و اجرای آن را بر عهده خانواده قرار داده است. بطوریکه در سراسر دوره کودکی و نوجوانی که مهمترین دوران رشد و تربیت کودک است برنامه‌های خاص و سفارشهای تربیتی بسیاری را در انتخاب اسم ، شیر دادن و از شیر گرفتن ، در محبت و مهروزی به کودکان و در رعایت عدالت ، وفای به عهد نسبت به آنها چه در دوره بلوغ و چه در دوره نوجوانی بیان داشته است.
امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند: حق کودک تو بر تو این است که بدانی وجود او از توست و بد و خوب او در این دنیا به تو ارتباط پیدا می‌کند و باید بدانی که در سرپرستی او مسئولیت داری و مسئول هستی که او را به بهترین وجه تربیت کنی و بر عهده توست که او را به خداوند بزرگ راهنمای کنی. )مکارم‌الاخلاق صفحه 233(.
همچنین امام سجاد علیه‌السلام در تاکید بر اهمیت شیوه تربیت درست فرزندان می‌فرمایند: با فرزندت آنچنان رفتار کن که اثر نیکوی تربیت تو مایه زیبایی و جمال اجتماعی او شود. یا اینکه او را چنان تربیت کن که بتواند در کارهای مختلف زندگی با عزت و آرزومندی زندگی کند و مایه زیبایی و جمال تو بوده باشد.

پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌فرمایند: به کودکان خود احترام بگذارید و با آداب و روش پسندیده با آنها رفتار کنید. اسلام علاوه بر تاکیدی که بر نقش تربیتی خانواده قائل است شیوه‌های مناسب تربیتی را پیش روی خانواده‌ها قرار می‌دهد. بطوری که با تاکید بر تکریم و تشویق فرزندان خانواده را از اعمال روشهای تنبیهی باز می‌دارد.
حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند: عاقل بوسیله ادب پند می‌پذیرد و این چارپایانند که جز با زدن تربیت نمی‌شوند.

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌فرمایند: خدای رحمت کند کسی را که در نیکوکاری و نیکی به فرزندش کمک کند. سوال شد چگونه فرزند خود را در نیکی کمک بکند؟ فرمود: آنچه در توانایی کودک است و برایش میسر است، از او بپذیرد و آنچه انجام دادنش برای کودک دشوار و طاقت فرساست از او نخواهد و او را به گناه و طغیان و کارهای احمقانه وادار نکند.
اسلام همچنین به موضوع تفاوتهای فردی که مورد توجه روان شناسان است توجه داشته است. از دیدگاه اسلام انسانها از لحاظ ویژگیها ، توانایی و استعدادها متفاوت از یکدیگر هستند. بر این اساس در نظر گرفتن این تفاوتها را نیز در تربیت فرزندان در خانواده دارای اهمیت می‌داند. از نمونه احادیثی که ذکر شد و هزاران شواهد معتبر دیگر می‌توان به نقش اهمیت خانواده از دیدگاه اسلام پی برد. اسلام سعادت و شقاوت فرد را تحت تاثیر خانواده چه در دوران قبل از تولد و چه بعد از تولد می‌داند.
کارکرد اجتماعی - اقتصادی خانواده از دیدگاه اسلام
اسلام آئین الهی و مقدسی است که برای خانواده اهمیت فراوان قائل است و آن را سنگ بنای مهم حیات اجتماعی می‌شناسد. اسلام وحدت جامعه را از وحدت زوجین و وحدت اعضا خانواده می‌شناسد و علائق انسانی موجود در خانواده را قابل گسترش و نشر در جامعه به حساب می‌آورد. اسلام معتقد است برای اینکه جامعه‌ها تحت ضابطه در آیند چاره‌ای جز این نیست که نخست خانواده تحت ضابطه در‌آید و هر گونه نظم و سازندگی باید از خانواده آغاز گردد و دامنه سازندگی و گسترش به جامعه کشانده شود و حیات اجتماعی تحت نظم و ضابطه در ‌آید.
اسلام خانواده را کانون اخلاقی جامعه می‌داند. نوع تربیت و ارتباطات موجود در خانواده موجد وحدت و منش اجتماعی است. همچنین خانواده را مرکزی سرنوشت ساز در جنبه انحراف و عصیان ذکر کرده‌اند و از آن جهت که کودک پستیها و دنائتها را در آنجا تجربه کرده و آموخته است. صفات اجتماعی کودک برخاسته از خانواده است. اسلام خواستار نسلی است سالم ، پاک و عفیف و موجد افتخار برای جامعه انسانی. چنین نسلی جز در دامن خانواده سالم نمی‌تواند تربیت شود. وظیفه‌ای که خانواده در قبال تربیت فرد دارد و نقش مهمی که در این زمینه ایفا می‌کند در واقع به وظیفه او در قبال تربیت جامعه پیوند می‌خورد.خانواده به عنوان اصلي ترين نهاد اجتماعي و زيربناي جوامع و منشأ فرهنگ ها و تمدن ها در تاريخ بشر بوده است. پرداختن به اين بناي مقدس و بنيادين و حمايت و هدايت آن به جايگاه واقعي و متعالي اش، همواره سبب اصلاح خانواده بزرگ انساني و غفلت از آن، موجب دورشدن بشر از حيات حقيقي و سقوط به ورطه هلاكت و ضلالت بوده است.
بعد از انقلاب صنعتي غرب و به طور عمده بعد از انقلاب كبير فرانسه، ظهور جريان هاي فمينيسم و متعاقب آن تصويب كنوانسيون رفع تبعيض بر ضد زنان و قوانيني از اين دست، ضربه اساسي و مهلكي بر پيكره خانواده در غرب وارد شده و عوارضي همچون ابتلاي جوانان به بيماري هايي پرشمار از جمله ايدز، اعتياد، افزايش آمار طلاق و ظهور فرزندان بي هويت در اثر رواج بي بندوباري جنسي و متعاقب آن ارتكاب جرائم و مفاسد اجتماعي- اخلاقي از سوي چنين افرادي، جامعه را دچار تشنج و بحران ساخته و چون نيك بنگريم ريشه و اساس همه اين نابهنجاري هاي اجتماعي به خانواده و آسيب پذير شدن اين نهاد اجتماعي مهم بر مي گردد كه البته عوامل پرشماري در فروپاشي آن دخيل بوده است كه از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره كرد:
۱: بي توجهي به تفاوت هاي طبيعي زن و مرد و اصرار بر تساوي آنها از هر جهت.
۲: فرار از مسئوليت هاي تشكيل خانواده به خاطر مشكلات زندگي مشترك.
۳: بالارفتن سن ازدواج و پائين آمدن تحمل و بردباري انسان ها و در نتيجه بالارفتن آمار طلاق كه از نشانه هاي فروپاشي نظام خانواده است.
۴: افزايش خشونت و بهره جويي هاي جنسي در اثر تبليغات سازمان يافته.
۵: نبود فرهنگ متعالي و ارزشمند و نوع نگرشهاي متفاوت به امر ازدواج و تشكيل خانواده در جامعه.
در واقع عواملي نظير موارد ياد شده موجب شده كه خانواده هايي هم كه با وجود چنين جوي شكل گرفته اند، از صميميت و تعاون و شادابي مطرح در منابع اصيل اسلامي و مكتبي برخوردار نباشند.
همان طوركه گفتيم خانواده واحد بنيادين جامعه وكانون اصلي رشد و تعالي انسان است و تربيت و عواطف اجتماعي به عنوان مهم ترين ويژگي نظام انساني، از خانواده نشأت مي گيرد و توجه به نقش محوري زن به عنوان محور عاطفه و تربيت و نقش محوري مرد در امر تربيت و تأمين معيشت و اداره زندگي امري ضروري است.
در شرايط كنوني همه دلسوزان جوامع مختلف در تلاش اند كه راهكارهاي اساسي سالم سازي خانواده ها و حفظ و استحكام بنيان آنها را دريابند و با ارائه آن به جامعه خود اوضاع بحراني موجود را تا حدي كنترل كرده و از تشنج در آن و به دنبال آن بحران در جامعه بكاهند كه در اين راستا بازگشت به فرهنگ اصيل اسلام درجامعه ما ضروري است؛ آئيني كه بيشترين عنايت را به تكريم، تنزيه و تعالي خانواده دارد و اين نهاد مقدس را كانون تربيت و مهد مودت و رحمت مي شمرد.
* ضرورت تشكيل خانواده
خداوند متعال در آيه ۳۲ سوره نور مي فرمايد: «مردان و زنان بي همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود، آنان را بي نياز مي سازد. خداوند گشايش دهنده و آگاه است.»
اين آيه تأكيد مي كند كه همه بايد به امر ازدواج افراد مجرد همت گمارند و تنها به دليل مشكلات اقتصادي از تشكيل خانواده نهراسند؛ چرا كه خداوند وعده گشايش داده است؛ چنان كه پيامبراسلام(ص) فرموده: «هر كس ازدواج را از ترس فقر، ترك كند، گمان بد به خدا برده است؛ زيرا خداوند متعال مي فرمايد: اگر آنها فقير باشند خدا آنها را از فضل خود بي نياز مي سازد.» و همچنين حضرت علي(ع) فرموده است: «بهترين شفاعت آن است كه ميان دو نفر براي امر ازدواج ميانجيگري كني تا اين امر به سامان برسد.»
نكته قابل توجه در اين زمينه، اين است كه پدران بايد زمينه ازدواج فرزندان خويش را فراهم سازند. پيامبر اعظم(ص) فرموده اند: «كسي كه فرزندش به حد رشد برسد و امكانات تزويج او را داشته باشد و اقدام نكند و در نتيجه فرزند مرتكب گناهي شود، اين گناه بر هر دو (پدر و فرزند) نوشته مي شود.»
همچنين به دليل اين كه اين آيه در ادامه آيات مربوط به حد زنا و… آمده، مي توان گفت: زنا عاملي است كه موجب از هم پاشيده شدن خانواده ها وسبب فساد و نابودي نسل ها است.
براي رهايي از اين بلاي خانمان سوز، خداوند متعال مسأله ازدواج را مطرح كرده است.
به همين دليل مسئولان جامعه اسلامي بايد با تدابيري اساسي براي ازدواج هاي سالم، موفق و اسلامي زمينه سازي كنند و امكانات و ابزارهايي لازم براي تشكيل خانواده را فراهم آورند تا فرمان الهي اجرا شده و جامعه از ناهنجاري هاي اجتماعي نجات يابد.
* آرامش در خانواده
در آيه ۲۱ روم مي خوانيم: «و از نشانه هاي او اين است كه همسراني از جنس خودتان براي شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد و در ميانتان مودت و رحمت قرار داد. در اين نشانه هايي است براي گروهي كه تفكر مي كنند.» علامه طباطبايي در تفسير اين آيه مي فرمايد: «معنايش اين است كه براي شما و يا براي اين كه به شما نفع برساند، از جنس خودتان زوج آفريد. آري هريك از مرد و زن بدون ديگري ناقص اند و مرد با وجود زن و زن با وجود مرد تكميل مي شود و با مودت و محبتي كه خداوند ميان اين دو قرار داده است، زمينه مناسبي براي تربيت فرزندان فراهم مي شود. اين دو عامل است كه آنها را وادار مي سازد تا درحفظ وحراست، تغذيه، لباس، منزل و به طوركلي تربيت او بكوشد و به اين ترتيب نسل بشر منقطع نگردد.»
با دقت در تعبير «لتسكنوا اليها» معلوم مي شود كه هدف از ازدواج، سكونت و آرامش است؛ به اين معنا كه همسران مايه آرامش اند؛ اما سكون و آرامش مطرح شده هم از نظر جسمي و روحي و هم از نظر فردي و اجتماعي است. بيماري هايي كه به واسطه ترك ازدواج براي جسم انسان پيش مي آيد، قابل انكار نيست، همچنين نبود تعادل روحي و نا آرامي هاي رواني كه برخي از افراد مجرد با آن دست به گريبان اند، كم و بيش بر همه روشن است.
اگر در مفهوم آيه مذكور دقت كنيم، به اين نتيجه مي رسيم كه خانواده در مرحله نخست بايد پناهگاه مرد و زن در برابر ناملايمات زندگي و نيز توفان هاي اجتماعي باشد و در مرحله بعد مأمن واقعي براي فرزندان آنها قرار گيرد. يكي از مشكلات عمده جوامع امروزي كودكان خياباني است كه در اثر بي مسئوليتي والدين، به اين وضع دچار شده اند. اگر زن و شوهر مي توانستند مايه سكون و آرامش همديگر باشند، به دنبال آن فرزنداني در آرامش خاطر تربيت مي كردند و طلاق، بي مهري و در نتيجه معضل كودكان خياباني به وجود نمي آيد.

توليد نسل پاك هدفي مقدس
خداوند در آيه ۲۲۳ سوره بقره مي فرمايد : «زنان شما، محل بذرافشاني شما هستند. پس هر زمان كه بخواهيد، مي توانيد با آنها آميزش كنيد و [سعي نماييد از اين فرصت، بهره بگيريد و با پرورش فرزندان صالح] اثر نيكي از پيش براي خود بفرستيد و تقوي پيشه كنيد و بدانيد او را ملاقات خواهيد كرد و مؤمنان را [به اين ديدار] بشارت بده.
چنان كه گفتيم خداوند در مرحله نخست به مسأله ازدواج تأكيد فرموده و بعد از تحقق اين امر، انسان ها را تشويق و ترغيب به توليد نسل مي كند. اين آيه در مقام تحريص برآمده كه ازدواج كنيد تا اين كه نسل بشر زياد شود و به اين وسيله گوينده كلمه توحيد در نوع بشر در عالم منتشر شود و در عالم بشريت، عبوديت داير گردد.
با تشبيهي كه از زنان در اين آيه صورت گرفته، مي توان به اهميت وجود زنان در خانواده ها پي برد؛ همان گونه كه اگر زمين براي كشت مناسب و مرغوب باشد، محصول خوبي به بار مي نشيند. اگر زنان خوبي در خانواده ها وجود داشته باشند، به طور حتم فرزندان نيكي هم به جامعه تحويل داده خواهد شد كه ذخيره معنوي و مايه آمرزش براي والدينشان خواهند شد.
در حديثي از پيامبر اكرم(ص) آمده: «هنگامي كه انسان بميرد، برنامه عمل وي نيز به پايان مي رسد؛ مگر به وسيله ۳ چيز: صدقه جاريه، آثار علمي، پرورش فرزند صالح كه براي پدر و مادر خود با عمل و سخن طلب آمرزش كند.
* تربيت خانواده در گرو همت سرپرست
قرآن مي فرمايد: «اي كساني كه ايمان آورده ايد! خود و خانواده خويش را از آتشي كه هيزم آن، انسان ها و سنگ هاست، نگه داريد! آتشي كه فرشتگاني بر آن گمارده شده كه خشن و سختگيرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمي كنند و آنچه را كه فرمان داده شده است، به طور كامل اجرا مي نمايند.
در اين آيه به صراحت بيان شده است كه سرپرست خانواده بايد براي نجات خود و خانواده اش همت گمارد و بكوشد تا گرفتار چنان آتش مهيبي نشود.
در واقع نقش اساسي پدر خانواده در اينجا مشخص مي شود كه بايد در تربيت اعضاي ديگر آن بكوشد و البته يكي از مهم ترين مصاديق اين كوشش، كسب حلال است كه عامل مؤثري در تربيت پذيري اعضاي خانواده است و موفقيت دنيوي و اخروي آنان را در پي خواهد داشت.
در تفسير نمونه در زير آيه مذكور آمده كه نگهداري خويشتن، به ترك معاصي، تسليم نشدن در برابر شهوات سركش، نگهداري خانواده به تعليم و تربيت و امر به معروف و نهي از منكر و فراهم نمودن محيطي پاك و خالي از هرگونه آلودگي در فضاي خانه و خانواده است. بنابراين، تنها تأمين هزينه زندگي، تهيه مسكن و تغذيه و. . . وظيفه سرپرست نيست؛ بلكه مهم تر از آنها، تغذيه روح و جان اعضاي خانواده است كه اصول تربيتي و اسلامي در آن مراعات شود
* سخن پاياني
چنان كه بيان شده، خطرات زيادي مانند بيماري هاي رواني، اعتياد، طلاق و. . . در كمين خانواده هاست وآن را بشدت تهديد مي كند؛ همان طور كه در غرب موجب فروپاشي خانواده ها شده است. براي رهايي از اين تهديدات، چاره اي جز پناه آوردن به دستورات سعادت بخش دين مبين اسلام درباره خانواده نيست كه نتيجه آن ازدواج هاي موفق براي جوانان و تشكيل خانواده هايي همراه با استحكام و آرامش و به دور از اختلافات و توليد نسل و تربيت فرزندان صالح و پاك خواهد بود.

مطالب مشابه ...۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۱۳ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله :بررسی نقش و اهمیت کیفیت داده ای در سازمانها ta.soltani 0 359 ۲۱-۸-۱۳۹۲ ۰۲:۱۵ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  پاور پوینت خانواده و اعتیاد جوانان ta.soltani 0 339 ۱۸-۸-۱۳۹۲ ۰۳:۴۲ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  اهمیت ورزش و نقش آن در اجتماع senior engineer 0 793 ۲۵-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۳۰ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] اهمیت کار در زندگی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 423 ۹-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۱۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  اهمیت عدالت و جایگاه آن در دین مبین اسلام (بخش اول) senior engineer 0 300 ۷-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۲ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  اهمیت عدالت و جایگاه آن در دین مبین اسلام (بخش دوم) senior engineer 0 208 ۷-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  خانواده درمانی التقاطی ویکپارچه نگر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 246 ۴-۱۲-۱۳۹۰ ۰۱:۲۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  پدر، معلم خانواده ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 126 ۲۲-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۳۰ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  مقالات تخصصی در روانشناسی---رازهای یک خانواده خوشبخت ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 133 ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۳۶ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  نقش زن در خانواده در تربیت فرزندان از دیدگاه امام خمینی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 197 ۱۵-۱۱-۱۳۹۰ ۰۳:۴۱ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان