تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

انگیزه

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
انگیزه
انگیزه
امروز ”انگیزه“ کلمه ای است که بر سر زبان ها افتاده است. اکنون افرادی به نام مربی ”انگیزه“ وجود داشته و کتاب ها و مقالات بسیاری در مورد انگیزه نوشته شده است. واقعاً انگیزه چیست و چرا شما به آن نیاز دارید؟
انگیزه نیروئی است که شما را به حرکت وادار کرده و به جلو می راند. برای موفقیت در هر موردی شما به یک نیروی راننده احتیاج دارید، در غیر این صورت کاری انجام نمی گردد. یک خواسته به تنهائی آنچنان قدرتمند نیست که بتواند باعث حرکت شما شود، یک خواسته تمایلی ضعیف است و فقط یک تمایل قوی می تواند موجب حرکت و عمل کردن و رسیدن به اهداف گردد.
برای به دست آوردن انگیزه شما باید دقیقاً بدانید که در پی چه هستید تا به تمایلی قوی دست یابید و بخواهید هر آنچه را که شما را به هدفتان می رساند، انجام دهید. اکثر موقع کمبود انگیزه و یا یک انگیزه کوتاه مدت وجود دارد.
چند بار برایتان اتفاق افتاد که یک برنامه کاهش وزن را با اشتیاق شروع کرده اید به برنامه های آئروبیک و بدنسازی روی آورده اید. و یا یادگیری یک زبان خارجی را آغاز نموده اید، ولی همه را پس از زمان کوتاهی رها کرده اید. افراد محدوی دارای قدرت و اراده کافی منظمی هستند که تا آخر آنچه را شروع کرده اند، ادامه می دهند. نشان دادن انگیزه در ارتباط با موضوع مورد علاقه شما آسانتر است.
اگر نسبت به چیزی تمایل نشان می دهید ولی انگیزه کافی برای عمل کردن ندارید، این نشان می دهد که آن تمایل به قدر کافی قوی نیست. برای کسب انگیزه و اقدام به عملی در جهت نیل به تمایلات نیاز به داشتن تمایلی واقعاً قوی می باشد. انگیزه ارتباط بسیار نزدیکی با احساسات و تصورات دارد و این نشان می دهد که اگر می خواهید انگیزه خود را قوی سازید باید بر روی احساسات و تصورات خود کار کنید.
● نکته هائی در جهت افزایش انگیزه
1) فکر کنید، تأمل نمائید و دریابید که آیا واقعاً می خواهید به تمایلاتتان دست یابید و آیا این خواسته ارزش صرف وقت و انرژی را دارد.
2) هدفتان را کاملاً روشن نمائید. نوشتن آن در این کار به شما کمک خواهد کرد.
3) اغلب به هدف و خواسته تان فکر کنید.
4) تصور کنید که به هدفتان دست یافته اید و ذهنتان را بر روی افکار متضاد آن مسدود سازید.
5) کتاب ها و مقالاتی را در مورد موضوع هدفتان بخوانید.
6) در مورد افراد موفق تحقیق کرده و سرگذشتشان را بخوانید.
7) به مزایائی که با دستیابی به اهدافتان به آنها می رسید فکر کنید.
8) به احساساتتان پس از دسترسی به هدفتان فکر کرده و آن را مجسم نمائید.
9) اظهارات مثبت را تکرار نمائید اظهاراتی چون ”من این خواسته را دارم و قدرت درونی برای رسیدن به هدفم را دارا می باشم“ این گفته را همیشه با ایمان و احساسات قدرتمند تکرار نمائید.
10) با انجام کاری کوچک در رابطه با هدفتان شروع کنید. موفقیت در امور کوچک منتهی به موفقیت های بزرگ می شود.
چگونه با انگیزه و هدفمند باشیم
اگر احساس می كنید كه بی انگیزه شده اید، سؤالات زیادی وجود دارد كه می توانید از خودتان بپرسید:
● در گذشته چگونه در خود ایجاد انگیزه می كردید؟
●آیا در زندگی اهداف متفاوتی را در پیش گرفته اید؟
●چه چیزی مانع انجام كار دلخواهتان می شود؟
انگیزه توسط خود ما ایجاد می شود. سطح انگیزه ی ما هم، تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی قرار می گیرد، همچنین می تواند علتی برای آنها باشد. انگیزه با ایجاد یك سری از اهداف و تعیین روش های مناسب برای رسیدن به آن شروع می شود. عوامل زیر در ایجاد انگیزه دخیل هستند:
هدف گزینی
ابتدا اهداف بایستی شناسایی شوند و واقعی و قابل حصول باشند. تعیین اهداف كوتاه مدت در آغاز هدف ها اهمیت بسیار دارد، زیرا دسترسی به آنها غالباً ساده تر است و همچنین حس موفقیت بیشتری را در فرد ایجاد می كند و وی را به سوی اهداف بزرگتر رهنمون می سازد.
انتظارات
انتظارات ما از خودمان و انتظارات دیگران از ما، می تواند منبع استرس باشد. انتظارات باید واقعی باشند. همچنین باورهایمان درباره ی توانایی دسترسی به اهداف بایستی مطابق با واقعیات فعلی باشد. انتظار بیش از اندازه از خویشتن باعث كاهش انگیزه می شود.
رغبت
آنچه را كه مایلید واقعاً بدان دست یابید مشخص كنید و در جهت آن حركت نمایید. تشخیص این كه چه چیزی واقعاً در ما ایجاد رغبت می كند ، می تواند مفید باشد ولی ما نمی توانیم فقط به این اكتفا كنیم.
محیط
از موانع موجود در انجام خواسته هایتان آگاه شوید. اگر برای مثال، سعی می كنید كه مطالعه را آغاز نمایید (قصد مطالعه دارید)، محیطی آرام و بدون هرگونه مزاحمت برای مطالعه انتخاب كنید. چیزهایی را كه ممكن است تأثیر منفی در انگیزه داشته باشند بشناسید. مثلاً هنگام مطالعه، عوامل منفی در حفظ انگیزه عبارت اند از: تلویزیون، تلفن، رادیو، برنامه های پیش بینی نشده و ...

پاداش (تشویق(
انجام اهداف واقعی بایستی پاداشی را به دنبال داشته باشد. قدردانی از خودتان به خاطر انجام كار مورد نظرتان بخش عمده ی برنامه می باشد. تشویق، توجه ما را به نتایج پایانی كار معطوف می دارد؛ همانطور كه به شروع آن نیز كمك می كند. این كار در ایجاد حس كنترل و تسلط بر مسئله مؤثر است.
راهبردهای دیگر
"انگیزه" و "عملكرد" با یكدیگر در تعاملند. انگیزه منجر به عملكرد بهتر شده و عملكرد بهتر نیز می تواند انگیزه را افزایش دهد.
بنابراین مایلید از كجا شروع كنید...؟
○ عبارات مثبت را درباره ی خودتان به كار ببرید. نسبت به چیزهایی كه به خودتان می گویید آگاه باشید. عبارات و جملاتی نظیر: «من باید این كار را انجام دهم» می تواند استرس را زیاد كند. به همین منظور عبارت «من می توانم این كار را انجام بدهم» به كار ببرید و یا به جای عبارت «من لازم است كه این كار را انجام دهم» عبارت «من مایلم این كار را انجام دهم» به كار برید.
○خودتان را تشویق كنید. تغییرات كوچك خوب هستند. موفقیت هایتان را یادداشت كنید و پیشرفتی را كه داشته اید، بازنگری كنید. دیدن پیشرفت هایتان به نوبه ی خود عاملی است در ایجاد انگیزه. نسبت به خودتان مهربان باشید.
○ از تجسم (تصویر سازی ذهنی) استفاده كنید. برای مثال زمانی را تجسم كنید كه شما واقعاً خودتان را با انگیزه احساس می كردید. چه چیزی فرق كرده است؟ آن تفاوت ها را باز شناسید.
○ ببینید چگونه افكار و احساساتتان، برانگیزه ی شما تأثیر می گذارد.در مواجهه با برخی از موقعیت ها ما به شیوه ای عكس العمل نشان می دهیم كه مبتنی بر نظام افكار یا باورهایمان می باشد. شیوه ی پاسخگویی ما به مسایل، عكس العمل ها یا احساساتی را در پی دارد كه همین عكس العمل ها و احساسات سطح انگیزه ما را تحت تأثیر قرار می دهند. آگاهی یافتن از علت و چگونگی واكنش هایمان به برخی رویدادها، اولین گام در درك این واقعیت است. اگر همچنان در ارتباط با موارد مطرح شده دچار مشكل هستید، مطالعه كتاب های موجود و صحبت و مشورت با یك مشاور می تواند روشی كارآمد برای بررسی دقیق تر موضوع باشد.

۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۰۲ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان