تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

انواع چرخدنده

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
انواع چرخدنده
چرخ دندهی ساده :
چرخدنده های ساده درانتقال حرکت در محورهای موازی بسیار معمول ومتداول هستند . این چرخ دنده ها نیرویشعاعی به یاتاقان وارد میکنند و دندانه های آن مستقیم و با محور چرخدنده موازیهستند و می توانند داخلی ویا خارجی باشند . در شکل هر دو نوع چرخدنده ی ساده یداخلی و خارجی نشان دادهشده است . یک نوع چرخدنده ی ساده ی خارجی که دارای شعاعبینهایت است نیز در شکلنشان داده شده است که به آن چرخ دنده ی شانه ای گفته می شود .

چرخدنده ی مارپیچی :
دندانه ها در چرخدنده ی مارپیچی در صحفه یعرضی و در امتداد محور وزاویه ی مشخص که همان زاویه ی مارپیچ است دوران می کنند. این دندانه ها می توانند به صورت راست گرد وچپ گرد باشند . چرخدنده های مارپیچی میتوانند به صورت داخلی و یاخارجی با هم جفت شوند ولی نوع داخلی آن معمول نیست . درنوع خارجی سمت دندانه هاباید مخالف باشد یعنی یکی راست گرد ودیگری چپ گرد اما درنوع داخلی بر خلاف خارجیباید از یک نوع باشند . دو چرخدنده علاوه بر این ها بایددارای زاویه مارپیچ یکسانیباشند . در شکل چرخدنده ی مارپیچی ساده از نوع خارجینشان داده شده است .گاهیاوقات از چرخدنده های مارپیچی دوبل نیز استفاده می شود کهدر آن هر چرخدنده دارای هردو نوع دندانه ی راست و چپ می باشد . به طور معمول فاصلهی کوچکی میان دو مارپیچوجود دارد اما چرخدنده هایی وجود دارد که هیچ فاصله ای بیندو مارپیچ وجود ندارد .چرخدنده ی مارپیچی دوبل چرخدندهخ ی پیکانی و جناغی نیزنامیده می شود . چرخدنده یمارپیچی ساده هر دو نوع نیروی محوری و شعاعی را بریاتاقان وارد می آورد .چرخدنده ی مارپیچی دوبل تنها نیروی شعاعی بر یاتاقان واردمی کند زیرا در آن نیرویمحوری توسط دو مارپیچ با دو سمت مخالف خنثی می شود . درشکل نمونه ای از چرخدنده یمارپیچی نشان داده شده است . اگر ما چرخدنده ی مارپیچیخارجی را شعاع بی نهایتفرض کنیم در نتیجه یک چرخ شانه ی ماپیچی خواهیم داشت . پهلوهای این چرخ شانه صاف استو مستقیم اما مسیر این دندانه ها با صفحه ی زیرین خودزاویه ای ایجاد می کند .چرخ دنده ی ساده را می توان یک چرخدنده ی مارپیچی با زاویهمارپیچ صفر در نظر گرفت.
چرخدنده ها در محورهای متقاطع

الف)چرخدنده ی مخروطی دندانه مستقیم:
چرخدنده ی مخروطی دندانه مستقیم برایانتقال حرکت میان دو محورمتقاطع بکار می رود که زاویه ی معمول بین دو شفت نود درجهمی باشد . دندانه ها دراین نوع چرخ دنده مستقیم اند و به طور مخروطی قرار گرفته وبه طرف نوک مخروط همگراهستند . این چرخ دنده ها دو نیروی شعاعی و محوری را بهیاتاقان وارد می کنند .نمونه ای از چرخ دنده ی مخروطی دندانه مستقیم در شکل نشانداده شده است .
ب)چرخدنده ی مخروطی مارپیچی :
چرخدنده های مخروطیمارپیچی نیز همانند چرخ دنده ی مخروطی دندانهمستقیم برای انتقال حرکت از دو محورمتقاطع که زاویه ی بین آن ها نود درجه استبکار می روند . دندانه ها در اینجا بهصورت منحنی هستند و به سمتنوک مخروط جمع شده اند . این چرخ دنده دو نیروی محوری وشعاعی را به یاتاقان واردمی آورد.
ج)چرخدنده ی مخروطی زرول :
زرولنام تجاری شرکت گلیسون است در آمرئکا که بهنوع خاصی از چرخ دنده ی مخروطی مارپیچیاشاره می کند . در اینجازاویه ی مارپیچ صفر است و از آنجا به آن نام زرول داده اند . د راینجا دو نیروی شعاعی و محوری به یاتاقانوارد می شود .
دال)صفحه دنده :
صفحه دنده دارای دندانه هایی است که صفحه ی چرخ دنده را قطع می کنند. آنها بسیار مشابه چرخ دنده ی مخروطی اند . پینیون با صفحه دنده درگیرمی شود و زاویهی بین دو محور نود درجه است .
چرخ دنده در محورهای متنافر

چرخ دنده ی مارپیچی متقاطع:
چرخدنده ی مارپیچی متقاطع برای انتقال حرکتمیان دو محور متنافراستفاده می شود . نمونه ای از این در شکل نشان داده شده است . چرخ دنده به تنهایی مانند چرخ دنده ی مارپیچاست . چرخ دنده ی مارپیچ برای محورهایموازی کاربرد داشت و سمتمارپیچ در دو چرخ دنده ی درگیر شده مخالف بود ؛ زاویه یمارپیچ در دو چرخ دندهمساوی و اندازه ی گام متناسب با نسبت دندانه ها بود . در چرخدنده ی مارپیچی متقاطع جهتمارپیچ در دو چرخ دنده ی درگیر می تواند موافق یا مخالفباشد و زاویه ی مارپیچ نیزمی تواند با هم فرق کند و اندازه ی گام با نسبت دندانهها تناسبی ندارد . تنهامدول نرمال و اندازه ی نرمال گام برای چرخ دنده های محرک ومتحرک با هم یکسان است .در هنگام درگیری در چرخدنده ی مارپیچی متقاطع فقط یک نقطهی تماس به طور نظری وجوددارد اما در چرخ دنده های کمی فرسوده بجای نقطه یک خط تماسوجود دارد که این باعث میشود میزان انتقال قدرت از حالت تماس نقطه ای بسیار بیشترباشد . این چرخ دنده ها دونیرو محوری و شعاعی را به یاتاقان وارد می کنند .
چرخ دنده ی حلزونی
این چرخ دنده ها برای انتقال حرکت میان دو محورمتقاطع که دارای زاویه ینود درجه هستند بکار می رود . این شامل حلزون و چرخ حلزونمی باشد . حلزون دارایدندانه های مارپیچی است وو چرخ حلزون دارای دندانه هایی استکه با دندانه های حلزونپیچ میشود . این دو دارای جهت مارپیچ یکسانی هستند امازاویه ی مارپیچ برای حلزونو چرخ حلزون متفاوت است ؛ این نوع چرخ دنده دو نیرویشعاعی و محوری را بهیاتاقان وارد می آورد .
در چرخ دنده ی حلزونی یک راهه ، درهنگام درگیری ، ما فقط یکخط تماس داریم ولی در چرخ دنده ی حلزونی دو راهه ما درهنگام درگیری ، یک سطحتماس داریم به همینچرخدنده های هیپوئیدی
چرخ دنده یهیپوئیدی مشابه چرخ دنده ی مارپیچی مخروطی استولی در اینجا پینیون میتواند کمتر ازشش دندانه داشته باشد درحالی که در چرخ دنده ی مخروطی کمترین دندانه دوازده است . این نوع چرخدنده دو نوع نیروی شعاعی و محوریرا به یاتاقان وارد می آورد .
دلیلچرخ دنده ی حلزونی دوبل قابلیت انتقال قدرتبیشتری دارد .

مطالب مشابه ...


سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۶-۸-۱۳۹۰ ۰۶:۱۵ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  انواع مواد مهندسي و خواص آنها senior engineer 0 806 ۱۶-۴-۱۳۹۱ ۰۱:۲۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  انواع سازوكار زمانبندي متغير سوپاپها senior engineer 0 347 ۲۹-۹-۱۳۹۰ ۱۱:۴۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  انواع کمک فنرها senior engineer 0 502 ۲۹-۹-۱۳۹۰ ۱۱:۳۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  انواع روش تولید پیچ ومهره senior engineer 0 6,200 ۱۴-۸-۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  جدول ایرادهای متدوال در گیربکسها و چرخدنده ها و نحوه رفع عیب آنها به فارسی senior engineer 0 359 ۱۴-۸-۱۳۹۰ ۰۷:۵۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  مواد چرخدنده ها ، خواص و رفتار آن ها senior engineer 0 253 ۱۴-۸-۱۳۹۰ ۱۲:۴۰ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  انواع سازوكار زمانبندي متغير سوپاپها ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 367 ۱۳-۸-۱۳۹۰ ۱۰:۴۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  مقایسه انواع پمپ ها senior engineer 0 1,256 ۲-۸-۱۳۹۰ ۰۹:۰۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  معرفی و کارکرد انواع اتصالات در ربات ها senior engineer 0 1,316 ۱-۷-۱۳۹۰ ۰۸:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  انواع جوشکاری senior engineer 0 790 ۱۳-۶-۱۳۹۰ ۰۳:۲۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان