تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

الكترون

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,400
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
الكترون
چکيده مقاله:اساس کار EPMA بمباران الکتروني حجم بسيار کوچکي از نمونه توسط يک تفنگ الکتروني با انرژي بين 5 تا 30 کيلو الکترون ولت و اندازه گيري ميزان فتونهاي X-Ray ساطع شده توسط نمونه مي باشد. از آنجائيکه طول موج X-Ray ساطع شده، مشخصه عنصر معيني مي باشد، ترکيب نمونه به سادگي توسط ثبت اسپکترومهاي WDS شناساي مي گردد. متن مقالهمقدمه
اساس کار EPMA بمباران الکترونی حجم بسیار کوچکی از نمونه توسط یک تفنگ الکترونی با انرژی بین 5 تا 30 کیلو الکترون ولت و اندازه گیری میزان فتونهای X-Ray ساطع شده توسط نمونه می باشد. از آنجائیکه طول موج X-Ray ساطع شده، مشخصه عنصر معینی می باشد، ترکیب نمونه به سادگی توسط ثبت اسپکترومهای WDS شناسایی می گردد.
میکرو پروب روشی تمام کیفی و تمام کمی است که قادر است بدون تخریب نمونه، از حجم بسیار کوچکی (در حد میلیمتری ) از نمونه با حساسیت حدود ppm آنالیز بگیرد. این دستگاه را می توان در مقایسه با دیگر میکرو آنالیزورها بعنوان دستگاهی که قادر است آنالیز با دقت و صحت بالاتری ارائه دهد، معرفی نمود. تعیین ضخامت و ترکیب فلزات از لایه های با ضخامت nm تا mm در مواد لایه ای امکان پذیر است. همچنین تمام عناصر جدول تناوبی از Be تا U قابل اندازه گیری می باشند. اتوماسیون کامپیوتری دستگاه و تفسیر آسان و مستقیم دستگاه سبب گردیده است که EPMA در رقابت با دستگاههای آنالیز مشابه از قابلیت بیشتری برخوردار باشد.
EPMA در مقایسه با سیستمهای SEM /EDS نتایج بسیار معتبرتری بدست می دهد و برتری دارد که دلیل آن، خصوصیات WDS ، حساسیت عمومی، آنالیز عناصر سبک و خطر تفسیر غلط از یک اسپکتروم کیفی می باشد. همچنین سیستم تحریک الکترونی و پایداری استیج نمونه امکان پایداری شرایط و تکرار آزمایشات را بدست می دهد.

دقت و حساسیت

شدت X-Ray از شمارش فتونها اندازه گیری می شود و دقت آن محدود به خطای آماری می شود. علاوه بر تولید خطوط X-Ray، الکترونهای بمباران شده می توانند یک طیف پیوسته X-Ray نیز تولید نمایند که آشکارسازی پیک های کوچک را محدود می نماید و علت آن حضور اثر زمینه است. با استفاده از پروسه های معمول، حد حساسیت دستگاه حدود ppm 100 (وزنی) است که این مقدار با طولانی شدن زمان شمارش کم می شود. بطور کلی حد حساسیت دستگاه بستگی به عنصر و ماتریکس دارد و از چند ppm 10 تا چند ppm100 متغییر می باشد. همچنین دقت نیز بستگی به عنصر و ماتریکس داشته و 1-3% نسبی می تواند باشد (برای Z<11 این مقدار بدتر است)


کاربردها

1- شناسایی کانیها: میکروپروب برای این منظور بسیار با ارزش بوده و با مجهز بودن به میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی به کانی شناسان و زمین شناسان امکان شناسایی کانیها و فازهای مختلف را می دهد. این دستگاه مخصوصاٌ برای کانیهای کدر و دانه های کوچک و یا کمیاب کاربرد دارد.
2- سنگ شناسی توصیفی: میکروپروب با آنالیز کمی امکان توصیف و طبقه بندی سنگها را می دهد.
3- مطالعات ژئومتری و ؤئوبارومتری: ترکیب فازهای همراه با هم که توسط میکروپروب تهیه می شود، می تواند باعث تعیین دما و فشار تشکیل سنگ شود.
4- تعیین شیمی سنگهای کیهانی : میکروپروب نقش حیاتی در مطالعه شهاب سنگها و نمونه های بدست آمده از کره ماه داشته است زیرا که طبیعت این دستگاه غیر مخرب است.
5- تشخیص خصوصیات مینرالوژیکی نمونه مانند زونینگ، انکلوزیونهای ریز و اکسلوشن به کمک تصاویر الکترونی BSE ,SE امکان پذیر است.
6- آنالیز اجزاء: توانایی آنالیز دانه های بسیار کوچک و منفرد در بسیاری زمینه ها مانند رسوب شناسی و مطالعات زیست محیطی را دارد.
7- جستجوی اتوماتیک مناطق با ترکیب مشخص و تعیین موقعیت فازهای کمیاب را ممکن می سازد.
8- مطالعه چگونگی پراکندگی و توزیع عناصر روی یک فاز مشخص
9- عملکرد چند آشکارساز WDS بطور همزمان، امکان برداشت داده ها را در زمان کوتاه میسر می سازد.

آماده سازی نمونه

سطح نمونه مورد مطالعه در میکروپروب باید صیقلی باشد تا آنالیز کمی ممکن گردد. دو مشکل اساسی در آماده سازی نمونه ها مورد بررسی اند: 1- تضعیف X-Ray تولید شده اگر اشعه الکترونی بر یک خراش با عمق 1-5/0 میکرون متمرکز شود و 2- اثر شیبدار بودن نمونه.
از آنجائیکه میکروپروب نمونه را در اعماق مورد آنالیز کمی قرار می دهد، نمونه ها بایستی بخوبی صیقلی شوند تا ناهمواریهای سطح نمونه نتایج را تحت تأثیر قرار ندهد. اساساٌ نمونه ها بر طبق آماده سازی نمونه برای میکروسکوپ معمولی انجام می شود با این شرط که تنها مواد سازگار با خلاء استفاده شوند.
محفظه نمونه بطور معمول برای نمونه های با قطر mm25 برای مقاطع صیقلی و لامهای استاندارد برای تیغه های نازک صیقلی تهیه می شوند. نمونه های استاندارد یا به به تنهایی بر یک قاب کوچک سوار می شوند ویا همراه سایر نمونه ها بر یک قاب با سایز نرمال قرار می گیرند.
بسیاری از نمونه های زمین شناسی از نظر الکتریکی هادی نمی باشند، بنابراین پوششی هادی بایستی بر روی سطح آنها قرار گیرد تا مسیری برای تخلیه الکترونها و اتصال آنها به زمین ایجاد گردد. ماده پوشش دهنده سطح بطور معمول کربن تبخیر شده در خلاء می باشد که به ضخامت تقریبی nm20 بر روی نمونه قرار داده می شود و بدلیل عدد اتمی کم آن تأثیر بسیار کمی بر شدت X-Ray تولیدی دارد و بر خلاف طلا که یکی دیگر از مواد پوشش دهنده نمونه ها می باشد، پیکهای ناخواسته ای ایجاد نمی کند.

مشخصات CAMECA SX 100

SX 100 جدیدترین نسل دستگاه میکروپروب Cameca می باشد که اولین بار در سال 1994 ساخته شده است. دستگاه مذکور کاملاٌ اتوماتیک بوده و امکان آنالیز بطور شبانه روزی وجود دارد.
انجام آنالیزهای دقیق، بر پایه دقت و قابلیت اطمینان WDS ها و پایداری فوق العاده اشعه الکترونی می باشد.
کاربردهای عمده دستگاه در ژئوشیمی، مینرالوژی، ژئوکورنولوژی، متالورژی فیزیکی، متالورژی هسته ای ، علم مواد شامل شیشه، سرامیک، ابر رساناها، سیمانها، میکرو الکترونیک، بیوشیمی و ... می باشد.
SX 100 قابلیتهای زیر را دارا می باشد.

1- آنالیز دقیق کمی از عنصر بریلیوم تا اورانیوم
2- تولید نقشه های عنصری با رزولوشن بالا
3- آنالیز عناصر ردیاب با تمرکزهای پایین
4- سیستم فوق العاده تمیز خلاء
5- عدم آلودگی و تخریب سطح نمونه در نقطه تماس با اشعه الکترونی
6- تهیه تصویرهای نوری(عبوری و انعکاسی) و الکترونی (BSE,SE,Cathodoluminescance) با رزولوشن بالا
7- آنالیز کمی و یا کیفی به صورت اتوماتیک در طول شب

SX 100 به 5 اسپکترومتر WDS مجهز شده که شامل 14 کریستال می باشد.
(PC3, LPC2, PC1, PC0, 3 TAP, 2 PET, 2 LPET, LIF, 2 LLIF)
ترتیب قرار گیری کریستالها و اسپکترومترها کاربرد چندگانه را ممکن می سازد. همچنین در اختیار داشتن مجموعه گسترده و کاملی از استانداردها امکان آنالیز هر کانی پایدار در خلاء و تحت بمباران الکترونی را ممکن می سازد.
به علاوه، SX 100 مجهز به یک اسپکترومتر EDS بوده که امکان آنالیز کیفی و شناسایی فازهای مختلف نمونه را می دهد. این امر به شناسایی اولیه عناصر اصلی و فرعی قبل و در حین آنالیز کمی با WDS کمک می نماید.
انواع مختلف ثبت داده ها به قرار زیر است.

- آنالیز نقطه ای
- خطوط و یا شبکه ای از نقاط با فاصله مساوی
- نقشه تاریخچه
نخستین انداره‌گیری دقیق بار الکترون توسط رابرت میلیکان در 1909 انجام گرفت. در آزمایش میلیکان، در اثر برخورد پرتوهای ایکس با مولکول‌های تشکیل دهندهٔ هوا الکترون‌ها تولید می‌شوند. قطره‌های بسیار ریز روغن با گرفتن الکترون بار منفی به دست می‌آورند. این قطره‌ها میان دو صفحهٔ افقی جای می‌گیرند و جرم یک قطره با اندازه‌گیری سرعت سقوط آن معین می‌شود. وقتی که صفحه‌ها باردار می‌شوند، سرعت سقوط قطره باردار تغییر می‌کند، زیرا قطره باردار دارای بار منفی به وسیلهٔ صفحهٔ بالایی که دارای بار مثبت است جذب می‌شود. مقدار بار صفحه‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که قطره‌های روغن به صورت معلق باقی بماند و سقوط نکند. بار روی قطرهٔ روغن را از روی جرم قطره و بار صفحه‌ها پس از انجام تنظیم بار می‌توان محاسبه کرد

مطالب مشابه ...

سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۵-۱۰-۱۳۹۰ ۱۰:۱۶ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله]  آزمايش تامسون ( محاسبه نسبت بار به جرم الكترون ) ♔ αϻἰг κнаη ♔ 1 207 ۲۵-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۰۴ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان