تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اعتماد به نفس چيست؟

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
اعتماد به نفس چيست؟
اعتماد به نفس چيست و چگونه مي توان آن را بهبود بخشيد ؟ افتخار و احساس خوب از خود يعني اعتماد به نفس .اعتماد به نفس در حالت چهره , رفتار , صحبت و حرکت افراد مشخص مي شود . ويژگيهاي افراد داراي اعتماد به نفس : برخورد باز و گشوده ,انتقاد پذير بودن راحت در پذيرش اشتباهات خود و باور به توانائيها و احساس ارزشمندي نسبت به خود و ديگران. اراده و پشتکار در اعتماد به نفس نقش بسيار مهمي بعهده دارند . اراده و اختيار هر انسان به خود او بستگي دارد يعني هر چه در زندگي روزانه , فعاليتهاي خود را واقع بينانه مورد ارزيابي قرار داده و خودگوئي مثبت داشته باشيم اراده ما محکم تر و اشتباهات ما کمتر خواهد شد , در نتيجه با اعتماد به نفس بيشتري ,جهت دهي فعاليتهايمان بهتر خواهد شد .
درشکل گيري اعتماد به نفس دو دسته مانع وجود دارد:
1- موانع بيروني
2- موانع دروني
موانع بيروني : شرايط محيط خانواده , مدرسه و اجتماع که تغيير در آنها براي شخص آسان نيست .
موانع دروني : موانعي هستند که در باورها و طرز فکر هر شخص وجود دارد و کاملا قابل تغيير به دست خود شخص هستند.اگر چنانچه دائما فردي خود خوري داشته باشد و احساسات خود را آرام و بدون ابهام ابراز نکند در واقع مانع دروني براي اعتماد به نفس خود ايجاد مي کند .
شش رکن مهم در اعتماد به نفس و در نتيجه احساس ارزشمندي عبارتند از :
* آگاهانه زندگي کردن
* خود پذيري
* مسئوليت پذيري
* قاطعيت داشتن با خود و ديگران و ابراز وجود
* با هدف و برنامه مشخص زندگي کردن
* يکپارچگي و هماهنگي در رفتار و عمل
زندگي آگاهانه : يعني درک اين نکته که هوش انسانها به يک انداره نيست و هر کدام از افراد هوش متفاوت از ديگري دارد اما اگر چنانچه توان و استعداد خود را در نظر گرفته و با توجه به آنچه مي دانيم و مي بينيم رفتار کنيم , زندگي آگاهانه را دنبال کرده ايم . يکي از غفلتها يا فرار از موقعيتهاي زندگي آگاهانه طفره رفتن وفراراز واقعيتها است مثلا گفتن اين جمللات به خود که :
« مي دانم که همه تلاشم را نمي کنم , اما ترجيح مي دهم به آن فکر نکنم »
« مي دانم که دارم اشتباه مي کنم اما ...... »
« مي دانم که دارم زياده روي دراين کار مي کنم اما ....... »
زندگي آگاهانه چيزي بيش از ديدن و دانستن است. يعني هدف و ارزشهاي خود را علاوه بر تعيين و مشخص کردن, دنبال کنيم و با يک برنامه تدريجي , مشخص و روزانه انتخابهاي خود را به موفقيت نزديک نمائيم.
زندگي آگاهانه و ويژگيهاي آن :
- ذهن پويا و فعال
- توجه به واقعيت ها و دوري کردن از انکار اشتباهات
- شرايط را با توجه به مشکلات درک کردن
- اشتباهات خود راديدن و سعي در هماهنگ کردن آنها با ميزانها و معيارهاي سالم ومتعادل بيرون.
بخشيدن خود و خود پذيري :
دومين رکن ازاعتماد به نفس خودپذيري است يعني جنسيت مان , اسم و شرايط زندگي خانوادگي خود را بپذيريم و خود را کمترازديگران نبينيم . تکميل جملات زيربه خود پذيري بهتر کمک مي نمايد .
تمرينات : هفته اول صبح ها : اگر خودم را بپذيرم يعني ........
اگر بدنم را بيشتر بپذيرم ............
اگر افکار و احساسات خودم را بپذيرم ...........
هفته دوم و سوم : اگر جنسيت خود را بپذيرم ....... اگر شاديهايم را بپذيرم.....
مسئوليت پذيري :
براي آن که احساس شايستگي در زندگي داشته باشيد بايد بتوانيد بر زندگي خود مسلط باشيد . قبول مسئوليت يعني :
- مسئول برآوردن خواسته هاي خودتان هستيد .
- مسئول انتخاب و اعمال خود هستيد .
- مسئول روابط خود با ديگران هستيد .
- مسئول کيفيت بخشيدن به زندگي خود و خوشبختي خود هستيد .
- مشارکت ديگران کمک خوبي است ولي هيچکس براي دستيابي به خواسته هايتان به شما مديون نيست .
- مسئول اولويت بندي زمان خودتان هستيد .
ابراز وجود و قاطعيت داشتن : به معناي احترام به خودمان و ديگران در تمامي زمينه ها . کساني که وابسته هراسناک هستند نمي توانند به بي برنامه گي ها , به فشارهاي ديگران و نمونه هائي از اين قبيل نه بگويند .
کساني که مستقل و با اغتماد به نفس هستند به راحتي در مقابل ترديدها و فشارها نه مي گويند و با قاطعيت و احترام به خود و ديگران اين نه را تکرار مي کنند .
زندگي هدفمند و برنامه مشخص : يعني اگر مي خواهي موفق شوي بايد مصمم , هدفدارباشي و رفتاري قاطعانه داشته باشي . بايد مصمم باشي . نظم و انضباط شخصي يعني به خود فرصت استراحت دادن , تفريح کردن , شاد بودن اما در چهارچوب مشخص و متعادل .
يکپارچگي و هماهنگي : يعني رفتارهاي ما با هدفهايمان و آرزوهايمان با هم هماهنگ باشدودر تضاد نباشد چون تضاد در رفتاروهدفمان آبرويمان را پيش خودمان از بين مي برد و کمتر به خودمان اعتماد مي کنيم .بنابراين کلام و گفتارمان را با نيت و هدفهايمان همخوان نمائيم . از هيچ چيز هراس نداشته باشيم و به خداوند خالق مهربانمان توکل نموده و با برنامه و هدفمند , خودمان را باور کنيم و هر روز اين نکته ها را در ذهنمان مرور کرده و با برنامه ريزي گامهاي محکم و مصمم به سوي آينده روشن برداريم .
اعتماد به نفس خريدني نيست از ديگران گرفتني نيست بلکه هديه اي است در وجودمان که خودمان با دستهاي انديشه مان اين هديه را مي يابيم و آن را با برنامه و هدف واقع بينانه پرورش مي دهيم .
اعتماد به نفس یا خودباوری یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. اعتماد به نفس انگیزه لازم برای شروع و ادامه کار را ابه شخص می‌دهد و همواره توانا بودن در انجام کار مورد نظر را به شخص گوشزد می‌کند.
علایم اعتماد به نفس بالا و پایین
اعتماد به نفس با رشد کودک تغییر می کند و تحت تاثیر تجارب و بینش‌های جدید کودک قرار می‌گیرد . بسیار مهم است که والدین بتوانند از بالا بودن آن در شرایط مختلف در کودکشان مطمئن باشند.
بچه‌ای که اعتماد به نفس پایینی دارد، اغلب علاقه‌ای به امتحان چیزهای جدید از خودش نشان نمی‌دهد؛ ممکن است با عبارات منفی درباره خودش اظهارنظر کند، مثل اینکه ! و یا و یا ! این بچه‌ها اغلب تحمل کمی در برابر ناملایمات دارند و خیلی زود از انجام کارهای سخت دست می‌کشند و منتظر می‌شوند تا کسی به آنها کمک کند. این بچه‌ها در شرایط بحرانی خیلی زود ناامید می‌شوند و اغلب نسبت به همه چیز بدبین هستند.
در طرف مقابل، بچه‌ای با اعتماد به نفس طبیعی، تمایل دارد با دیگران ارتباط برقرار کند و از این موضوع لذت می‌برد.اودر کارهای گروهی و فعالیت‌های اجتماعی، احساس استرس و ناراحتی نمی‌کند و به راحتی از عهده آنها بر‌می‌آید و وقتی که مشکلات پیش می‌آیند، به راحتی بر روی آنها کار می‌کند تا راه‌حل مناسب را پیدا می‌کند. این بچه‌ها اغلب نقاط ضعف و قوت خودشان را می‌شناسند و آنها را قبول می‌کنند.
پدر و مادر چگونه می‌توانند اعتماد به نفس بچه‌هایشان را بالا ببرند؟
نقش پدر و مادر در شکل‌گیری اعتماد به نفس در بچه‌ها غیرقابل انکار است. رعایت برخی نکات بسیار ساده می‌تواند تاثیری بسیار باورنکردنی داشته باشد.
1- مواظب حرف‌زدن خود باشید: بچه‌ها نسبت به کلماتی که از پدر و مادرشان می‌شنوند. بسیار حساسند. نه تنها باید بعد از اینکه وقتی کاری را با موفقیت انجام می‌دهند، آنها را تشویق کنید بلکه حتی تلاش آنها هم ستودنی است و نیاز به تشویق دارد. البته نباید در این کار زیاده‌روی کنید: مثلاً اگر بچه موفق به کاری نشده، نباید بگویید چون این جمله باعث می‌شود در صورتی که بار بعد هم موفق نشد، احساس بدی پیدا کند، جمله مناسب این است یعنی به جای اینکه نتیجه برای شما مهم باشد، به سعی و تلاش اهمیت بدهید.
2- مدل خوبی برای بچه‌ها باشید: اگر شما آدم بدبینی باشید و یا درباره توانایی‌ها و محدودیت‌های خودتان واقع‌بین نباشید، کودک شما، درست مثل آینه از شما الگوبرداری خواهد کرد.
3- باورهای نادرست کودکتان را شناسایی کرده و آنها را اصلاح کنید: شناخت باورهای غلط کودک راجع به خودش بسیار اهمیت دارد، چه این باورها راجع به توانایی‌های کودک باشد، چه راجع به جذابیت و شکل ظاهری و هر چیز دیگر؛ مثلاً بچه‌ای که ریاضی‌اش ضعیف است ولی در مجموع دانش‌آموز خوبی است ممکن است خودش فکر کند که من هیچ وقت نمی‌توانم یک مسئله ریاضی را خوب حل کنم، اصلاً من یک دانش‌آموز بد هستم. این عمومیت دادن باعث پایین آمدن اعتماد به نفس می‌شود. باور این بچه را باید به این شکل اصلاح کرد:

4- با بچه‌هایتان مهربان باشید: محبت شما باعث تقویت اعتماد به نفس کودکتان می‌شود. باید به بچه بگویید که به او افتخار می‌کنید. به عنوان مثال می‌توانید یادداشتی در کیف او بگذارید که روی آن نوشته باشید این تعریف‌ها باید مداوم و البته بدون اغراق باشد.
5- سعی کنید محیط خانه، محیطی آرام و امن باشد: بچه‌ای که همیشه در محیطی پر از جنجال و بحث و جدل والدین است مسلماً دچار افسردگی و اعتماد به نفس پایین خواهد شد. سعی کنید همیشه، به کودکتان احترام بگذارید و پیش او با هم دعوا نکنید. پدر و مادر می‌توانند خانه را تبدیل به بهشت کوچکی برای بچه‌هایشان کنند.
6- به کودکتان فرصت دهید تا در برخی تجارب سازنده شرکت داشته باشد
فعالیت‌هایی که به جای ایجاد حس رقابت باعث بالارفتن قدرت سازگاری بچه‌می‌شوند، در بالا بردن اعتماد به نفس بسیار موِثرند. به‌عنوان مثال به جای ایجاد رقابت بین خواهر و برادرها، سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که مثلاً بچه بزرگتر کاری را به بچه کوچکتر یاد بدهد، این کار باعث می‌شود اعتماد به نفس هر دوی آنها بالاتر برود.
در پایان اگر فکر می‌کنید که کودک شما، اعتماد به نفس پایینی دارد، باید به روانشناس کودک مراجعه کنید تا بتواند علت‌ها یا مشکلات احتمالی را پیدا کرده و به او کمک کند، چون کمی توجه و دقت می‌تواند به هر بچه‌ای کمک کند تا اعتماد به نفس خودش را بالا ببرد و زندگی شادتری داشته باشد.
سخن آخر
بدانید که، تمامى آنچه بدان نیاز دارید تا بتوانید به رویاهاى خود در زندگى جامه عمل بپوشانید، هم اکنون از آن شماست.
هرگونه فقدان یا کمبود اعتماد به نفسى که در خود احساس مى کنید توهمى بیش نیست. شما مخلوق باشکوه و بى کم و کاست خالقى مهربان و صاحب شعور هستید. شما مقتدرتر از آنید که حتى فکرش را هم بکنید.
هرچه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید و از زندگى خود بیشتر لذت ببرید، خالق خود را بیشتر ارج نهاده و به بزرگى و عظمت ستوده اید.
توکل، اعتماد به نفس ایجاد مى کند
ایمان از ضرورى ترین نیازهاى زندگى بشرى مى باشد که بدون آن زندگى و ادامه حیات ممکن نخواهد شد چون انسان را به شاهراه حیات یعنى توکل و اعتماد به خدا هدایت مى کند وقتى که توکل در فضاى روح و روان انسان پیاده شد و او با آگاهى و ایمان کامل امورات زندگیش را به خداى قادر و مهربان سپرد، در این شرایط اعتماد به نفس قدرتمندى را در خود احساس خواهد کرد و از همین جا از موفقیت او کشف مى گردد پس اعتماد به نفس مولود زیباى توکل به خداست «و من یتوکل على اللّه فهو حسبه»
تنها عامل پدیدآورنده اعتماد به نفس همین خداباورى است که در انسان هاى مؤمن مشاهده مى کنیم و اگر نسل بشر از راه تشخیص نیاز اصلى خود وارد این فضاى آرام و دلپذیر و زیبا بشود، بدون تردید اعتماد کامل را در خود احساس خواهد کرد زیرا اعتماددهنده را با عشق و محبت عمیق یافته و بر او تکیه مى کند و این راز مهم را انبیا و خصوصا امامان معصوم بر انسان ها شکافته و راه دستیابى به آن را به خوبى روشن ساخته اند.

مطالب مشابه ...۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۸:۳۲ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اعتماد به نفس بالاتر، قلب سالمتر ta.soltani 0 203 ۲۷-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۵۱ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  [مقاله] كاريكاتور چيست؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 173 ۳۱-۶-۱۳۹۱ ۰۵:۳۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  واكسن چيست؟(بخش اول) senior engineer 0 806 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۷ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  واكسن چيست؟ (بخش دوم) senior engineer 0 632 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۶ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  واكسن چيست؟ (بخش سوم) senior engineer 0 269 ۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۷:۵۵ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  FSB چيست؟ senior engineer 0 144 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  RSS چيست ؟ senior engineer 0 177 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۴ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  نرم افزار جاسوسي يا Spyware چيست؟ senior engineer 0 180 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ISP چيست؟ senior engineer 0 367 ۱۸-۶-۱۳۹۱ ۰۲:۱۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  ويروس چيست؟ senior engineer 0 143 ۱۶-۶-۱۳۹۱ ۰۳:۴۱ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان