تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اصول فکری و ديدگاه ها در مهندسی صنايع

نویسنده پیام
 • salamzadeh
  آفلاین
 • کاربرسایت
 • ارسال‌ها: 17
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 2
 • تحصیلات:
 • علایق:
 • محل سکونت:
 • سپاس ها 0
  سپاس شده 3 بار در 3 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,700$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
Star  اصول فکری و ديدگاه ها در مهندسی صنايع
اصول فکری و ديدگاه ها در مهندسی صنايع

اساس مهندسی در هر گرايشی طراحی مبنی بر اندازه گيری، محاسبه و تحليل با استفاده از علوم رياضی و تجربی شکل می گيرد. در نتيجه حرفه مهندسی کاملاً ديد فنی و ماشينی دارد که موجب محدوديت ديدگاه در ابعاد خاص شده و برخی موضوعات مانند يافتن بهترين روش های مديريتی و ارتباطات انسانی در ديدگاه محض مهندسی ناديده گرفته می شود. مهندسی صنايع با در برداشتن نگرش سيستماتيک و فراگير ارتباط تخصص های مختلف و نهاد مديريت سازمان را ايجاد نموده و امور برنامه ريزی، سازماندهی، هدايت و نظارت بر امور اجرايی با هماهنگی بيشتری دنبال می گردد. اين نگرش استمرار همان سير تفکر تيلور و هم عصران وی ميباشد که با تلاش تک تک آنان مجموعه اصول و نگرش های مديريت علمی موجوديت يافت. مديريت علمی همان نگرش سنتی مهندسی صنايع است. با پيشرفت مديريت علمی، مهندسی صنايع با تفکری بر مبنای علوم رياضی، فيزيکی، اجتماعی و اقتصادی در عرصه صنعت و خدمات ظهور کرد که به معنی ايجاد يک تفکر فراگير و سيستماتيک بود. نگاه مهندسی صنايع به مسائل از زوايا و ديدگاههای مختلف همانند توجه به خروجی و محصول سيستم، توجه به مشتری و يا نگرش به بهره وری سازمان قابل طرح و پيگيری ميباشد که بر مبنای اصول فکری تقريباً يکسانی دنبال می گردد. اکنون بايد ديد که اصول فکری مهندسی صنايع بر چه عواملی استوار است. در اين راستا بطور خلاصه اصول فکری مهندسی صنايع ذيلاً ارائه شده است.

1- خلاقيت : فعاليت اصلی هر مهندس صنايع ارائه طرح برای بهبود سيستم های جاری و يا ارائه طرح جديد می باشد که به همين منظور قوياً نياز به خلاقيت و نوآوری جهت ارائه طرح های نو و بديع می باشد. در واقع باتوجه به گستردگی مسائل، مهندسی صنايع همانند اقيانوسی از فنون و علوم مختلف به عمق نيم متر با برخورداری از زمينه خلاقيت و ابتکار به مهندسين صنايع اين امکان را می دهد که در جهت حرفه کاربردی مورد نظر به تعميق دانش خود پرداخته و فرصتی فراهم می شود تا ايده های جديد و خلاق در زمينه های مربوطه مطرح گردد.

2- تفکر فراگير : نگرش نظام مندو فراگير برجسته ترين خصوصيت مهندسی صنايع است و اطلاق مهندسی صنايع و سيستم ها به اين رشته بی ارتباط با اين نگرش نيست. نگرش فراگير موجب می شود مسائل از کل به جز و تعامل اجزا با هم مورد بررسی دقيق قرار گرفته و مدل کاملی از سيستم های مورد نظر تهيه و مسائل مورد نظر آن به بهترين شکل طرح و بررسی می گردد.

3- رهبری گروه : هر سيستم که طرح می شود اگر بدرستی اجرا نشود منتج به نتيجه نخواهد شد بلکه حسن اجرا سيستم طراحی شده يک ضرورت مهم تلقی می شود. لذا آشنايی با کليت سيستم مورد نظر و نقش اجزا در کارکرد صحيح آن اين امکان را فراهم می آورد که هدايت و رهبری گروه کاری مجری سيستم با انگيزه بيشتری دنبال گردد و در واقع علاوه بر طراحی سيستم مورد نظر، مهندسی صنايع سيستم های پياده سازی و اجرا را نيز پی ريزی نموده و نقش رهبری گروه های کاری را موثرتر دنبال می نمايد.

4- مديريت زمان : انجام کار بدون توجه به ظرف زمانی و تحويل به موقع خروجی مورد نظر سيستم، ارزش زيادی نمی تواند داشته باشد. امروزه اهميت زمان و فرصت های آن با توجه به عرصه تنگاتنگ رقابت اقتصادی برای همگان واضح و بديهی است. در اين خصوص مهندسی صنايع با درک موضوع تکنيک هايی را بکار می گيرد که عامل زمان اجرای اجزای کاری را در تمامی فرآيندها مورد توجه و مديريت قرار می دهد.

5- ارتباط بهره وری و بهبود مستمر : اعتقاد به ارتقا بهره وری و بهبود مستمر يک اصل با ارزش در مهندسی صنايع است. اکتفا به وضعيت فعلی جز در جا زدن نتيجه ديگری نخواهد داشت. لذا مهندسی صنايع با پذيرش اين مطلب که سطح دانش و مهارت ها يک مقوله نسبی همواره سعی در افزايش بهره وری و بهبود وضعيت کاری نموده و سعی می شود همواره امور اثربخش تر و کاراتر شود. نگرش بهبود مستمر اين امکان را می دهد که هر روز به فکر ارتقا هر چند به اندازه کوچک باشيم.

6- ذهن کنجکاو و يادگيری : يادگيری فرآيندی است که نمی توان بر آن حد و مرز تعيين کرد. مهندسی صنايع به منظور مطالعه و پيگيری مسائل همواره به اين نکته توجه دارد که هر مورد را ، منحصر به فرد بررسی نمايد و جهت شناخت آن فرض بر اين است که از تصورات ذهنی دوری نموده و سعی بر تعيين کشف واقعيت های حاکم بر اجزا و کل سيستم می باشد. لذا عدم وجود تعصب خاص به ماهيت فنی امور موجب می شود ذهنيت کنجکاو برای کشف حقايق نهفته در پديده ها تقويت شود و مهندس صنايع با ذهن دژم کمتر ميتواند راه حل های ابتکاری و راهگشا برای مسائل مورد نظر ارائه نمايد.


by:hadi salamzadeh

مطالب مشابه ...۲-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۲۷ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up جايگاه تعالی علمی يا دکتری مهندسی صنايع salamzadeh 0 1,090 ۲-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۵۷ صبح
آخرین ارسال: salamzadeh
Thumbs Up توانايی های پايه تخصصی در گرايشهای مختلف مهندسی صنايع salamzadeh 0 1,322 ۲-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۴۳ صبح
آخرین ارسال: salamzadeh
Thumbs Up زمينه فعاليتهای مهندسی صنايع salamzadeh 0 920 ۲-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۳۳ صبح
آخرین ارسال: salamzadeh
Thumbs Up مهندسی صنايع علمی است که بايد آن را هنرمندانه بکار گرفت salamzadeh 0 843 ۲-۶-۱۳۹۰ ۰۶:۱۷ صبح
آخرین ارسال: salamzadeh
Thumbs Down اهمیت مهندسی صنایع salamzadeh 1 1,015 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۷:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
Thumbs Up تعریف مهندسی صنایع را چگونه تفسیر کنیم ؟ salamzadeh 0 621 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۵۹ عصر
آخرین ارسال: salamzadeh
Thumbs Up مهندسی صنایع را چگونه تعریف کنیم ؟ salamzadeh 0 711 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۵۷ عصر
آخرین ارسال: salamzadeh
Lightbulb مهندسی (engineering)به چه معناست ؟ salamzadeh 0 616 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۵۴ عصر
آخرین ارسال: salamzadeh
Question معرفی رشته مهندسی صنایع ایران salamzadeh 0 936 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۵۱ عصر
آخرین ارسال: salamzadeh
Star تاریخچه مهندسی صنایع salamzadeh 0 780 ۳۰-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۴۱ عصر
آخرین ارسال: salamzadeh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان