تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اصلاح الگوی مصرف تولید در کشاورزی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
اصلاح الگوی مصرف تولید در کشاورزی
اصلاح الگوی مصرف تولید در کشاورزی
در ابتدا يادآوري مي‌کنم که در بحث اصلاح الگوي مصرف در بخش كشاورزي تمامي مباني نظري و رويكردهاي علمي بيان شده نقش بسزايي خواهند داشت، و برنامه ريزي گسترده اي در ابعاد مختلف از جمله: توليدات زراعي، باغي، دامي استفاده از مراتع - جنگل - توليدات چوب - بحث آبزيان و. . . . مي‌توان طراحي و اجرا نمود.
از طرف ديگر از آنجايي كه امنيت غذايي ارتباط مستقيم با بخش كشاورزي دارد و اين بخش يكي از متوليان اصلي تامين اين امنيت مي باشد و ملت نيازمند به غذا مي تواند بشدت در معرض آسيبهاي جدي قرار گيرد، بحث خودكفايي در محصولات استراتژيك كشاورزي در دستور كار نظام جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت؛ لذا ضرورت اصلاح الگوي مصرف در اين مقوله به شدت مورد تاكيد است. در جهان امروز براي حضور در بازارهاي رقابتي جهاني نياز است كه هزينه تمام شده محصولات بويژه محصولات كشاورزي كاهش يابد. به عنوان مثال، ضايعات بالا در چرخه توليد كه از محل توليد تا حمل و نقل فراوري ادامه دارد و همچنين استفاده غير معمول از بذر و سم و كودهاي شيميايي بايد اصلاح شود. فرسايش بالاي خاك به علت سيلاب، عدم توجه به برنامه هاي ترميمي خاك مثل آيش، جايگزيني نامناسب كشت و... از معضلاتی است که رفع آن نيازمند برنامه‌ریزی مناسب براي استفاده بهينه از منابع كشور است. استفاده از آب از طريق مهار آبهاي سطحي بوسیله‌ی آبخيزداري و آبخوانداري و همچنين مصرف بهينه آن در بخش توليد و كشاوري از ميزان هدر رفت آب جلوگيري خواهد كرد. بکارگیری مكانيزاسيون مي تواند راندمان توليد را افزايش داده و بهره‌وري را بالا ببرد؛ به عنوان مثال راندمان توليد در نمونه هاي كشاورزي به علت استفاده مناسب از خاك و آب و نهاده‌هاي توليد چند برابر راندمان معمول این بخش است. مثالي ديگر: 92 درصد آب استحصال كشور صرف توليد محصولات كشاورزي مي‌شود. نحوه مطلوب استفاده از آب براي كشوري كه از نظر اقليمي بطور طبيعي با خشكي روبرو است حائز اهميت مي‌باشد، تغيير نگرش در روش هاي آبياري بايد به عنوان يك اصل فرهنگي مد نظر قرار گيرد. بطور مثال، در توليد محصولات زراعي لازم است از روش هاي آبياري مدرن مثل آبياري قطره اي استفاده گردد. جالب است بدانید که هفته اي يك قطره آب براي يك نهال صيفي جات مي تواند كافي باشد؛ در صورتي كه اين نهال در زير پوشش نايلوني قرار گيرد، اين فرايند ضمن جلوگيري از مصرف بي رويه آب، باعث جلوگيري از رشد علف هاي هرز خواهد شد كه مبارزه با اين پديده در جاي خود نياز به صرف هزينه و نيروي انساني بسيار دارد.
نقش و تاثير آموزش بويژه آموزش هاي علمي كاربري در اصلاح الگوي مصرف در بخش كشاورزي
توجه به اصلاح الگوي مصرف با رويكرد آموزشي ضمن نياز به پياده سازي و اجراي رويكردهاي نظري كه قبلا بيان گرديد؛ شناخت و در نظر گرفتن نيازها و ويژگي هاي متمايز بخش كشاورزي با ساير بخش‌هاي ديگر را ضروري مي‌سازد، نيازها و ويژگي هايي كه آموزش در آن نقش بسزايي ايفا مي كند. با توجه به اهميت موضوع به برخي از اين ضرورت‌ها به اجمال اشاره مي شود:
- انتقال دانش كار به توليد كنندگان بخش كشاورزي
قسمت اعظم فعاليت در بخش كشاورزي توسط توليد كنندگان خصوصي انجام مي شود؛ بنابراين به منظور افزايش ميزان توليد بايستي مهارت هاي لازم از طريق آموزش هاي علمي كاربردي به توليد كنندگان ارايه گردد؛ كه متولي اصلي اين آموزش ها مي تواند وزارت جهاد كشاورزي باشد.
- جايگزيني روش هاي مدرن به جاي سنتي
به طور كلي محصولات زراعي، باغي و دامي اكثرا توسط كشاورزاني با ميانگين عرصه‌ ي 5/2 هكتاري و بكارگيري روش هاي ابتدايي در توليد و دامداري‌هاي سنتي عرضه مي شود. با ارايه آموزش هاي علمي كاربردي روش هاي جديد جايگزين روش هاي سنتي گرديده و در نتيجه افزايش توليد در واحد سطح را به همراه دارد؛ كه در نهايت تامين امنيت غذايي و توسعه پايدار كشور را به ارمغان خواهد آورد.
- ميزان تحصيلات شاغلين بخش كشاورزي
نيروي انساني شاغل در بخش كشاورزي را عمده افرادي كه فاقد تحصيلات آكادميك و دانشگاهي هستند تشكيل مي دهد و آنها از تجربيات ارزشمندي كه حاصل سال ها تلاش آنها است برخوردارند و اگر اين تجربيات با دانش فني و مهارت هاي علمي و عملي آميخته شود بدون شك تحولي شگرف را در عرصه ي كشاورزي به همراه خواهد داشت. ارايه آموزش هاي پودماني علمي كاربردي مي تواند در اين تحول نقش مهمي ايفا كند.
- ميزان سن شاغلين بخش كشاورزي
نيروي انساني شاغل در بخش كشاورزي را عمده افرادي با سن بالاي 50 سال تشكيل مي دهد. جوان سازي این بخش يكي از اهداف مهم آموزش در وزارت جهاد كشاورزي است كه از طريق آموزش هاي علمي كاربردي امكان پذير است.
واگذاری به بخش خصوصی
در اختيار قرار دادن عرصه هاي آموزشي مانند مزارع، باغات، دامداري ها، آزمايشگاه ها، پايلوت ها و كارگاه هاي مجهز و همچنين تجهيزات صرفا آموزشي مانند كمباين، تراكتور، انواع ماشين آلات كشاورزي نياز به صرف هزينه بسيار هنگفتي دارد كه كمتر بخش خصوصي حاضر به سرمايه گذاري در اين عرصه مي شود و از آنجايي كه در اين سيستم فراگيران چه در توليدات باغي و زراعي و چه در توليدات دام، طيور و آبزيان با موجود زنده كه از درجه آسيب پذيري بالايي برخوردار خواهد بود؛ سروكار دارند؛ اين خود حساسيت موضوع سرمايه گذاري را چندين برابر خواهد كرد. همانطور كه در ابتدا بيان شد در اينجا اصلاح الگوي مصرف سرمايه گذاري بهينه را مورد هدف قرار داده نه عدم سرمايه‌گذاري يا كاهش آن را.
در پايان به طور خلاصه درباره لزوم آموزش هاي علمي كاربردي در بخش كشاورزي و ارتباط آن با اصلاح الگوي مصرف
همانطور كه در مباني علمي و نظري مطرح گرديد با توجه به جمعيت رو به تزايد كشور و محدوديت روزافزون منابع از جمله آب و زمين، افزايش بهره‌وري در بخش كشاورزي از اهميت ويژه اي برخوردار است. كه اين بهره‌وري مي تواند از طريق آموزش هاي علمي كاربردي محقق شود.
- تكنسين ماهر حلقه مفقوده بخش كشاورزي
فاصله ميان كارشناسان و كارگران و توليد كنندگان در بخش كشاورزي از نظر نوع و روش هاي انجام كار و انتقال مفاهيم بسيار است؛ وجود كاردان ها و تكنسين هاي ماهر در اين زمينه كه از طريق آموزش هاي علمي كاربردي تربيت شده اند مي تواند اين نقيصه را مرتفع نمايد.
- بالا بودن پتانسيل هاي بخش كشاورزي و ارايه برنامه هاي آموزشي خاص
تنوع محصولات كشاورزي، تنوع آب و هوايي و اقليمي، پتانسيل هاي كشاورزي را در كشور چند برابر كرده است؛ كه متاسفانه امروزه از اين توانايي ها و ظرفيت ها استفاده كامل و بهينه صورت نمي پذيرد. با برنامه ريزي مناسب به ويژه برنامه ريزي هاي بلند مدت آموزشي و استفاده بهينه از اين پتانسيل ها می‌توان به اشتغال زايي و افزايش توليد محصولات كشاورزي دست يافت.
- مهارت آموزي فقط از طريق آموزش هاي علمي كاربردي
از آنجايي كه در تحصيلات آكادميك فقط به جنبه هاي كلان و تئوريك آموزش هاي كشاورزي مانند دامپروري، زراعت و... پرداخته مي شود، اين روش قادر نخواهد بود مهارت هاي لازم را به فراگيران خود منتقل نمايد ولي آموزش هاي علمي كاربردي جنبه هاي عملي آموزش را هدف قرار داده و با تخصصي تر كردن آموزش ها، مهارت هاي لازم را به منظور استفاده بهينه از منابع، به فراگيران خود منتقل مي كند. مثلا در آموزش هاي علمي كاربردي به جاي اجراي رشته دامپروري با موضوعيت كلان، رشته ها به موضوعيت تخصصي تر اجرا مي شوند. مانند پرورش طيور، پرورش زنبور عسل، ‌پرورش اسب و... .
- نظام علمي كاربردي = توسعه اشتغال و افزايش كارايي
يكي از اهداف اساسي آموزش هاي علمي كاربردي، توسعه و تعميق اشتغال و افزايش كارايي است؛ براي دستيابي به اين هدف نياز است: زير نظام ها و زير ساخت هايي مانند نيازسنجي به منظور جذب دانشجو، جذب و تربيت مدرسان اين رشته ها، استفاده از ظرفيت هاي بخش هاي اجرايي كشور، روش هاي اعطاي تسهيلات به دانش آموختگان و مهمتر از همه فراهم آوردن زمينه هاي اشتغال و خود اشتغالي و... مورد توجه قرار گيرد.
اكنون نظام علمي كاربردي در بخش كشاورزي در سير رو به تحول خود با بيش از 25 هزار نفر دانش آموخته و بيش از 27 هزار نفر دانشجو سروكار دارد.
- حفظ بخشي از سرمايه هاي ملي از طريق آموزش هاي علمي كاربردي
از آنجايي كه نظام آموزش عالي كشور توسعه بنيادي علوم را مد نظر قرار مي دهد، نظام علمي كاربردي به عنوان نظامي مكمل، اشتغال زايي، كارآفريني و مهارت را كه از درجه اهميت بالايي براي بخش كشاورزي برخوردار است، مورد توجه قرار مي دهد. از اهداف اين نظام آموزشي در كشور مي توان به جذب فرزندان روستائيان، كشاورززادگان و توليد كنندگان و ايجاد انگيزه و اشتغال در آنها در راستاي تداوم شغل پدران خود و استفاده بهينه از سرمايه هاي اجداديشان مانند: باغات، مزارع، دامداري ها، استخرهاي پرورش ميگو و ماهي و بطور كلي آبزي پروري و. . . اشاره كرد؛ كه در نهايت حفظ سرمايه هاي ارزشمند ملي را به همراه خواهد داشت.
در اجرا و پياده سازي تمامي موارد فوق الذكر بكارگيري مباني علمي و نظري مانند رويكردهاي بهبود دائمي و مستمر، كاهش هزينه ها، مهندسي ارزش، بهره‌وري، تحقيق در عمليات و...، مي تواند در اصلاح الگوي مصرف موثر واقع شود.

مطالب مشابه ...۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۸:۰۸ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله:اصلاح حافظه به اشتراک گذاشته ساختار سوئیچ های ATM برای افزایش سرعت سوئیچینگ ta.soltani 0 112 ۲۱-۸-۱۳۹۲ ۰۲:۰۸ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  [دانلود] پاورپوینت تولید مثل و تشکلات کندوی زنبور عسل 50 اسلاید ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 450 ۲۹-۹-۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  پروژه شبيه سازي و بهينه سازی مصرف انرژی واحد بازيابي گوگرد | مهندسی شیمی senior engineer 0 451 ۲۷-۹-۱۳۹۱ ۰۹:۴۱ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  دانلود پروژه کشاورزی و منابع طبیعی | پروژه هوا و اقلیم senior engineer 0 772 ۲۶-۹-۱۳۹۱ ۱۰:۰۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  برنامه ريزي كلان- شهرهاي جديد وشهرك هاي استراتژي بهينه سازي مصرف انرژي(بخش اول) senior engineer 0 166 ۱-۸-۱۳۹۱ ۰۵:۰۷ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  برنامه ريزي كلان- شهرهاي جديد وشهرك هاي استراتژي بهينه سازي مصرف انرژي (بخش دوم) senior engineer 0 175 ۱-۸-۱۳۹۱ ۰۵:۰۵ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] فرآیند تولید مثل گیاهان گلدار ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 3,537 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  جامعه شناسی کشاورزی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 172 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۴۸ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  تولید کمپوست ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 130 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۴۶ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  جانوران زیان آور در کشاورزی ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 450 ۲۲-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۴۲ صبح
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان