تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

استانداردهای بخاریهای بدون دودکش

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49176 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
استانداردهای بخاریهای بدون دودکش
آشنايي با مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران
مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به موجب قانون، تنها مرجع رسمي كشور است كه عهده دار وظيفه تعيين، تدوين و نشر استانداردهاي ملي (رسمي) ميباشد.
تدوين استاندارد در رشته هاي مختلف توسط كميسيون هاي فني مركب از كارشناسان مؤسسه، صاحبنظران مراكز و مؤسسات علمي، پژوهشي، توليدي واقتصادي آگاه ومرتبط با موضوع صورت ميگيرد. سعي بر اين است كه استانداردهاي ملي، در جهت مطلوبيت ها و مصالح ملي وبا توجه به شرايط توليدي، فني و فن آوري حاصل از مشاركت آگاهانه و منصفانه صاحبان حق و نفع شامل: توليدكنندگان ،مصرف كنندگان، بازرگانان، مراكز علمي و تخصصي و نهادها و سازمانهاي دولتي باشد.پيش نويس استانداردهاي ملي جهت نظرخواهي براي مراجع ذينفع واعضاي كميسيون هاي فني مربـوط ارسال ميشود و پس از دريـافت نظـرات وپيشنهادهـا در كـميته ملـي مرتبـط بـا آن رشته طرح ودر صورت تصويب به عنوان استاندارد ملي (رسمي) چاپ و منتشر مي شود.
پيش نويس استانداردهايي كه توسط مؤسسات و سازمانهاي علاقمند و ذيصلاح و با رعايت ضوابط تعيين شده تهيه مي شود نيز پس از طرح و بـررسي در كميته ملي مربوط و در صورت تصويب، به عنوان استاندارد ملي چاپ ومنتشرمي گردد. بدين ترتيب استانداردهايي ملي تلقي مي شود كه بر اساس مفاد مندرج در استاندارد ملي شماره ((5)) تدوين و در كميته ملي مربوط كه توسط مؤسسه تشكيل ميگردد به تصويب رسيده باشد.
مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران از اعضاي اصلي سازمان بين المللي استاندارد ميباشد كه در تدوين استانداردهاي ملي ضمن تـوجه به شرايط كلي ونيازمنديهاي خاص كشور، از آخرين پيشرفتهاي علمي، فني و صنعتي جهان و استانداردهـاي بين المـللي استفـاده مي نمايد.
مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مي تواند با رعايت موازين پيش بيني شده در قانون به منظور حمايت از مصرف كنندگان، حفظ سلامت و ايمني فردي وعمومي، حصول اطمينان از كيفيت محصولات و ملاحظات زيست محيطي و اقتصادي، اجراي بعضي از استانداردها را با تصويب شوراي عالي استاندارد اجباري نمايد. مؤسسه مي تواند به منظور حفظ بازارهاي بين المللي براي محصولات كشور، اجراي استاندارد كالاهاي صادراتي و درجه بندي آنرا اجباري نمايد.
همچـنين بمنظـور اطـمينان بخـشيدن به استفاده كنندگـان از خـدمات سازمانها و مؤسسات فعال در زمينه مشاوره، آموزش، بازرسي، مميزي و گواهي كنندكان سيستم هاي مديريت كيفيت ومديريت زيست محيطي، آزمايشگاهها و كاليبره كنندگان وسايل سنجش، مؤسسه استاندارد اينگونه سازمانها و مؤسسات را بر اساس ضوابط نظام تأييد صلاحيت ايران مورد ارزيابي قرار داده و در صورت احراز شرايط لازم، گواهينامه تأييد صلاحيت به آنها اعطا نموده و بر عملكرد آنها نظارت مي نمايد. ترويج سيستم بين المللي يكاها ، كاليبراسيون وسايل سنجش تعيين عيار فلزات گرانبها و انجام تحقيقات كاربردي براي ارتقاي سطح استانداردهاي ملي از ديگر وظايف اين مؤسسه مي باشد.

كميسيون استاندارد ويژگيها و روشهاي آزمون بخاري‌هاي گاز‌سوز بدون دودكش‌

رئيس نمايندگي
مستوفي‌زاده ـ محمد علي( فوق ليسانس مهندسي شيمي نفت ) شوراي صنايع گاز و لوازم خانگي
اعضاء نمايندگي
بحيرائي ـ محمد‌رضا( فوق ليسانس مهندسي شيمي ) سازمان بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور
پيروز‌بخت ـ نيره( ليسانس مهندسي متالوژي ) مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران
جباري ـ سيد مهرداد( ليسانس مهندسي مكانيك ) شركت آزمايش
حسين عسگري ـ رامين( فوق ليسانس فيزيك ) شركت آزمايش
ربيعي ـ علي محمد( ليسانس مهندسي مكانيك ) مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران
صمصامي ـ معصومه( ليسانس فيزيك ) شركت آبسال
ضيابري ـ فريد( ليسانس فيزيك ) شركت آبسال

اعضاء نمايندگي
عقيلي ـ امير( ليسانس مهندسي صنايع ) شركت سارا صنعت
عقيلي ـ همايون( ليسانس مهندسي متالوژي ) شركت سارا‌صنعت
محمدي ـ عبد‌الرضا( فوق ليسانس مهندسي مكانيك ) شركت ارج
ميرزاطلوعي - رامين( فوق ليسانس مهندسي مكانيك ) كارشناس رسمي مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي
نادري ـ شهلا( فوق ليسانس صنايع ) شركت مهيا‌مان
نظر بختياري ـ قربانعلي( ليسانس مهندسي شيمي ) شركت نيك‌كالا
همامي ـ محسن( فوق ليسانس فيزيك ) شركت پلار
دبير
بردبار ـ زهرا( ليسانس مهندسي صنايع ) كارشناس رسمي مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي

فهرست مندرجات صفحه
پيش گفتار ب
1 هدف 1
2 دامنة كاربرد 1
3 مراجع الزامي 2
4 اصطلاحات و تعاريف 4
5 نمادها و يكاها 21
6 ويژگيهاي ساخت 22
7 نشانه گذاري 84
8 روش هاي آزمون 100
9 پيوست الف 161
10 پيوست ب 169
11 پيوست پ 183
12 پيوست ت 186
13 پيوست ث 187
14 پيوست ج 197

تاندارد ويژگيها و روش آزمون بخاري‌هاي گاز‌سوز بدون دودكش كه به وسيله كميسيون مربوطه
پيش گفتار

استاندارد ويژگيها و روش آزمون بخاري‌هاي گاز‌سوز بدون دودكش كه به وسيله كميسيون مربوطه تهيه و تدوين شده و در يكصد و هشتادمين استاندارد صنايع مكانيك و فلز‌شناسي مورخ 15/10/82 مورد تأييد قرار گرفته، اينك به استناد بند 1 ماده 3 قانون اصلاح قوانين و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مصوب بهمن ماه 1371 به عنوان استاندارد رسمي ايران منتشر مي‌گردد.
براي حفظ همگامي و هماهنگي با پيشرفت‌هاي ملي و جهاني در زمينه صنايع و علوم، استاندارد‌هاي ايران در مواقع لزوم مورد تجديد نظر قرار خواهد گرفت و هر‌گونه پيشنهادي كه براي اصلاح يا تكميل اين استاندارد‌ها برسد در هنگام تجديد‌نظر در كميسيون فني مربوطه مورد توجه واقع خواهد شد.
بنابراين براي مراجعه به استاندارد‌هاي ايران بايد همواره از آخرين چاپ و تجديد نظر آنها استفاده نمود.
در تهيه و تدوين اين استاندارد سعي شده است كه ضمن توجه به شرايط موجود و نياز‌هاي جامعه حتي‌المقدور بين اين استاندارد و استاندارد كشور‌هاي صنعتي و پيشرفته هماهنگي ايجاد شود. لذا با بررسي امكانات و مهارتهاي موجود اين استاندارد با استفاده از منابع زير تهيه گرديده است:

ANSI- Z21.11.2- 2000 منابع اصلي:
EN- 449- 1998ب


1 هدف
1-1 هدف از تدوين اين استاندارد مشخص كردن ويژگيهاي ساخت، ايمني، عملكرد وروشهاي آزمون بخاري هاي گاز سوز بدون دودكش نو و بخاري‌هاي گازسوز بدون دودكش تزئيني ميباشد كه براي اتصال به سيستم لوله كشي گاز طبيعي يا استفاده از سيلندرگازمايع طراحي شده اند كه از اين به بعد دراين استاندارد بخاري‌ ناميده مي‌شوند. اين بخاري ها بايد از قطعات و مواد كاملاً نو ساخته شده باشند.
2 دامنة‌ كاربرد
توان ورودي بخاريها بايد حداكثر 30 مگاژول بر ساعت يا (7200 كيلو كالري در ساعت) باشد. اين بخاري ها براي استفاده از گازهاي زير كاربرد دارند.
الف – براي استفاده از گاز طبيعي
ب – براي استفاده از گاز مايع(L.P.G)
اين بخاري براي نصب و استفاده در حمام، انباري، فضاهاي تنگ و كوچك، اتاق خواب، مهدهاي كودك و خانه هاي سيار (كاروان)كاربرد ندارد.
اين استاندارد در برگيرندة الزامات و ويژگيهاي سيلند گاز، رگولاتور و شلنگ قابل انعطاف مورد استفاده در بخاريهاي با كاربري گاز مايع نمي‌شود.


3 مراجع الزامي
مدارك الزامي زير حاوي مقرراتي است كه در متن اين استاندارد به آنها ارجاع داده شده است. بدين ترتيب آن مقررات جزئي از اين استاندارد محسوب مي‌شود. در مورد مراجع داراي تاريخ چاپ و/ يا تجديد نظر، اصلاحيه‌ها و تجديد نظرهاي بعدي اين مدارك مورد نظر نيست. معهذا بهتر است كاربران اين استاندارد، امكان كاربرد آخرين اصلاحيه ها و تجديد نظرهاي مدارك الزامي زير را مورد بررسي قرار دهند. در مورد مراجع بدون تاريخ چاپ و/ يا تجديد نظر، آخرين چاپ و/ يا تجديد نظر آن مدارك الزامي ارجاع داده شده مورد نظر است.
استفاده از مراجع زير براي كاربرد اين استاندارد الزامي است.
125 EN وسائل نظارت بر شعله براي دستگاههاي گاز‌سوز : وسائل نظارت بر شعلة نوع گرما- برقي (ترموالكتريك)
161 EN شيرهاي خودكار قطع جريان براي مشعلهاي گازسوز و دستگاههاي گازسوز
257 EN ترموستاتهاي مكانيكي براي دستگاههاي گاز سوز
549 EN مواد لاستيكي براي درز‌بندي‌ها و ديافراگم‌ها براي دستگاههاي گازسوز و تجهيزات گاز
1-7 ISO دنده پيچ‌هاي لوله در مواقعي كه اتصالات آب بند شده در مقابل فشار بوسيله اين دنده‌ پيچ‌ها انجام مي‌شود. بخش ( : معرفي،‌ابعاد و رواداري‌ها:
20-21 ANSI Z سيستمها و اجزاي خودكار روشن كنندة گاز
18-21 ANSI Z گاورنرهاي فشار وسايل گازسوز
1-228 ISO: دنده پيچ‌هاي لوله در مواقعي كه اتصالات آب بند شده در مقابل فشار توسط دنده پيچ‌ها انجام نمي‌شود. بخش 1: معرفي، ابعاد و رواداري‌ها.
274 ISO لوله‌هاي نرم مسي با سطح مقطع مدور- ابعاد
4512 ISIRI كنترلهاي چند كاره (چند منظوره) براي وسايل گاز سوز
1-1562 ISIRI ايمني وسايل خانگي و وسايل مشابه برقي
4 اصطلاحات و تعاريف
در اين استاندارد، اصطلاحات و واژه‌ها با تعاريف زير بكار مي‌روند:
4-1 بخاري گاز سوز بدون دودكش يك بخاريكه هواي لارم براي احتراق رااز داخل محيط تامين كرده و محصولات احتراق نيز در همان محيط تخليه مي شوند اين بخاري به دودكش براي اتصال به سيستم تخليه محصولات احتراق نيازي ندارد . اين بخاري‌ها ممكن است به ترموستات ، تجهيرات مكنده يا دمنده هوا و.. مجهز بوده ودر انواع زير باشند:
الف - ثابت : بخاري خودايستايي كه براي نصب به زمين يا ديوار توسط بست يا پايه‌هاي نگهدارنده طراحي شده است. و يا براي نصب در داخل محفظة شومينة پيش ساخته داخل ديوار ساخته مي شود.
ب- بخاري تزئيني : بخاري كه در آن از شعله‌ها بمنظور زيبائي و تزئين نيز استفاده مي‌شود.
ج - متحرك : بخاري كه داراي محفظة نگهداري سيلندر گاز مايع مي‌باشد و بدون نياز به بلند كردن بخاري قابل جابجا كردن است.
4-2 مشعل : قطعه‌اي است كه براي هدايت نهائي گاز، يا مخلوط گاز و هوا به منطقة احتراق طراحي شده و عمل احتراق روي آن صورت مي‌گيرد.
4-2-1 مشعل با جريان مكشي- مشعلي است كه كار كرد صحيح و درست آن متكي به مكشي است كه توسط يك دمنده يا مكنده در دودكش آن ايجاد مي‌شود.
4-2-2 مشعل تزريقي (بنسن) مشعلي است كه در آن از انرژي تزريق يا جريان گاز بداخل مشعل براي مكش هواي لازم جهت احتراق گاز و مخلوط شدن اين هوا با گاز در داخل مشعل استفاده مي‌شود.
4-2-2-1 مشعل تزريقي اتمسفريك- مشعلي است كه در آن هوا در فشار اتمسفر با مكش ايجاد شده در اثر فوران يا جريان گاز به داخل مشعل تزريق مي‌گردد.
4-2-3 مشعل با شعلة نوراني يا زرد : مشعلي است كه هواي لازم براي احتراق فقط در روي مشعل با گاز مخلوط مي‌شود.
4-2-4 مشعل نيرو (دمنده دار) : مشعلي است كه در آن گاز يا هوا يا هر دو با فشار وارد مشعل مي‌شود. در مورد گاز، اين فشار بيشتر از فشار لولة گاز و در مورد هوا اين فشار بيشتر از فشار اتمسفريك مي‌باشد و گاز يا هوا با اين فشار اضافي بمشعل مي‌رسند. مشعلي كه در آن هواي لازم براي احتراق توسط دمنده كه قبل از بخاري قرار دارد وارد مشعل مي‌شود معمولاً بعنوان مشعل دمنده دار ناميده مي‌شود.
4-2-5 مشعل پيش اختلاط : مشعل دمنده‌داري است كه در آن تقريباً كليه هواي لازم براي احتراق، بعنوان هواي اوليه با گاز مخلوط مي‌شود.
4-3 احتراق- اكسيد‌اسيون سريع گاز سوخت همراه با توليد حرارت يا حرارت و روشنائي.
4-3-1 محفظة احتراق : قسمتي از بخاري كه احتراق در داخل آن اتفاق مي‌افتد.
4-3-2 محصولات احتراق: عناصر حاصله از احتراق گاز سوخت با اكسيژن موجود درهـوا، اين عناصر شامل گازهـاي بي‌اثـر هم مي‌باشد ولي شامل هواي اضـافي نمي‌باشد.
4-3-3 چگالش: مايعاتي كه در اثر كاهش درجه حرارت گازهاي تنوره از آن جدا مي‌شوند
4-4 مسير گازرساني : مسير ومداري كه گاز ورودي به بخاري طي ميكندشامل كنترل ولوله ها واتصالات و....
4-4-1 چندراهه1 :معبري از گاز در بخاري است كه گاز لازم براي هر يك از مشعل‌ها از آن منشعب مي‌شود.
4-4-2 مخلوط كننده :مجموعه‌اي است از دهانه، گلويي و لولة مخلوط كننده.
4-4-3 دهانه :بخشي از يك مشعل نوع تزريقي است كه معمولاً‌ قطر آن زيادتر شده و هواي اوليه بداخل آن جريان پيدا مي‌كند تا با جريان گاز مخلوط شود.
4-4-4 گلوگاه مخلوط كننده. :بخشي از مخلوط كننده است كه داراي كمترين سطح مقطع بوده و ما بين سر مخلوط كننده و لولة مخلوط كننده قرار دارد.
4-4-5 لولة مخلوط كننده. :بخشي از مخلوط كننده است كه در فاصلة بين گلوگاه مخلوط كننده و سر مشعل قرار دارد.
4-4-6 سرمشعل- قسمتي از مشعل است كه بعد از انتهاي لولة مخلوط كننده بوده و سوراخهاي سر مشعل بر روي آن قرار دارند.
4-5 محفظة قرارگيري سيلندر : محفظه‌اي كه جزئي از بخاري با كاربري گاز مايع محسوب مي‌شود و براي قرارگيري سيلندر گاز مايع 11 كيلوگرمي طراحي شده است.
4-6 هواي اوليه : هوائي است كه از طريق سر لولة مخلوط كننده وارد مشعل مي‌شود تا قبل از رسيدن به سوراخهاي سر مشعل و خارج شدن از آن، اين هوا با گاز مخلوط گردد.
4-6-1 ورودي هواي اوليه : منافذي كه از طريق آنها هواي اوليه وارد مشعل مي‌شود.
4-6-2 دريچة‌هوا : وسيله ايست كه توسط آن ميزان ورود هواي اوليه متناسب با شرايط ورود گاز، در مقدار از پيش تعيين شده‌اي تنظيم مي‌شود. عمليات لازم براي تغيير تنظيم اين وسيله را “تنظيم هواي اوليه” مي‌نامند.
4-6-3 هواي ثانويه : هوائي است كه در سر مشعل و در نقطة احتراق به مخلوط گاز و هوا اضافه مي‌شود.
4-6-4 هواي اضافي : هوائي است كه اضافه بر هواي لازم براي احتراق كامل بوده و بدون وارد شدن در فعل و انفعالات احتراق از داخل محظة احتراق عبور مي‌كند.
4- 7 اوريفيس (نازل) : جزئي از متعلقات مشعل است كه گاز از طريق آن وارد مشعل هوا داده شده مي‌شود. اوريفيس‌ها بر دو نوعند:
-‌ اوريفيس‌ كاليبره شده: كه در آن اندازة خروجي اويفيس‌ ثابت است.
- اوريفيس‌ قابل تنظيم: كه در آن بخش خروجي اوريفيس قابل تغيير مي‌باشد. استفاده از اين نوع اوريفيس در بخاري گازسوز بدون دودكش مجاز نمي‌باشد.
4-8 خصوصيات شعله
4-8-1 پايداري شعله : وضعيت شعله از نظر باقي ماندن بحالت پايدار بر روي سوراخهاي سرمشعل يا سطح تماس شعله بر روي سطح طراحي شدة مشعل بطوريكه نه شعله از روي سر مشعل پريده و نه بداخل آن كشيده شود.
4-8-2 پرش شعله : حالتي كه پاية شعله به طور كامل يا بصورت بخشي از آن از روي سوراخهاي سر مشعل يا از سطح تماس آن با مشعل پريده شده و جدا شود.
4-8-3 تو كشيدگي شعله : ورود شعله به درون بدنه مشعل.
4-8-4 توكشيدگي شعله روي نازل : اشتعال گاز بر روي نازل در اثر ورود شعله به داخل بدنه مشعل يا در اثر انتشار شعله به اطراف مشعل.
4-8-5 دوده‌زدن پديده‌اي كه در اثر نشستن دوده در سطوح قسمتهائي از وسيله گاز‌سوز كه در تماس با محصولات احتراق و يا شعله، يا در اثر وجود ذرات ريز باقيمانده در محصولات احتراق، بوجود مي‌آيد.
4-8-6 زردسوزي : ظاهر شدن رنگ زرد در قسمت فوقاني مخروط شعله را زردسوزي گويند.
4-9 توان ورودي
مقدار انرژي مصرفي در واحد زمان بر اساس ميزان گذر حجمي يا وزني گاز مرجع در شرايط مرجع ضرب در ارزش حرارتي مصرفي بر حسب ارزش حرارتي كل
نماد = Q
يكا= مگاژول بر ساعت ( كيلو كالري برساعت)
يادآوري : يكاهاي داخل پرانتز اختياري مي‌باشند
4-9-1 توان ورودي اسمي: توان ورودي اعلام شده توسط سازنده
نماد = Qn
يكا= مگاژول بر ساعت ( كيلو كالري برساعت)
4-10 گاز
4-10-1 شرايط مرجع : دماي 15 درجه سلسيوس و فشار مطلق جو 25/1013 ميلي بار براي تصحيح محاسبه حجم گاز مصرفي، بايد شرايط آنها به دماي 15 درجة سلسيوس و فشار مطلق 25/1013ميلي‌بار رسانده شود. اين تصحيح توسط ضرايب موجود در رابطة محاسبة انرژي مصرفي اعمال مي‌گردد.
4-10-2 ارزش حرارتي كل HS : عبارتست از مقدار انرژي حاصل از سوختن كامل يك واحد حجم يا واحد وزن گاز مورد نظر در شرايط مرجع به طوريكه آب حاصل از احتراق اين گاز بحالت مايع در آيد. واحد ارزش حرارتي بر حسب مگاژول بر متر مكعب گاز خشك در شرايط 15 درجه سانتي‌گراد و فشار1013 ميلي بار يا برحسب مگاژول بر كيلوگرم گاز خشك بيان مي‌شود.
4-10-3 چگالي نسبي (d): عبارتست از نسبت وزن حجم معيني از گاز خشك به وزن همان حجم از هواي خشك تحت شرايط دما و فشار يكسان
4-10-4 عدد ووب (WS): اين عدد از فرمول زير بدست مي‌آيد:


كه در اين فرمول HS عبارتست از ارزش حرارتي كل گاز كه بر حسب مگاژول بر متر مكعب بيان مي‌شود و d چگالي نسبي آن گاز مي‌باشد.
4-10-5 گازهاي مرجع : گاز مرجع براي انجام آزمونها بايد مطابق جدول (‌1)‌ باشد.


جدول ‌1- مشخصات گاز مرجع
چگالي نسبي عدد وب گاز مرجع
MJ /m3 ارزش حرارتي گاز مرجع در حالت خشك و شرايط C o 15و kp325/101
MJ /m3 گاز آزمون مرجع و حداقل درصد خلوص گازي كه بخاري براي كار با آن ساخته شده
555/0 72/50 78/37 متان 99% (G20) طبيعي
553/1 9/76 8/95 پروپان 99% (G31) مايع


4-10-6 فشارهاي آزمون : فشارهاي گاز كه براي بررسي ويژگيهاي عملكرد وسايلي كه از گازهاي قابل احتراق استفاده مي‌كنند به كار مي‌روند اين فشارها، فشارهاي معمولي و حدي را شامل مي‌شوند.
4-10-6-1 فشار معمولي Pn- فشار گاز ورودي به بخاري كه براي كار در اين فشار طراحـــي شده و در يك نقطة خاص اندازه‌گيري مي‌شود. (فشار 178 ميليمتر ستون آب براي گاز طبيعي و 279 ميليمتر ستون آب براي گاز مايع)
4-10-6-2 فشارهاي حدي- فشاريكه معرف تغييرات نهائي در شرايط تغذيه وسيله گازسوز مي‌باشند.
نمادها: فشار حداكثر Pmax و فشار حداقل Pmin
جدول 2 – فشارهاي آزمون بر حسب ميلي متر ستون آب
نوع گاز فشار حداقل
Pmin فشار عادي
Pn فشار حداكثر
Pmax
گاز طبيعي 89 178 267
گاز مايع 203 280 330

4-10-6-3 فشارهاي تصحيح شده : در صورتيكه از فشار ورودي (P) كه متفاوت با فشار عادي (Pn) است، استفاده مي‌شود، در اينصورت آزمايشاتي كه معمولاً‌ با فشارهاي حداقل(Pmin) و حداكثر (Pmax) انجام مي‌شوند بايد با فشارهاي تصحيح شده P’ و ‍P’’ انجام داد كه در آن:

4-11 ترموستات: وسيله‌ايست كه بطور خودكار و از طريق كنترل جريان گاز مشعل درجه حرارت را در حد انتخاب شده‌اي ثابت نگهدارد. اين وسيله‌ ممكن است داراي صفحة مدرجي براي انتخاب دما باشد.
4-11-1 ترموستات با عملكرد تدريجي – ترموستاتي است كه در آن عملكرد دريچة شير مستقيماً متناسب با حركت مؤثر عامل حساس حرارتي است كه اين حركت با تغييرات حرارت در اين عامل ايجاد مي‌شود.
4-11-2 ترموستات با عملكرد سريع – ترموستاتي است كه از حالت كاملاً باز بطور سريع به وضعيت كاملاً بسته تغيير مي‌كند يا برعكس ولي اين تغيير توأم با حركت ضربه‌اي نمي‌باشد.
4-11-3 ترموستات با عملكرد ضربه‌اي1 (توأم با صداي تق). – ترموستاتي است كه در آن شير ترموستاتيك بطور لحظه‌اي از حالت بسته به حالت باز و بر عكس تغيير وضع مي‌دهد.
4-11-4 ميزان جريان مجراي فرعي2 : ميزان جريان غيرقابل تنظيم از طريق ترموستات هنگاميكه شير ترموستات بسته است.

4-12 سيستم روشن كنندة‌ خودكار
سيستمي است كه براي روشن كردن و مجدداً‌ روشن كردن مشعل يك بخاري طراحي شده است. اين سيستم‌ها بايد:
الف- گاز را بطور خودكار در مشعل اصلي روشن كند، يا آنرا در مشعل پيلوت روشن كند بطوريكه پيلوت بتواند بعداً مشعل اصلي را روشن كند.
ب- وجود منبع روشن كننده، يا شعلة مشعل اصلي و يا هر دو را احساس و تأييد كند.
ج- در صورتيكه وجود شعلة تحت نظارت يا منبع روشن كننده را احساس و تأييد نكرد ، بطور خودكار عمل كرده و جريان گاز را به مشعل اصلي يا به مشعل پيلوت و مشعل اصلي قطع كند.
4-12-1 وسيلة روشن كننده: وسيله‌ايست كه براي روشن كردن يك يا چند مشعل بطور مستقيم يا غير مستقيم، مثلاً‌ از طريق يك لولة انتقال شعله، بكار مي‌رود. اين وسيله مي‌تواند از نوع برقي (مقاومتي، جرقه‌اي‌، …) يا حرارتي (پيلوت ….) باشد.
4-12-2 زمانهاي سيستم خودكار روشن كنندة گاز :
4-12-2-1 دوره زماني تثبيت شعله : دورة زماني بين شروع جريان گاز و تأييد وجود شعلة تحت نظارت و يا ما بين زمان تأييد وجود شعلة تحت نظارت و شروع جريان گاز مي‌باشد. اين زمان ممكن است به شروع كار وسيلة روشن كننده يا تأييد روشن شدن مشعل اصلي يا هر دو مرتبط باشد.
4-12-2-2 زمان روشن كردن مجدد شعله‌اي كه خاموش شده است : عبارتست از فاصله
زماني بين از كار افتادن وسيلة روشن كنندة تحت نظارت يا خاموش شدن شعلة مشعل اصلي تحت نظارت تا زمان شروع عمليات روشن كردن مجدد. در طول اين دورة زماني جريان گاز به مشعل اصلي قطع نمي‌شود.
4-12-2-3 زمان عكس‌العمل شعله خاموش شده : عبارتست از فاصلة زماني بين از كار افتادن وسيلة روشن كنندة تحت نظارت يا خاموش شدن شعلة تحت نظارت تا شروع عمليات قطع جريان گاز.
4-12-2-4 دورة تحريك روشن كننده : عبارتست از زمان بين انرژي گرفتن شير اصلي گاز و از تحريك افتادن وسيلة روشن كننده قبل از زمان قفل شدن آن.
4-12-2-5 زمان قفل شدن : عبارتست از دوره زماني بين شروع عمليات روشن شدن تا شروع عمليات قطع جريان گاز در صورت عدم تأييد عملكرد وسيلة روشن كنندة تحت نظارت يا تأييد وجود شعلة تحت نظارت مشعل اصلي. در اين حالت شروع مجدد عمليات روشن كردن شعله نياز به عمليات دستي دارد.
4-12-2-6 زمان دورة مجدد : عبارتست از دوره زماني بين قطع جريان گاز بدنبال از كار افتادن وسيلة تحت نظارت روشن كننده يا خاموش شدن شعلة تحت نظارت مشعل اصلي اتفاق مي‌افتد تا زمان تحريك شدن و بكار افتادن مجدد وسيلة روشن كننده.
4-13 پيلوت
مشعلي مستقل وكوچك نسبت به مشعل اصلي، كه به ‌گونه‌اي نصب شده است كه شعلة آن باعث روشن شدن مشعل اصلي گردد. سيستم ايمني قطع جريان كامل گاز در اثر كاهش يا كمبود اكسيژن مي تواند بر روي مشعل پيلوت عمل نمايد.
4-13-1 پيلوت دائم : پيلوتي است كه هنگام استفاده از بخاري بطور مداوم روشن بوده و مستقل از مشعل اصلي كنترل مي شود.

4-14 تثبيت كنندة فشار گاز (گاورنر)
وسيله‌اي است براي كنترل يك فشار گاز خروجي تعيين شده در انواع زير بكار مي‌رود:
4-14-1 گاورنر قابل تنظيم :
الف - نوع فنري با قابليت تنظيم محدود. گاورنري است كه در آن نيروي تنظيم كه بر روي ديافراگم وارد مي‌آيد اصولاً توسط يك فنر تأمين مي‌شود، كه نيروي اين فنر در نقطة مياني دامنة تنظيم تا دامنة حداكثر 15  درصد فشار خروجي قابل تنظيم مي‌باشد.
ب- نوع فنري با قابليت تنظيم استاندارد : گاورنري است كه در آن نيروي تنظيم كه بر روي ديافراگم وارد مي‌آيد اصولاً توسط يك فنر تأمين مي‌شود كه نيروي آن قابل تنظيم مي‌باشد. وسيلة تنظيم اين فنر بايد سرپوشيده و محافظت شده باشد.
4-14-2 گاورنر قابل تبديل : يك گاورنر غير قابل تنظيم است كه براي تبديل دو نوع گاز با ارزشهاي حرارتي‌ متفاوت بكار ميرود. مكانيزم تبديل در اين گاورنر مي‌تواند از يك تنظيم فشار خروجي از پيش تعيين شده براي كار با يك نوع گاز به يك تنظيم فشار خروجي از پيش تعيين شده براي كار با گاز ديگر، تغيير داده شود بدون هيچ تنظيم فشار ديگري در مابين دو فشار فوق و بدون اضافه كردن، حذف كردن يا جايگزيني قطعات و اجزاء.
4-14-3 گاورنر چند مرحله‌اي : گاورنري است براي كاربرد با يك گاز كه وسائل تنظيم آن مي‌تواند بطور دستي يا خودكار براي دو تنظيم فشار خروجي از پيش تعيين شده يا بيشتر در وضعيت مناسب قرار داده شود. هر يك از اين تنظيم‌ها مي‌تواند قابل تنظيم يا غير قابل تنظيم باشد. اين گاورنر مي‌تواند فشارهاي خروجي را بطور خودكار بين حداكثر و حداقل فشارهاي خروجي از پيش تعيين شده تغيير دهد.
4-14-4 گاورنر غير قابل تنظيم :
الف- غيرقابل تنظيم نوع فنري : گاورنري است كه در آن نيروي تنظيم كه بر روي يك ديافراگم وارد مي‌آيد توسط يك فنر تأمين مي‌شود كه نيروي اين فنر در محل استفاده قابل تنظيم نمي‌باشد.
ب- نوع وزنه‌اي : گاورنري است كه در آن نيروي تنظيم كه بر روي ديافراگم وارد مي‌آيد توسط يك وزنه يا مجموعه‌اي از وزنه‌ها تأمين مي‌شود.
4-14-5 محدودة تنظيم : حدود بالا و پائين جريان گاز براي گاورنرهائي كه بمنظور كنترل جريان پيلوت طراحي شده‌اند و داراي نماد P مي‌باشند، حداقل ظرفيت تنظيم 25/4 ليتـر در ساعـت براي گـازي با ارزش حرارتـي 3/37 مگاژول در متر مكعب و چگالي 64/0 ودر مورد گاورنري كه با نماد مخصوص P مشخص مي‌شود، 1/14 ليتر در ساعت براي گازي با ارزش حرارتي 3/37 مگا ژول در متر مكعب و چگالي 64/0 مي‌باشد.

4-15 وسيلة نظارت برشعله
وسيله‌اي است مشتمل بر يك عامل حساس حرارتي كه بسته به وجود يا عدم وجود شعله‌اي كه اين عامل حساس حرارتي را تحريك مي‌كند (مانند مشعل پيلوت)، باعث مي‌شود كه جريان گاز به مشعل باز مانده يا قطع شود.
4-16 سيستم ايمني قطع جريان گاز در صورت كمبود اكسيژن1
سيستمي است كه براي اين منظور طراحي شده كه اگر مقدار اكسيژن در هواي اطراف بخاري از مقدار از پيش تعيين شده‌اي كمتر شود عمل كرده و جريان گاز را به مشعل‌هاي اصلي و پيلوت قطع كند و وصل مجدد آن بصورت خودكار ميسر نباشد.

4-17 كنترل چند كارة گاز
كنترل خودكار يا نيمه خودكار، الزاماً شامل عملكرد دستي و حداقل يك عملكرد كنترلي تحت عامل عمل كننده كه در طول مدت كار عادي بخاري، جريان گاز را به مشعل‌ها كنترل مي‌كند. عامل كاراندازي شير ممكن است با وارد آمدن فشار گاز بر روي يك ديافراگم قابل انعطاف، يا با وسائل برقي، يا با وسائل مكانيكي و ساير وسائل تحريك شده و بكار افتد.
4-17-1 دستة كنترل چندكاره : بخشي از كنترل كه با دست كار مي‌كند و از آن براي بازكردن،‌ نيمه‌ بازكردن يا بستن يك شير استفاده مي‌شود.
4-17-2 مهر و موم كردن تنظيم كننده : عملي است كه از طريق آن يك تنظيم كننده بطريقي كه هر گونه اقدام براي تغيير در اين تنظيم باعث تغيير شكل و وضع ظاهري تنظيم كننده مي‌گردد، قفل مي‌شود (اقدامي نظير شكستن مواد مهر وموم كننده)

4-17-3 خارج از سرويس قرار دادن كنترل : يك كنترل (كنترل كنندة درجه حرارت، فشار و غيره …) هنگامي خارج از سرويس گفته مي‌شود كه از عملكرد باز داشته شده است و در اين وضعيت قفل شده باشد. در اينصورت بخاري در وضعيت مشابهي كه كنترل فوق از روي آن برداشته شده است‏، كار مي‌كند.
4-18 شرايط حرارتي آزمونه
4-18-1 شرايط سرد : شرايطي كه براي انجام بعضي از آزمونها ضروري مي‌باشد و در اين شرايط بخاري بدون اينكه روشن شود با دماي اتاق آزمون در حالت تعادل قرار مي‌گيرد.
4-18-2 شرايط گرم : شرايطي كه براي انجام بعضي از آزمونها ضروري مي‌باشد و با گرم شدن بخاري در حال كار بمدت يكساعت با فشار عادي آزمون بدست مي‌آيد.
4-19 مدار ايمني
يك مدار يا بخشي از يك مدار است كه در صورت بروز اشكال بعلل اتصال به زمين، باز شدن يا اتصال كوتاه هر بخش از مدار كه باعث عملكرد ناايمن بخاري تحت كنترل شود، يك يا چند كنترل ايمني را فعال ميكند.
4-19-1 وسيلة ايمني قطع جريان گاز : وسيله‌اي است كه در صورت بروز نقص در منبع روشن كننده، جريان گاز را به مشعل‌هاي تحت كنترل قطع مي‌كند. اين وسيله ممكن است جريان گاز را فقط بمشعل اصلي يا به پيلوت و مشعل اصلي تحت نظارت آن قطع نمايد.4-20 بخاري جلو بسته
بخاري كه در آن منطقة تشكيل شعله بطور اساسي توسط حفاظي شفاف يا نيمه شفاف بسته شده است.
4-21 سپر تابشي
صفحه يا صفحات منعكس كننده نصب شده بين سطوح گرمايشي و پوستة بدنه براي كاهش تلفات حرارتي از طريق تابشي يا تشعشع.
4-22 مواد غيرقابل سوختن : از نظر اين استاندارد مواد غيرقابل سوختن موادي هستند كه نمي‌توانند مشتعل شده و بسوزند از قبيل موادي كه تماماويا داراي تركيبات، فولاد، آهن، آجر، كاشي، كانكريت، لوحه سنگ، آزبست، شيشه و پلاستر گچ و آهك باشند.
4-23 توري كنترل شعله : عبارتست از يك توري، شبكه يا هر بخش ديگري از مجموعة يك مشعل كه براي ممانعت از پس زدن شعله بكار مي‌رود.
4-24 سطوح گرمايشي : كليه سطوح بخاري كه حرارت را مستقيماً از شعله‌ها يا گازهاي تنوره به فضائي كه بايد گرم شود، منتقل مي‌كنند.
4-25 محفظة پيش ساختة شومينه : شومينة شبيه ‌سازي شده يا محفظه‌اي كه مخصوصاً براي اين منظور طراحي شده است كه يك بخاري بدون دودكش تزئيني كه مورد تأييد قرار گرفته باشد، در آن نصب شود.
4-26 نقشه‌هاي برقي
4-26-1 اتصالات – نقشه‌اي است كه اتصالات يك مجموعه يا قطعات و اجزاء آنرا نشان مي‌دهد. اين دياگرام مي‌تواند اتصالات داخلي يا خارجي و يا هر دو را در بر گيرد و شامل آن جزئياتي باشد كه توسط آنها بتوان اتصالات مربوطه را پيگري نمود. دياگرام اتصالات معمولاً ترتيب كلي قطعات يا اجزاء را نشان مي‌دهد.
4-26-2 شماتيك – نقشه‌اي است كه با استفاده از نمادها و علائم گرافيكي، اتصالات برقي و عملكرد هر مدار بخصوصي را نشان مي‌دهد. دياگرام شماتيك، پيگيري هر مدار و عملكرد آنرا، بدون توجه به اندازة واقعي، شكل يا محل قرارگيري وسائل و اجزاء قطعات آن، سهل و آسان مي‌كند.
4-26-2-1 شماتيك با شكل نردباني - نقشه‌اي است كه به شكل يك نردبان عمودي ترسيم مي‌شود. خطوط عمودي خارجي اين دياگرام، نشان دهندة سيم‌هاي تأمين كنندة (يا تغذيه برق) مي‌باشند. پله‌هاي افقي اين نردبان، نشان دهندة‌ مدارهاي اختصاصي هر يك از وسائل و قطعات است.
محدود كنندة راه به هواي آزاد. وسيله‌اي است براي محدود كردن جريان هوا از محفظة بالاي ديافراگم يك تنظيم كنندة فشار به فضاي اتمسفر. اين وسيله. مي‌تواند يك اوريفيس محدود كننده يا وسيلة مشابه آن باشد.5- نماها و يكاها
توان ورودي برحسب كيلووات Q
توان ورودي اسمي برحسب كيلووات Qn
گذر حجمي گاز ورودي برحسب مترمكعب در ساعت تصحيح شده در شرايط مرجع VO
گذر جرمي گاز ورودي بر حسب كيلوگرم در ساعت تصحيح شده در شرايط مرجع MO
ارزش حرارتي كل (ناخالص) بر حسب ((MJ/m3 يا (MJ/kg) گاز مرجع مربوط HS
گذر جرمي اندازه گيري شده گاز برحسب كيلوگرم در ساعت M
گذر جرمي اندازه گيري شده گاز برحسب مترمكعب در ساعت V فشاراتمسفربرحسب ميلي بار Pa
فشار گاز ورودي به بخاري بر حسب ميلي بار P
درجه حرارت گاز در كنتور گاز بر حسب درجه سانتي‌گراد tg
چگالي گاز خشك نسبت به هواي خشك dr
چگالي گاز مرجع نسبت به هواي خشك d
فشار بخار آب اشباع برحسب ميلي‌بار در نقطه شبنم گاز مرجع PW
فشار گاز كنتور بر حسب ميلي‌بار Pm6- ويژگيهاي ساخت
6-1 كليات مربوط به ساخت و سوار كردن (مونتاژ)
6-1-1 ساخت يك بخاري ،‌بايد از نظر ايمني، استحكام و دوام طبق اصول قابل قبولي ‌ وداراي عملكرد صحيح باشد. اجزاء قطعات بايد از نظر محافظت در برابر تغيير شكل، پيچ خوردگي و ساير معايب كاملاً بيكديگر محكم باشند و طوري ساخته شوند كه نسبت فواصل بين آنها تحت شرايط عادي وقابل قبول حمل و نقل ودرحال استفاده، ثابت باقي بماند.
اجزائي كه بطور دائمي در جاي خود سوار نمي شوند بايد طوري طراحي گردند كه بعد از برداشتن و جابجا شدن براي تميز كاري يا سرويس هاي معمولي نتوانند بطور غير صحيح در جاي خود نصب يا قرارداده شوند.
شرايط ساخت كه در اين استاندارد آمده است در صورتيكه عمليات ساخت عيناً طبق آنچه گفته شده است انجام گرفته و يا بنحوي معادل آنچه خواسته شده است باشد،‌از نظر اين استاندارد قابل قبول شناخته مي شوند.
6-1-2 محفظه قرار‌گيري سيلندر گاز در بخاري بدون دودكش كه براي كار با گاز مايع طراحي شده اند بايد داراي فرم‌هاي مقاومتي جهت تحمل وزن كپسول در حالت پر باشد. همچنين بايد فضاي محفظه امكان گذاشتن، نصب و برداشتن كپسول را فراهم كند. لبه‌ها و دهانه مقاطعي كه جهت عبورشلنگ قابل انعطاف براي عبور گاز طراحي شده است بايد عاري از بريدگي و تيزي باشد.
طراحي اين محفظه بايد به گونه‌اي باشد كه دسترسي به شير كپسول به آساني براي مصرف‌كننده ميسر باشد و باز و بسته كردن شير كپسول خطري را براي مصرف‌كننده يا بخاري ايجاد نكند. دهانة اين محفظه بايد به اندازه‌اي باشد كه به راحتي بتوان سيلندر را داخل آن گذاشت و يا از آن خارج نمود.ابعاد دهانه و داخل محفظه بايد حداقل به اندازه‌ كافي بزرگ باشد تا سيلندر و رگولاتور متصل به آن كه در كشور متداول است يا سازندة دستگاه در دستور‌العمل خود نوشته است براحتي در آن‌ جا بگيرد. محفظه سيلندر بايد چنان طراحي شود كه نتواند سيلندر بزرگتر از ظرفيت اسمي 15 كيلوگرم را در خود جاي دهد.
طول شيلنگ يا لولة نرم قابل انعطافي كه به سيلندر گاز مايع متصل مي‌گردد نبايد از يك متر بيشتر باشد.
علاوه بر آن محفظه بايد بگونه‌اي طراحي شود كه:
با ايجاد دهانه‌هاي باز دركف و قسمت بالائي محفظه،تهويه كامل در آن برقرار گردد.سطح مقطع كل اين دهانه‌ها در بخش بالايي بايد حداقل و در پايين سطح كف محفظه باشد.
كف زيرمخزن گاز بايد از نظر مكانيكي داراي مقاومت كافي باشد بطوري كه بتواند وزن مخزن پر از گاز مايع را تحمل كند بدون اينكه در آن تغيير شكلي بوجود آيد. هر گونه ترتيبي كه باعث شود سيلندر مستقيماً بر روي زمين قرار گيرد مجاز نمي‌باشد.
- اين محفظه نبايد هيچ لبه‌اي بلند‌تر از سطحي كه سيلندر گاز روي آن قرار مي‌گيرد داشته باشد.
- سيلندر گاز بايد به آساني در داخل محفظه گذاشته شود و يا از آن خارج مي‌گردد.
- شير سيلندر گاز به آساني قابل دسترسي بوده و هنگامي كه سيلندر در جاي خود قرار دارد بايد بتوان بسهولت آنرا باز و بسته نمود.
- در شرايطي كه بخاري توسط يك شيلنگ قابل انعطاف به سيلندر متصل مي‌شود، اين شيلنگ نبايد در تماس با لبه‌هاي تيز باشد.
- بين محفظة قرارگيري سيلندر و بخش‌هائي از بخاري كه مشعل‌ها در آنها قرار دارند بايد حداقل ارتباط ممكن وجود داشته باشد.
- دريچه‌هاي تهويه محفظه هنگامي‌ كه سيلندر در جاي خود قرار گرفته نبايد مسدود ‌شود.
6-1-3 يك بخاري بدون دودكش تزئيني كه داراي اجزاء و قطعاتي است كه بطور دائم به آن متصل نگرديده است بايد طوري طراحي گردد كه وقتي اين قطعات براي عملياتي از قبيل تميز كردن يا سرويس كردن از جاي خود برداشته شده و دوباره در جاي خود قرار داده مي شوند نتوان آنها را بطور غير صحيح در جاي خود قرار داد و يا كاملاً در محل خود قرار گيرند. كليه قطعات بايد داراي دستودالعمل وراهنمائي كافي براي قرار گيري در جاي خود باشند مثلاً اين راهنمائيها بايد در دفترچه دستورالعمل نصب و تعميرات كه همراه با بخاري ارسال مي گردد، درج شده باشد. هر گونه رواداري در مورد قرارگيري مطمئن قطعات هيزم نما بايد از نظر مؤسسه آزمون و تاييد كننده مورد قبول و تاييد باشد . بخاري را در حاليكه اين قطعات در بدترين و بحراني ترين موقعيت خود قرار داده شده اند مطابق ‌بندهاي 7-1-19 و 8-25 از نظر پايداري قطعاتي كه بطور دائم به بخاري هاي بدون دودكش تزئيني متصل نشده اند، مورد آزمونهاي عملكرد قرارميگيرند..
6-1-4 در طراحي بخاري بدون دودكش تزئيني كه درآن از مواد انعطاف پذير و غيرمحكم ومستقر از قبيل پشم سنگ يا خاكسترنما هاي سرخ شوتده استفاده مي شود، بايد يك محفظة داخلي بعنوان جزئي از بخاري در نظر گرفته شود تا بتوان مواد فوق را در خود نگهدارد و اين طراحي بايد با بندهاي 7-1-19 و 8-24 مطابقت داشته باشد.
6-1-5 در ساخت يك بخاري نبايد از مواد آزبست استفاده شود مگر اينكه اين مواد در داخل محفظة محافظي قرار داده شده و يا با مواد چسبنده اي مخلوط شده باشد بطوريكه الياف آزبست تحت شرايط عادي استفاده از بخاري نتواند در هوا پخش شود.
6-1-6 بخاري مجهز به توري يا شبكة محافظ به منظور جلوگيري از تماس البسه يا مواد آتش گير با اجزاء و قطعاتي از بخاري كه بآساني مي‌تواند باعث آتش گرفتن مواد فوق شود (بند 8-18) بايد با استفاده از وسايل مكانيكي به بخاري متصل شده باشد.
6-1-7 گوشه‌ها و لبه هاي فلزي و شيشه‌اي بخاري كه هنگام نصب و يا در هنگام كار كه در معرض تماس با دست هستند، بايد كاملاً نرم و صاف و عاري از لبه‌هاي تيز و برنده باشد.
6-1-8 ساخت بدنة بخاري بايد آنقدر محكم باشد كه بتواند وزن هاي ذيل را كه بطور يكنواخت بر بالاي آنهاوارد آورده مي شود ،‌بدون هيچ آسيب ديدگي تحمل كند:
وزن بخاري
(كيلو گرم) بار اعمال شده
(كيلو گرم)
كمتر از 23 68
بيشتر از 23 1366-1-9 يك بخاري بايد طوري ساخته شود كه در اثر نيروي فشار يا كششي قابل قبول واژگون نشود ( نيفتد) البته اين شرط شامل بخاري هائي كه داراي تمهيدات و دستورالعمل براي اتصال آنها بر روي زمين يا ديوار مي باشند نمي گردد.
6-1-9-1 روش آزمون
بخاري هائي كه وزن آنها كمتر از 45 كيلوگرم مي باشد بايد از هر طرف از حالت عمودي تا زاوية0‌2 درجه منحرف شود و پس از رها كردن نبايد واژگون شده و بيفتد .
بخاري هائي كه وزن آنها 45 كيلوگرم و يا بيشتر مي باشد، نبايد با وارد كردن نيروئي افقي معادل يك دهم وزن بخاري و بر مركز سطح بالاي آن و در هر جهت، واژگون شود.
6-1-10 چرخ‌ها و غلطك‌ها بايد به اندازة كافي مستحكم و قوي باشند تا بتوانند وزن دستگاه و احتمالاً مخزن پر از گاز داخل آنرا بر روي خود نگهدارند.
6-1-11 بخاريهاي داراي محفظة قرارگيري سيلندر گاز بايد بنحوي طراحي شده باشد كه وقتي مخزن گاز در داخل آن در جاي خود قرار دارد اگر در معرض نيرو و شرايط آزمون مندرج زير قرار گيرد، واژگون نشود.
6-1-11-1 روش آزمون
از ثابت بودن چرخ يا غلطك بخاري در جاي خود اطمينان حاصل كنيد بطوريكه نتوانند بچرخند يا سر بخورند. يك سيلندر خالي در محفظة بخاري قرار دهيد. بخاري را روي يك صفحه افقي بگذاريد. بخاريهايي كه وزن سيلندر فوق كمتر از 5/4 كيلوگرم مي‌باشد، يك نيروي معادل 25 نيوتن به قسمت بالائي بخاري و در بدترين جهت وارد سازيد. براي بخاريهاي با محفظه بزرگتر، به ازاء هر يك كيلوگرم اضافه بر 5/4 كيلوگرم، تا وزن 15 كيلوگرم، يك نيوتن به نيروي فوق‌ اضافه كنيد. بخاري در هيچ مورد نبايد واژگون شود.
6-1-12 پيچ ها، ‌مهره ها و پيچ هاي مخروطي كه براي مونتاژ و سوار شدن قطعات بخاري بكار رفته است نبايد براي باز شدن و جابجائي نياز به كاربرد آچار يا ابزار خاصي داشته باشند.
6-1-13 پيچ هاي سرشيار دار يا سر فرو رفته كه در مونتاژ كلي بخاري ها بكار مي‌روند بايد با استاندارد ملي مربوط به استاندارد پيچ هاي سرشيار دار و سرمربعي و شيار دار بدون سر و همچنين استاندارد ملي مربوط به استاندارد پـيچ هـاي شـيار دار و فـرو رفـته و پـيچ هـاي ‌ماشـيني و مهره هاي ما‌شيني يا استاندارد ملي مربوط به پيچ هاي خودكار رزوه ساز و رزوه تراش و پيچ هاي فر رونده در فلز مطابقت داشته باشند.
6-1-14 پيچ ها ، مهره ها و پيچ‌هاي خودكار كه در مونتاژ كلي بخاري بكار مي رود بايد داراي دنده هائي باشد كه با استاندارد ملي مربوطه مطابقت داشته باشند.
6-1-15 كليه كنترل ها بايد براي سرويس و تنظيم عملكردي بايد در محل قابل دسترسي نصب شده باشند و در ضمن كار عادي خود نيز قابل تعويض باشند. لوله (هاي) اصلي انشعاب دهنده كه امكان باز كردن كنترلي را كه به آن متصل است ميسر مي سازد از نظر اين بند قابل قبول است .
برداشتن يك صفحه يا ديواره حائل و باز كردن يك درب براي دسترسي به محفظة كنترل‌ها از نظر اين بند نيز قابل قبول است.
6-1-16 در صورتيكه امكان ريختن مواد گرم و گداخته بر روي هر گونه مواد قابل سوختن در زير بخاري وجود داشته باشد، ‌بايد يك توري يا صفحة محافظ يا وسائلي مشابه آن بايد به صورت جزئي از بخاري در آن تعبيه گردد تا از افتادن اين مواد جلوگيري نمايد. در صورت استفاده از توري سيمي، اندازة سوراخهاي اين توري نبايد بزرگتر از 0/2 ميليمتر باشد.
6-1-17 در صورتيكه دمندة يك بخاري مجهز به سيستم اجباري تامين هواي احتراق يا مشعل دمنده‌دار، از كار بيفتد طراحي بخاري بايد به نحوي باشد كه در اينحال جريان گاز به مشعل پيلوت و مشعل اصلي قطع گردد.
6-1-18 در مسير گاز بخاري بايد نقاطي در نظر گرفته شود تا بآساني بتوان فشار گاز را اندازه‌گيري نمود.
6-1-19 هر بخش از بخاري كه نياز به تميز كردن توسط استفاده كننده دارد بايد بدون نياز به جابجا كردن و بدون نياز به استفاده از ابزار، بآساني قابل دسترسي باشد. اين بخش‌ها را پس از برداشتن از جاي خود بايد بدون اشكال بتوان بدرستي مجدداً‌ در جاي خود قرار داد.
هرگونه گوشه‌ها و لبه‌هاي تيز و برنده كه ممكن است مثلاً در زمان تميز كردن يا تعميرات باعث مجروح شدن استفاده كننده يا نصاب شود نبايد وجود داشته باشد.

6-2 مواد و مصالح
كيفيت و ضخامت موادي كه براي ساخت يك وسيله بكار برده مي‌شود بايد بنحوي باشد كه خصوصيات ايمني آن در زمان استفاده مختل نشود.
مخصوصاً، كليه اجزاء يك وسيله بايد بتواند در برابر شرايط مكانيكي، شيميايي و حرارتي كه ممكن است در زمان استفاده در معرض آن‌ها قرار گيرند، مقاومت نمايد.
در شرايط عادي استفاده، تميز كاري يا تنظيم‌ها، مواد بكار رفته در ساخت وسيله نبايد دچار تغيير شكل‌هائي گردد كه باعث ايجاد اختلال در عملكرد وسيله گردد . اجزاء فلزي بايد بطور مناسبي در برابر اثرات ناشي از خوردگي و زنگ‌زدگي محافظت شوند.
مواد درزبندي لاستيكي بايد از موادي ساخته شده باشد كه با استاندارد ......1 مطابقت داشته باشد.
از مواد شامل آزبست نبايد استفاده شود.
اجزاء شيشه‌اي نبايد داراي لبه‌ها يا گوشه‌هاي تيز و برنده باشد تا هنگام استفاده يا تعمير دستگاه باعث ايجاد جراحت نگردد.
پايه‌ها و قاب‌هاي نصب اجزاء شيشه‌اي بايد بنحوي باشند كه هنگام استفادة معمولي از دستگاه باعث ايجاد تنش در شيشه نشوند.
6-2-1 ورقهاي فلزي استفاده شده در ساخت بخاري، بايد داراي ضخامتي باشدكه از نظر استحكام، سختي، دوام،‌ مقاومت در برابر خوردگي و ساير خواص فيزيكي با ورق‌هاي فولادي گرم نورد شده 1010c با ضخامت‌هاي داده شده زير معادل باشد. حداقل ضخامت ورق‌هائيكه مستقيماً در معرض تشعشع محصولات احتراق قرار مي‌گيرند بايد 85/0 ميليمتر باشد،‌ حداقل ضخامت ورقهائي كه مستقيماً در معرض تشعشع محصولات احتراق قرار نمي‌گيرند و يا بعنوانآستري از آنها استفاده مي‌شود بايد 4/0 ميليمتر و ضمانت ورقهاي پوشش خارجي بايد 65/0 ميليمتر باشد.
6-2-2 مواد و مصالح بخاري بايد از تركيباتي باشد كه ذرات آن خرد و از هم جدا نشود و ريختن ذرات احتمالي روي مشعل نبايد در كيفيت احتراق اثر نامطلوبي بگذارد.
6-2-3 سطوح بخاري بعد از انجام آزمون بند ذيل نبايد دچار تغيير رنگ و خرابي شود.
6-2-3-1 روش آزمون
قبل از اينكه هر گونه آزمون عملكرد طبق اين استاندارد انجام شود،‌بخاري بايد مطابق دستورالعمل ودرتوان ورودي اسمي براي مدت يك ساعت با فشار آزمون گاز اضافي كار كند. در پايان اين دوره آزمون در سطوح بدنة بخاري نبايد هيچگونه تغيير رنگ يا رنگ پريدگي يا خرابي ديگر در رنگ مشاهده شود.
6-3 مشعلهاي اصلي
6-3-1 مشعل بايد بصورت يك قطعه ريختگي يا يكپارچه غير قابل نشت گاز بوده و از ساختار بادوامي برخوردار باشد.
6-3-2 سوراخهاي مربوط به اتصالات نبايد بداخل معابر گاز راه يابد مگر اينكه تمهيدات كافي براي عدم احتمال نشت گاز در آنها بعمل آمده باشد.
6-3-3 اجزاء و قطعات مشعل بايد ماشين كاري و يا بنحو دقيق فرم دهي شده باشد و بصورت مطئمن در مجموعه مشعل قرار گيرند.
6-3-4 كليه مشعلها بايد طوري ساخته و نصب شده باشند كه در محل استفاده بتوان بدون نياز به كاربرد ابزار خاص آنها را از جاي خود برداشته و پس از تميز كردن دوباره در جاي خود قرار داد. برداشتن مشعل كامل بصورت يك مجموعه، قابل قبول است .
6-3-5 مشعلها بايد طوري در جاي خود سوار شوند كه بآساني از موقعيت صحيح كاري خود تكان نخورده و جابجا نشوند.
6-3-6 بايد تمهيدات لازم بعمل آمده باشد تا هنگام به كار اندازي شير دستي بتوان شعله هاي پيلوت و مشعل هاي اصلي را بسهولت مشاهده كرده و تحت نظر داشت.
6-3-7 مشعل هاي اصلي نبايد دچار خميدگي ،‌تغيير شكل ، ذوب شدن يا خوردگي و زنگ زدگي قابل توجه يا هر گونه آسيبي در پوشش حفاظتي آنها تا حدي كه فلز اصلي مشعل نمايان گردد بشوند، يا در آنها نشت گاز در هيچ يك از حالات زير ديده شود.
(الف) در طول مدت انجام آزمونهاي مشخص شده در اين استاندارد،‌
(ب) يا هنگام كار مشعل در حاليكه شعله در داخل لولة مخلوط كننده يا روي مشعل آن وجود دارد.
6-3-7-1 روش آزمون
اين آزمون بايد با فشار آزمون ورودي اضافي انجام شود.
گاز ورودي بمشعل يا مشعل ها بايد بنحوي روشن شود كه گاز در داخل لولة‌ مخلوط كننده يا در داخل سر مشعل بسوزد و بايد براي مدت 30 دقيقه باين سوختن ادامه دهد. اگر نتوان شعله را در داخل لولة مخلوط كننده يا در داخل سر مشعل نگهداشت، بايد ميزان جريان گاز ورودي مشعل يا مشعلها را آنقدر كاهش داد تا وقتيكه نگهداشتن شعله در نقاط فوق امكان پذير گردد.
در پايا

مطالب مشابه ...
۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۵۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله] پرواز بدون موتور ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 127 ۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۴۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  احکام رقص در مجالس زنانه بدون آهنگ خاطره بانو 4 446 ۲۲-۱-۱۳۹۱ ۱۲:۴۰ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  چرا هیات استانداردهای حسابداری مالی دارای چارچوب مفهومی است؟ ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 97 ۱۷-۱۱-۱۳۹۰ ۰۵:۰۷ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان