تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ارزش غذایی پنیر برای ورزشکاران

نویسنده پیام
 • senior engineer
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,405
 • تاریخ عضویت: مرداد ۱۳۹۰
 • اعتبار: 587
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:نگاه کردن توی چشم...
 • محل سکونت:خونمون
 • سپاس ها 40812
  سپاس شده 37098 بار در 12451 ارسال
 • امتیاز کاربر: 1,035,949$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
ارزش غذایی پنیر برای ورزشکاران
پروتئین
دربین دیگر اعضای خانواده ی لبنیات، پنیر دارای بیش ترین میزان پروتئین میباشد. پروتئین موجود در پنیر از کیفیت خوبی برخوردار بوده و تقریبا دارایتمامی اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن است.
کازئین پروتئین اصلیپنیر می باشد، با این حال پروتئین های محلول در آب شیر(مانند لاکتالبومینو لاکتاگلوبولین) نیز بسته به میزان آب پنیری که در داخل آن باقی می ماند،در پنیر وجود دارند. پروتئین موجود در پنیر، آماده ی هضم می باشد، زیرابرخی از پروتئین ها در حین فرآیند رساندن پنیر، به پپتیدها و آمینو اسیدهاشکسته می شوند. برخی افراد از واکنش به آمین های موجود در پنیر به ویژههیستامین و تریامین رنج می برند.
برخی پنیرهای رسیده مقدار قابلتوجهی از این آمین ها را در بردارند که می تواند سبب بروز واکنش هایآلرژیک، سردردها، خارش و افزایش فشار خون در این افراد شود.

کربوهیدرات
پنیر،به خصوص پنیر تازه، حاوی مقدار قابل توجهی لاکتوز می باشد که کربوهیدراتاصلی شیر می باشد. اغلب پنیرهای رسیده حاوی حداقل(3-1 درصد) لاکتوز بوده ویا به علت خارج شدن آب پنیر و تبدیل لاکتوز باقیمانده به اسید لاکتیک ودیگر اسیدها در طول فرآیند رسیدن پنیر، فاقد لاکتوز می باشند. در فرآیندرسیدن پنیر، با گذشت 28 – 21 روز زمان، لاکتوزی در پنیر رسیده باقی نخواهدماند. در پنیرهای تازه(مانند پنیر روستایی) 20- 15 درصد لاکتوز در مدتزمان چند ساعت به اسید لاکتیک و دیگر اسیدها تبدیل می شود.
افرادمبتلا به بیماری "عدم تحمل لاکتوز" که قابلیت هضم لاکتوز را ندارند، نبایدپنیر تازه مصرف کنند، لیکن پنیرهایی مانند چدار و پنیرهای رسیده را میتوانند مصرف کنند.

چربی
چربی موجود در پنیر، عامل اصلی ایجادطعم و بافت آن می باشد و به همین دلیل مشتریان به مصرف پنیرهای پرچربتمایل بیش تری دارند. پنیرها به علت نوع شیر(شیر کامل، شیر کم چرب ، و شیربدون چربی) و محصول لبنی مورد استفاده در تهیه پنیر(مانند خامه)، از نظرمیزان چربی تنوع بسیار زیادی دارند.
30 گرم پنیر چدار حاوی 9 گرمچربی، 6 گرم چربی اشباع و30 گرم کلسترول می باشد. در حالی که 120 گرم پنیرچدار بدون چربی، 5/0 گرم چربی، 3/0 گرم چربی اشباع، و 8 گرم کلسترول وجوددارد.
محققان، تکنولوژی ها، فرآیندها و ترکیباتی را به کار برده اند تاکیفیت پنیرهای کم چربی را بهبود دهند. پنیری که به عنوان پنیر کم چربنامیده می شود، باید حداکثر 3 گرم چربی در 30 گرم داشته باشد. راهنماهایتغذیه ای، رژیمی را توصیه می کنند که دارای میزان چربی کمی باشد(حداکثر 30درصد کالری را چربی تشکیل دهد) و این رژیم بایستی دارای چربی اشباعکم(کمتر از 10 درصد کالری) و کلسترول کم(کم تر از 300 میلی گرم در روز) باشد. مصرف پنیر پرچرب حاوی چربی اشباع، خطر ابتلا به بیماری های قلبی راافزایش می دهد.
پنیر منبع غنی پروتئین، کلسیم و فسفر می باشد.

ویتامین ها
میزانویتامین پنیرها بر حسب شیر مورد استفاده و فرآیند تولید متفاوت می باشد. از آن جایی که اغلب میزان چربی موجود در شیر، در دلمه باقی می ماند، پنیرحاوی ویتامین های محلول در چربی شیری است که پنیر از آن گرفته می شود.
پنیرچدار تولید شده از شیر کامل حاوی 1059 واحد بین المللی ویتامین A در 100گرم می باشد، در حالی که پنیر روستایی خشک تهیه شده از شیر خشک بدون چربیتنها حاوی 30 واحد ویتامین A در 100 گرم می باشد. از آنجایی که ویتامینهای محلول در آب(مانند B1، B2، B3، پانتوتنیک اسید، ویتامین B6 و فولات) در آب پنیر باقی می مانند، میزان آن ها به میزان آب پنیری بستگی دارد کهدر داخل پنیر باقی می ماند.

مواد معدنی
اگر چه میزان مواد معدنی پنیرهای مختلف به روش های تولید پنیر بستگی دارد، پنیرها، منبع خوبی از مواد معدنی می باشند.
پنیریکی از منابع اصلی کلسیم می باشد. میزان کلسیم موجود در پنیر به اسیدیته یمرحله ی انعقاد و میزان خارج شدن آب پنیر از لخته بستگی دارد. در پنیررسیده ی تهیه شده از شیر کامل که با آنزیم لخته شده است(مانند پنیر چدار،سوییس و برایک)، کلسیم و فسفر به مقدار زیادی در لخته باقی می مانند. درحالی که در پنیرهایی که تنها با اسید، دلمه می شوند(مانند پنیر روستایی)،تنها مقدار کمی از کلسیم در لخته باقی می ماند، زیرا نمک های کلسیم ازکازئین جدا می شود.
پنیرهای چدار حاوی 721 میلی گرم کلسیم در 100 گرممی باشند، در حالی که پنیر روستایی خشک حاوی 32 میلی گرم کلسیم در 100 گرممی باشد. در کل، پنیرهایی که دارای میزان کلسیم بالایی می باشند، دارایمقادیر قابل توجهی از املاح دیگر مانند فسفر و منیزیم نیز خواهند بود.
میزانسدیم پنیرها با توجه به مقدار نمک افزوده شده به آن در حین فرآیند تولیدمتفاوت می باشد. در کل، پنیرهای طبیعی مانند سوییس(74 میلی گرم سدیم در هر 28 گرم) و چدار(176 میلی گرم سدیم در هر 28 گرم) حاوی مقادیر کمتری سدیمنسبت به دیگر پنیرهای فرآوری شده(400 میلی گرم سدیم در هر 28 گرم) میباشند.
همچنین، پنیرهایی که از شیرهای خام تهیه می شوند، می توانندعفونت های جدی مانند لیستریوز، تب مالت، سالمونلوز و سل را نیز ایجادنمایند. لذا بهتر است پنیری که از شیر خام تهیه می شود، حداقل به مدت 60روز رسانیده شود.
منبع : حدیث عظیمی ( کارشناس صنایع غذایی )

مطالب مشابه ...










سلام خدمت همه ی عزیزان
من دوباره اومدم...تازه تر از همیشه...
بازم در خدمتتونمKhansariha (214)

۱۵-۱۱-۱۳۹۰ ۰۹:۲۱ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بهترین مواد غذایی برای زنان ورزشکار soghooot 0 298 ۲۹-۴-۱۳۹۴ ۰۴:۱۳ عصر
آخرین ارسال: soghooot
  درمان با رژیم غذایی math2 0 336 ۱۵-۱۰-۱۳۹۳ ۱۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: math2
  خواص غذایی و درمانی خیار senior engineer 1 473 ۲۵-۵-۱۳۹۳ ۰۱:۰۸ صبح
آخرین ارسال: ta.soltani
  رژیم غذایی برعكس! neda 0 242 ۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۹:۴۸ عصر
آخرین ارسال: neda
  تغذیه صحیح در ورزشکاران رشته بوکس چگونه باید باشد neda 1 229 ۲۹-۹-۱۳۹۲ ۱۱:۰۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  ۱۲ ماده غذایی که دشمن سرطان هستند neda 0 323 ۱۹-۹-۱۳۹۲ ۰۷:۱۳ عصر
آخرین ارسال: neda
  عادت های خوب غذایی که باید آنها را بشناسید neda 1 269 ۱۶-۹-۱۳۹۲ ۰۶:۴۸ عصر
آخرین ارسال: ta.soltani
  توان ورزشی به این ماده غذایی وابسته است ♔ αϻἰг κнаη ♔ 3 368 ۷-۶-۱۳۹۲ ۱۰:۱۷ صبح
آخرین ارسال: kiana
  برای کات کردن بدن چه غذایی مصرف کنیم ؟ senior engineer 0 588 ۲۰-۵-۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  ضرورت ویتامین D برای ورزشکاران بدنساز Malihe 3286 0 209 ۱-۵-۱۳۹۲ ۰۴:۵۶ عصر
آخرین ارسال: Malihe 3286

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان