تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اداب غذا خوردن را بیاموزیم

نویسنده پیام
 • گلچین جاویددوست
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 12,853
 • تاریخ عضویت: دي ۱۳۹۰
 • اعتبار: 427
 • تحصیلات:فوق دیپلم
 • علایق:طراحی-کنده کاری-کتاب
 • محل سکونت:ارومیه
 • سپاس ها 16996
  سپاس شده 25772 بار در 9341 ارسال
 • امتیاز کاربر: -348,155$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
اداب غذا خوردن را بیاموزیم
آداب غذا خوردن
يکي از جنبه هاي معاشرت صحيح،آگاهي از آداب درست غذا خوردن است. در اين شماره نکاتي را درباره نحوه عمل در هنگام غذا خوردن ،بويژه در مجالس رسمي را با هم مرور مي کنيم. در شماره بعد هم به بخش دوم اين مطلب خواهيم پرداخت.

سالاد: براي خوردن سالاد بهتر است از يک بشقاب ديگر استفاده شود. سالاد را به طور معمول با چنگال مي خورند و براي خوردن آن از کارد استفاده نمي‌کنند.
چيپس: تنها چيپس را مي‌توان سرميز غذا با دست برداشت و خورد. البته به آرامي، دانه به‌دانه و فقط با دو سرانگشت!
غذاهاي خميري: غذاهايي مثل ماکاروني که با خمير درست مي شوند، فقط با چنگال خورده مي شوند. مگر اينکه خمير برشته شده باشد که در اين صورت به کارگيري کارد لازم است. مانند پيتزا.
دستمال سفره بر سرسفره: اگر به جاي دستمال پارچه‌اي از دستمال کاغذي استفاده مي‌کنيد با آن فقط دست و دهان‌تان را پاک کنيد نه بيني تان را.
جوجه کباب: جوجه کباب با استخوان را مي توان با کمک دست و انگشتان خورد. بايد با انگشت ها گوشه آن را گرفت و به آهستگي قسمت کوچکي از جوجه را گاز زد.
خلال کردن دندان: مي توانيد براي خلال کردن دندان هاي خود بعد از غذا به دستشويي برويد. اگر خيال مي کنيد با گرفتن دست جلوي دهان اين عمل را در خفا انجام داده ايد، اشتباه مي کنيد.
سوپ: فرانسوي‌ها سوپ را از نوک قاشق مي‌خورند و انگليسي ها از پهلوي قاشق! در هر حال نبايد قاشق سوپ را در دهان برد، بلکه بايد از لبه آن بدون هورت کشيدن سوپ را صرف کرد.
ميزان غذا: بشقاب‌تان را پر از سالاد و پيش غذاهاي ديگر نکنيد و براي غذاي اصلي هم جا بگذاريد. زيرا به هر حال بيشتر از يک معده نداريد.
دست ها در سر ميز: سرميز غذا، آرنج هاي‌تان بايد هميشه به پهلو چسبيده باشند. چه موقع صرف غذا و چه موقع نوشيدن، هرگز تا پايان غذا آرنج هايتان را روي ميز نگذاريد.
قاشق يا چنگال: فرانسوي ها مي گويند: « پرخور قبرش را با چنگال مي کند!» سر سفره هيچ چيز زننده‌تر از اين نيست که خانم يا آقايي براي جا دادن قاشق پر در دهان، آن را تا آخرين حد باز کرده، سپس با گونه هايي برآمده شروع به جويدن کند. شايد بهتر باشد غذا را با چنگال صرف کند تا لقمه ها کوچکتر باشند.
محيط آرام: پزشکان توصيه مي کنند براي اين که صورت‌تان جوش نزند، نفخ نکنيد و راحت بخوابيد، درمحيط آرام غذا صرف کنيد. براي رعايت اين وضعيت، بهتر است هنگام خوردن غذا، درباره گرفتاري ها، گله گذاري ها و مسائل ناجور زندگي حرف نزنيد.
خميرنان: پس از صرف غذا با خمير نان بازي نکنيد. اين مجسمه سازي را به عهده هنرمندان بگذاريد.
نمکدان: سرسفره بهتر است از ديگران بخواهيد که نمکدان، آب و ... را به شما بدهند تا مجبور نباشيد دست و بازوي‌تان را جلوي صورت و بيني اطرافيان تان دراز کنيد.
اخم بر سر سفره: اخم بزرگ‌ترين دشمن و لبخند بهترين گنج است. اگر غذايي را که به شما تعارف مي کنند دوست نداريد، با اخم و چهره اي گرفته نگوييد: « دوست ندارم» بلکه بهتر است با يک جمله تشکرآميز و با لبخند بگوييد: « ترجيح مي دهم آن را نخورم».
حرف هاي اشتها برانگيز: بر سر سفره نااميد وخسته کننده نباشيد تا چند دقيقه مصاحبت شما اشتهاي ديگران را کور نکند. حرف‌هاي اشتها برانگيز زيادي وجود دارد که مي توان بر سر سفره غذا گفت و شنيد.
سفره سفيد: اگر ميهمان سفره شما را لک کرد يا غذا و نوشابه اش را روي آن ريخت، ماجرا را بي اهميت جلوه دهيد. اين مسئله واقعاً بي اهميت است، زيرا امروز مواد پاک کننده زيادي وجود دارد.
سفره کدبانو: براي يک کدبانو، سفره اي که آماده مي کند، لذت زيادي دارد. ظرف نان، پارچ آب، نمکدان، قاشق و چنگال اضافه براي برداشتن خورش و خوراک و ... جزو لوازم واجب سر سفره است.ته مانده غذا در بشقاب: بهتر است غذا را به اندازه اي در بشقاب بکشيد که تمام آن را استفاده کنيد. ماندن غذا دربشقاب نه تنها بي‌احترامي به ميزبان به شمار مي رود، بلکه به طور غير مستقيم به او مي گوييد که غذاي شما مطلوب و خوش طعم نبوده، ضمن اينکه شما با اين عمل مرتکب اسراف مي شويد. برکت را از زندگي خودتان کم مي کنيد.
تربچه: اگر تربچه به صورت درسته در سبزي بود، هنگام مصرف بهتر است آن را با کارد برش داده و استفاده کنيد. گاز زدن به تربچه درسته، عمل مناسبي نيست.
ميوه: ميوه‌هايي مثل خربزه، هندوانه، طالبي و امثال آن‌ها را نبايد يکجا در بشقاب به تکه هاي کوچک تقسيم و آماده خوردن کنيد. بلکه پسنديده‌تر است که هر بار فقط قسمتي از آن را با کمک کارد بريده و استفاده کنيد.
توت فرنگي: توت فرنگي را از دم آن گرفته و ميل کنيد. اگر دم آنها از قبل گرفته شده، بايد از چنگال استفاده کنيد.
گيلاس و آلبالو: در هنگام خوردن گيلاس يا آلبالو اگر موجود زنده‌اي در آن مشاهده کرديد، اين موضوع را در ميان جمع مطرح نکنيد. چون شايد ديگران بدون توجه، تعدادي از آنها را خورده باشند.
قاشق بستني: پس از خوردن بستني ليواني يا چوبي، بايد توجه داشت که قاشق آن را براي جويدن و بازي استفاده نکنيد.
نوشابه: به طور عادي براي استفاده از بطري آب يا نوشابه، بايد قسمت پايين آن را بگيريد نه گلوي بطري را در ضمن اگر براي کسي آب يا نوشابه مي ريزيد، ليوان را با دست بلند نکنيد، بلکه بطري را روي ليوان خم کنيد.
سوپ يا آش: سوپ يا آش از جمله غذاهايي هستند که به جز بار اول ديگر نبايد تعارف شود. همچنين هنگام سرو نبايد بيش‌تر از يک ملاقه سوپ يا آش در بشقاب ميهمان ريخته شود. مگر اين که دوباره تقاضا کند به هر حال بايد جاي کافي در معده براي صرف غذاي اصلي که درست شده، باقي بماند. در ضمن در مراسم رسمي يا غيررسمي سوپ يا آش و هر نوع غذاي داغ ديگري را فوت نکنيد. بهتر است کمي صبر کنيد تا غذا سرد شود.

نحوه استفاده از کارد در سفره غذا: هرگز انگشت سبابه را روي تيغه کارد قرار ندهيد و غذا را با کارد به دهان نبريد. نبايد کارد را موقع صحبت کردن در دست گرفت و به حرکت درآورد.
براي صرف دسر بهتر است:
- کارد را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگيريد.
- براي دسر از قاشق غذا‌خوري استفاده نکنيد، بلکه قاشق دسر متفاوت و قاشق كوچكتري است كه هميشه آن را در ظرف دسر يا کنار آن قرار مي دهند.
چند نمونه از مواردي که بايد روي ميز غذا به آن توجه کنيم:
- نان را درکنار بشقاب غذاخوري يا در بشقاب کوچکي که براي اين کار گذاشته شده قرار دهيد و هر بار تکه خيلي کوچکي از آن را ببريد.
- اگر از کره براي ماليدن روي نان استفاده مي کنيد، با سرکارد تکه‌اي کوچک در بشقاب‌تان بگذاريد و از آن استفاده کنيد.
- اگر کارد يا چنگال از دست‌تان بر زمين افتاد، از ميزبان تقاضاي چنگال ديگري کنيد. چون خم شدن شما در سر ميز جلوه درستي ندارد.
- سر سفره با فرد کنار دستي‌تان مطالب کوتاه و مختصر را براي صحبت پيش بگيريد.
- بهتر است متکلم وحده نباشيد به ديگران هم وقت صحبت بدهيد.
- مطالب شاد و اشتهاآور را عنوان کنيد.
- قبل و بعد از نوشيدن، با دستمال لب و دهان‌تان را پاک کنيد.
- نوشيدني‌تان را با يک جرعه سر نکشيد.
- هسته کمپوت دسر را با همان قاشق از دهان بيرون آوريد.
- آرنج تان را قبل از پايان غذا روي ميز نگذاريد.
- سيگارتان را بعد از پايان غذاي ميهمانان يا در سالن پذيرايي روشن کنيد.

مطالب مشابه ...
اداب غذا خوردن را بیاموزیم

۲۹-۱۰-۱۳۹۰ ۰۹:۵۰ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بیاموزیم که امید ، زیباست خاطره بانو 0 154 ۵-۵-۱۳۹۱ ۰۷:۴۳ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
Exclamation بخشش را به یکدیگر بیاموزیم خاطره بانو 0 201 ۳۰-۴-۱۳۹۱ ۰۸:۲۷ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
  زندگی شاد و احساس مهم بودن را بیاموزیم گلچین جاویددوست 0 452 ۲۲-۳-۱۳۹۱ ۱۲:۵۲ صبح
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست
  از پدر اینگونه بیاموزیم گلچین جاویددوست 0 204 ۹-۱۰-۱۳۹۰ ۰۴:۱۳ عصر
آخرین ارسال: گلچین جاویددوست

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان