تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

آيا سفر در زمان ممكن است؟ (1)

نویسنده پیام
 • خاطره بانو
  آفلاین
 • مدیر بازنشسته
  ****
 • ارسال‌ها: 10,850
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 414
 • تحصیلات:لیسانس
 • علایق:پياده روي - موزيك
 • محل سکونت:تهران
 • سپاس ها 19538
  سپاس شده 15297 بار در 6555 ارسال
 • امتیاز کاربر: -152,327$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
Star آيا سفر در زمان ممكن است؟ (1)
سفر در زمان بي شك يكي از اساسي ترين گنجينه هاي علمي تخيلي است. در سال 1895 "اچ. جي. ولز" با رمان معروف "ماشين زمان" مفاهيم علمي جديدي را بنيان نهاد كه در طول بيش از يك قرن به مهمترين دغدغه ذهني انسان تبديل شده است .خارج از داستانهاي علمي تخيلي، بسياري از دانشمندان نيز در سده اخير به دنبال نظريه هايي در تائيد امكان و يا حتي انجام اين سفر مهيج بوده اند.هرچند نتايج اين نظريه ها تاكنون براي كسي يا چيزي امكان عقب و جلو رفتن در زمان را فراهم نكرده اما به نويسندگان جديد اجازه داده است كه با پايه هاي "علمي تري" در آثار خود به بررسي اين مقوله بپردازند.

سفر در زمان چيست؟
سفر در زمان، جابجايي فرضي در دوره هاي مختلف زماني به سمت گذشته و يا آينده است. تا به امروز، بعضي از نظريه هاي علمي، سفر در زمان را امكانپذير مي دانند اما تنها در شرايط سختي كه هنوز با فناوريهاي كنوني دستيابي به آنها غيرممكن است.
نظريه نسبيت خاص كه انيشتين در سال 1950 ارائه كرد پديده انبساط زمان را در بوته آزمايش مي گذارد و به خصوص نشان مي دهد ناظراني كه با سرعت نزديك به سرعت نور جابجا مي شوند مي توانند انبساط زمان را درك كنند. به نظر مي رسد اين پديده كه تاكنون توسط آزمايشات متعددي بررسي شده است بتواند در آينده دري را به سوي فرضيه جابجايي در زمان بگشايد. اما لازم به يادآوري است كه اين سفر احتمالاً به ايده سفر در زمان كه در داستانهاي علمي تخيلي ديده مي شود هيچ شباهتي ندارد.سفر در زمان در داستانها و در تصور عمومي به عنوان تمحيدي شناخته مي شود كه هر دو روش سفر به آينده و سفر به اعصار گذشته را در بر مي گيرد. اين درحالي است كه از ديدگاه علمي، موضوع كمي پيچيده تر است
در جستجوي ماشين زمان
ماشين زمان "كلاسيك" كه در سينما و در داستانهاي علمي تخيلي استفاده مي شود ظاهري شبيه به يك خودروي معمولي و يا دستگاهي در ابعاديك اتاق كوچك دارد. به طوري كه فرد وارد آن مي شود، پارامترهاي سفر را در دستگاههاي ويژه اي تعيين مي كند، ماشين را روشن مي كند و پس از چند ثانيه از صحنه خارج شده و وارد دوره زماني مورد نظر خود مي شود.
درحالي كه در عرصه فيزيك، آزمايش ايده آل سفر در زمان تنها براي بررسي نظريات علمي چون نسبيت خاص، نسبيت عمومي و مكانيك كوانتوم استفاده مي شود.نظريه هاي نسبيت انيشتين تا به امروز بزرگترين ابزارهايي هستند كه ما براي فرض كردن و متصور شدن شرايط ممكن سفر در زمان در اختيار داريم.
يكي از اصول بنيادي در اين نظريه ها ثابت سرعت نور در خلاء است. اين اصل اجازه داده است كه سه شرط مرتبط با امكان سفر در زمان را شناسايي كنيم:
1. در سرعت زير سرعت نور در خلاء، اجسام داراي جرم چه در حالت سكون و چه در حالت شتاب بالاي صفر، وجود دارند. اين اجسام مي توانند تنها در فضا و نه در زمان به عقب و جلو حركت كنند. (در جهان ما جهت زمان از پيش تعيين شده است و از گذشته به آينده مي رود.)
افق حوادث، منطقه‌اي از فضازمان است كه در آنجا تمام مرزهاي فضا به شدت تحت تأثير سياه‌ چاله قرار مي گيرد و اگر جسمي وارد اين منطقه شود، سرانجام بروي تكينگي يا مركز سياه چاله سقوط مي‌كند. افق حوادث بخشي از مناطق خارجي سياه چاله است
2. در سرعت برابر با سرعت نور، فضا و زمان حذف مي شوند:فوتون داراي جرم در اين سرعت مي تواند بدون "لَختي" (اينرسي) حركت كند. در سرعت نور، انقباض زمان، صفر و انبساط فضا نامحدود است. در اين شرايط، شناسايي موقعيت جسم در چهار مختصات غيرممكن است: مختصات زماني متوقف مي شود. بنابراين ساعت در سرعت نور به طور مرتب تنها يك زمان را نشان مي دهد.
از نظر مختصات فضايي، در اين شرايط جسم هم زمان در همه جاهست و در يك حضور ابدي قرار دارد همچنين، جسم داراي جرم بيش از جرم فوتون نمي تواندبه سرعت نور برسد و بنابراين هيچ چيز سريعتر ازنور نيست.
3. در سرعت فراتر از سرعت نور، جسم فرضي هم در حالت سكون و هم در حالت شتاب تنها مي تواند داراي يك جرم مجازي باشد. اين جسم مي توانددر فضايي حركت كند كه هنوز وجود ندارد. در حقيقت قادر است در يك "فضاي منفي" و در يك"زمان وارونه" حركت كند و توالي زماني اش از آينده به گذشته برود.
از اين رو، برپايه نظريه هاي نسبيت انيشتين براي اجسام داراي جرم، سفرهاي زمانيِ قابل قياس با تجربيات انساني تنها براي اجسامي ممكن است كه با سرعت متناسب با سرعت نور در خلاء و يا در ميدانهاي گرانشي بالا (ميدان گرانشي در نزديكي يك سياه چاله يا ستاره نوتروني) حركت كنند. در اين موارد، جريان زمان به شدت تحت تاثير قرار مي گيرد و حتي در شرايط خاصي براي مثال در نزديكي افق حوادث متوقف شود.
افق حوادث، منطقه‌اي از فضازمان است كه در آنجا تمام مرزهاي فضا به شدت تحت تأثير سياه‌ چاله قرار ميگيرد و اگر جسمي وارد اين منطقه شود، سرانجام بروي تكينگي يا مركز سياه چاله سقوط مي‌كند. افق حوادث بخشي از مناطق خارجي سياه چاله است. تكينگي به مركز يك سياه چاله گفته مي شود. در اين منطقه تمام جرم سياه چاله متراكم شده و چگالي آن به بي نهايت مي رسد.
برپايه نظريه هاي انيشتين،هيچ چيز نمي تواند در خلاء فراتر از سرعت نور برود، اما در اين نظريه ها هيچ محدوديتي درباره شدت ميدان گرانشي در بدشكلي فضا- زمان وجود ندارد. بنابراين، ساخت ماشيني براي سفر در زمان بايد برپايه فرضيه بدشكليهاي فضا- زمان و نه نسبيت ها باشند.

مطالب مشابه ...
زاده شده تیر مغرور است
نمی گوید دوستت دارم تا زمانی که مطمئن شود او نیز دوستش دارد

اما همینکه مطمئن شد، غرورش مالامال به عشقی دست نیافتنی تبدیل می شود

آيا سفر در زمان ممكن است؟ (1)

۲۵-۵-۱۳۹۰ ۰۴:۴۹ صبح
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط ♔ αϻἰг κнаη ♔

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [مقاله] خمیدگی فضا زمان خاطره بانو 0 227 ۱۵-۲-۱۳۹۲ ۰۳:۲۲ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  آیا زمان در جهان های دیگر به عقب باز میگردد؟ خاطره بانو 0 195 ۱۲-۲-۱۳۹۱ ۱۰:۵۸ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
  داستانی جالب در رابطه با سفر ذر زمان خاطره بانو 0 282 ۱۶-۱-۱۳۹۱ ۰۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  تولید گرما و الکتریسیته در یک زمان از انرژی خورشیدی خاطره بانو 0 176 ۱۶-۱-۱۳۹۱ ۱۰:۰۶ صبح
آخرین ارسال: خاطره بانو
  آيا زمان در جهان هاي ديگر به عقب باز مي‌گردد؟ خاطره بانو 0 213 ۶-۹-۱۳۹۰ ۰۲:۱۵ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو
  زمان صفر ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 270 ۱۳-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  داستان دو نیمه شدن دریا در زمان حضرت موسی مبتنی بر قانون فیزیك است خاطره بانو 2 280 ۳-۸-۱۳۹۰ ۰۳:۳۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
Star آيا سفر در زمان ممكن است؟(2) خاطره بانو 3 1,555 ۲۵-۵-۱۳۹۰ ۰۳:۴۴ عصر
آخرین ارسال: خاطره بانو

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان