تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

آمپرسنج یا گالوانومتر

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
آمپرسنج یا گالوانومتر
تعريف گالوانومتر:
بسته به مقدار جريان اثرهاي آن به ميزان متفاوت بروز مي کنند. بنابر اين براي اندازه گيري جريان مي توان از هر يک از اثرهاي شيمياي ، گرمايي يا مغناطيسي آن استفاده کرد وسايلي که براي اندازه گيري جريان به کار مي روند، گالوانومتر ناميده مي شود.
● گالوانومتر ساده:
ساده ترين نوع گالوانومتر با استفاده از اثر گرمايي جريان ساخته شده است. اين گالوانومتر داراي دو سيم نازک است که يکي از سيم ها در دو انتهايش ثابتند. و جريان گذرنده از آن اندازه گيري مي شود. سيم نازک و محکم دوم دور محور عقربه پيچيده شده است. وسط سيم کشيده اول را به فنر کشيده اي وصل مي کنند که سر ديگرش به بدنه گالوانومتر متصل است.
بر اثر جريان ، سيم اول گرم و دراز مي شود. رشته سيم که توسط فنر کشيده مي شود عقربه گالوانومتر را به اندازه زاويه معيني مي چرخاند که بستگي به دراز شدن سيم يعني شدت جريان الکتريکي دارد. صفحه گالوانومتر براي جريان بر حسب آمپر ، ميلي آمپر مدرج مي شود. در اين صورت گالوانومتر آمپرسنج يا ميلي آمپر سنج ناميده مي شود.
● آمپرسنج براي اندازه گيري جريان:
براي اندازه گيري جريان گالوانومتر يا آمپرسنج بايد طوري اتصال داده شود که جريان کل مدار بتواند از آن عبور کند. براي اين منظور بايد در نقطه اي مدار را قطع و دو انتهايش را به قطب آمپر سنج وصل کرد. به عبارت ديگر آمپرسنج را بايد به طوري متوالي در مدار قرار داد. چون جريان حالت ثابت را اندازه مي گيريم. اينکه وسيله را به کدام قسمت از مدار وصل کنيم اهميتي ندارد در صورتيکه در جريانهاي متغيير چنين نيست.
● ولت سنج براي اندازه گيري ولتاژ:
با استفاده از گالوانومتر نه فقط جريان بلکه ولتاژ را نيز مي توان اندازه گرفت. زيرا بنابر قانون اهم اين کميت ها متناسبند. اگر دو کميت با يکديگر متناسب باشند با وسيله اي که به طور مناسب مندرج شده باشد مي توان هر دو کميت را اندازه گرفت. مثلاً تاکسي متر که فاصله طي شده را اندازه مي گيرد، مي توان برحسب کيلومتر مدرج کرد. ولي چون کرايه با فاصله متناسب است، درجات شمارنده را بطور مستقيم به پول پرداختي مدرج مي کنند. به طوري که مستقيماً کرايه را نشان مي دهد.
به همين ترتيب صفحه گالوانومتر را مي توان طوري مدرج کرد که بتواند بطور مستقيم هم جريان برحسب آمپر عبور کرده از وسيله و هم ولتاژ دو سر آن را برحسب ولت اندازه بگيرد. بنابر اين گالوانومتري که براي جريان مدرج مي شود آمپرسنج ، در حالي که وسيله اي که براي ولتاژ مدرج مي شود و لت سنج نام دارد.
● دستگاه ها ي مرکب:
در حالت کلي اگر جريان I از گالوانومتر عبور کند، بايد بين قطب هاي ورودي و خروجي آن ولتاژ معين U وجود داشته باشد. فرض کنيد که مقاومت داخلي گالوانومتر يعني مقاومت قسمت هايي از آن که جريان از آنها عبور مي کند، R باشد (براي گالوانومتر ها با مغناطيس دائمي R مجموع تاب و سيم هاي رابط است، در حالي که براي گالوانومترهاي با سيم افروزشي R مجموع مقاومت سيم گرم شده و رابط هاست).
بنابر قانون اهم U=IR مي باشد. پس براي يک گالوانومتر معين ، هر مقدار از جريان با مقدار معيني از ولتاژ در دو سر قطب هاي آن متناظر است. بنابر اين جاي قرار گرفتن عقربه مي تواند هم جريان و هم ولتاژ را نشان دهد. يعني دستگاه را مي توان هم به عنوان آمپرسنج و هم به عنوان ولت سنج مدرج کرد.
● چگونگي قراردادن ولت سنج در مدار:
با استفاده از يک ولت سنج مدرج مي توان اختلاف پتاسيل الکتريکي بين هر دو نقطه از مدار را اندازه گرفت. مثلا اگر اختلاف پتاسيل دو سر يک لامپ رشته اي را که از چشمه جرياني تغذيه مي کند بخواهيد اندازه گيري کنيد.
بايد دو سر ولت سنج را به دو سر لامپ ببنديد. به عبارتي ولت سنج جهت سنجش اختلاف پتاسيل (ولتاژ) دو نقطه از مدار يا يک عنصري از مدار بصورت موازي در مداز گذاشته مي شود. به عبارتي ولتاژ گذرنده از ولت سنج همان ولتاژ تمامي قسمت هايي از مدار است که آرايش موازي با ولت سنج دارد. در صورتيکه در مورد آمپر سنج قرارگيري در مدار بصورت متوالي است. و با اندازه گيري جريان گذرنده از يک تکه از مدار جريان کل مدار را مي دهد، که بايد با جريان المان مداري اندازه گيري شده ، برابر باشد.


● مقاومت دروني ولت سنج:
ولت سنج را به جزئي از مدار که ولتاژ دو سر آن بايد اندازه گيري شود به طور موازي مي بندند. و از اين رو جريان معيني ازمدار اصلي از آن مي گذرد. پس ازاينکه ولت سنج وصل شد، جريان و ولتاژ درمدار اصلي قدري تغيير مي کند. به طوري که حالا مداري متفاوت از رساناها داريم، که شامل رساناهاي قبلي و ولت سنج است.
مثلا با اتصال ولت سنج با مقاومت Rv به طوري موازي با لامپي که مقاومتش Rb است مقاومت کل مدار بصورت فرمول خواهد بود. هر چه مقاومت ولت سنج در مقايسه با مقاومت لامپ بزرگتر باشد، اختلاف بين مقاومت ولت سنج بايد تا حد امکان بزرگ اختيار شود. براي اين منظور يک مقاومت اضافي را که ممکن است مقاومتش به چند هزار اهم برسد، گاهي به طور متوالي به قسمت اندازه گير ولت سنج مي بندند.
● مقاومت دروني آمپرسنج:
برخلاف ولت سنج، آمپرسنج هميشه در مدار به طور متوالي بسته مي شود اگر مقاومت آمپرسنج Ra و مقاومت مدار Rc باشد، مقاومت کل مدار با آمپرسنج برابر مي شود با :
R= Rc/(۱+Ra/RC(
چبنابر اين در صورتيکه مقاومت وسيله در مقايسه با مقاومت مدار کوچک باشد بر طبق رابطه اخير وسيله مقاومت کل مدار را زياد تغيير نمي دهند. بنابر اين مقاومت آمپرسنج ها را خيلي کوچک انتخاب مي کنند (چنددهم ياچندصدم اهم).

۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۲ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان