تبليغات
تبلیغات در دانشجو کلوب محک :: موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان ::
جستجوگر انجمن.براي جستجوي مطالب دانشجو کلوپ مي توانيد استفاده کنيد 
برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

آموزش خبر نگاری و خبر نویسی

نویسنده پیام
 • ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آفلاین
 • مدیرکل سایت
  *******
 • ارسال‌ها: 16,120
 • تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۰
 • اعتبار: 1091
 • تحصیلات:زیر دیپلم
 • علایق:مبارزه
 • محل سکونت:ایران زمین
 • سپاس ها 34983
  سپاس شده 49177 بار در 13549 ارسال
 • امتیاز کاربر: 542,053$
 • حالت من:حالت من
ارسال: #1
آموزش خبر نگاری و خبر نویسی
آموزش خبر نگاری و خبر نویسی
اگر در يك رويداد رد پايي از توجه و علاقه و منافع مردم نهفته باشد،آن رويداد يك خبر مي شود و مخاطب سازي مي كند. داشتن نگاه و شم خبري يعني اينكه نويسنده خبر در نوشتن خبر بياموزد كه بايد نگاهش به هر چيزي در دور و نزديك، نگاهي خبري باشد و مهارت خلق خبر و كشف خبر را از حادثه اي به ظاهر عادي و روزمره كسب كند. ريزش باران يك رويدادي طبيعي و شايد در منطقه يا مناطقي عادي باشد. همين رويداد عادي براي يك نويسنده خبر كانون تهيه و به دست دادن خبر است.
رشد و رونق كشاورزي،شادي كشاورزان، ذخيره سازي آب در پشت سدها و امنيت و آرامش مردم در مصرف آب، فراواني محصول است و نيز خطر سيل و آسيب هاي ناشي از ريزش باران، همه عواملي است كه به نگاه يك خبر نويس هوشمند عمق و معنايي خاص مي بخشد. مهارت ديگري كه بايد در نوشتن خبر به آن توجه داشت و نويسنده خبر در كسب آن بايد دقت و وقت صرف كند،استقلال فردي در انتخابات و خلق موضوع خبر است.
نوي سندگان موفق خبر ترجيح مي دهند كه ابتدا خودشان در كشف و دستيابي خبر پيشقدم باشند, به همين دليل است كه وقتي زندگي خبري يك نويسنده ممتاز خبري را مانند پيتر كلارك بررسي مي كنيم، متوجه مي شويم كه او در همه حالات فعاليت خود يا استقلال و نگاه فردي داشته و يا در كنار سر دبيري شايسته و كار آزموده قرار داشته است. اينگونه افراد از قرار گرفتن در كنار سردبيري ضعيف دوري مي كنند. بنابراين مستقل بودن و با سردبيري آگاه همكار بودن شعار يك نويسنده خوب خبر است.
در نويسندگي خبر نكته اي كه خبر را محتوا و عمق و جذابيت مي بخشد، نوع كاري است كه نويسنده در تهيه خبر پيش مي گيرد. او تلاش مي كند درباره خبر اطلاعات وسيع جمع آوري كند اما اطلاعات او كاملاً كيفي است نه كمي.
در حاشيه هر رويدادي نكاتي وجود دارد كه فقط نگاه ظريف و تيزبين نويسنده خبر آنهارا مي يابد و به رويداد مرتبط مي سازد و از رويداد يك بسته خبري به دست مي دهد.اطلاعات كمي و ملال آور خبر را جذاب و پر محتوا و مخاطب پسند نمي كند. اگر چه خبر عنصري عيني است اما لازمه آن كيفيت در پرداخت اطلاعات است نويسندگي در رسانه هاي خبري امروز،اطلاعيه نويسي و نگارش بيانيه نيست.
خبر مقوله اي كيفي است. كيفي بودن اطلاعات در پرداخت و نگارش خبر،از عينيت آن نمي كاهد؛ بلكه موجب علاقه مندي بيشتر مخاطب به آن مي شود .راز افزايش مخاطبان بحث هاي خبري در رسانه هاي بزرگ كيفيت دادن به نگارش خبر است و اين مهارت براي نويسنده خبر به دست نمي آيد مگر اينكه او هنگامي كه به جمع آوري اطلاعات درباره رويدادي اقدام مي كند به اصل كيفيت اطلاعات توجه داشته باشد.
در نوشتن خبر، ليدنويسي اصلي است كه نويسنده براي نگارش و تنظيم آن بسيار وقت صرف مي كند و مرارت مي كشد. او مي داند كه ليد كليد ورود به منبع علاقه مخاطب است.ليد ابزار دعوت مخاطب و بي اختيار ساختن اوست. نويسندگان بزرگ خبري اعتراف مي كنند كه با همه تجربه اي كه دارند گاهي در نگارش يك ليد ده ها بار آن را خط مي زنند و دوباره مي نويسند و سر انجام به بهترين جمله و عبارت مي رسند. ليد نويسي شاخص شناسايي عيار نويسندگي يك خبر نويسي است.
نكته ديگر در خبر نويسي اين است كه نويسنده خبر بايد كاملاً خودش با كلمات، عبارات و جملات عجين شود،آنها را درك كند و دريابد و مفهوم مورد نظر خود را به طور شفاف در آنها بيابد. گاهي مفهوم در بين كلمات گم است. مفهوم بايد در ظرف بهترين كلمات و مناسب ترين و ساده ترين واژه ها قرار گيرد.
نويسندگان بزرگ خبر معتقدند كه با كلمات و جملات نوشته خود زندگي مي كنند. با آنها هم احساسند. حتي در خواب هم همراه آنهاست ودر هر لحظه دنبال اطلاعات جديدي نوشتن خبر به صورت رفع تكليف متفاوت است.
نويسنده ي خبر متن خود را بلند مي خواند و به گوش خودش بيشتر از چشم اعتماد دارد. بايد متن را خواند.بايد صداي كلمات را شنيد. گاهي كلمه اي از چشم و نظر به غفلت و عادي مي گذرد در حالي كه آن كلمه را گوش نمي پسندد و شايد تأثير بدي داشته باشد
نويسنده خبر بايد صداي نوشته را اول خودش بشنود. نگارش خبر بايد به گونه اي تنظيم شود كه از خشكي نگارش دور بماند و در حالي كه مطالب كاملاً مستند،آماري و عيني هستند بايد مبتني بر علايق و ذوق دروني مخاطب باشد.
نويسنده خبري در حالي كه خبر را مي نويسد كه مطالب و كلمات و جملات سفارش خود اوست پس بايد از نگارش آنها رضايت داشته باشد.
يكي ديگر از ويژگي هاي برجسته نويسنده خبر علاقه مندي بيش از حد او به كلمات است.هميشه به دنبال آموختن واژگان نو و اسم هاي تازه و نام هاي جديد است.
نويسنده خوب واژه و كلمه و نظر عقيده جمع می کند.دائم در حال مطالعه است. او ميداند كه با كلمات جديد اسم هاي نو و فكر تازه مي تواند نو آوري كند و سبك بيافريند.
در طراحي و انتخاب كلمات يك جمله اي خبري بايد توجه داشت كه براي هر واژه نوعي جذابيت و استقلال قايل شد.به گونه اي كه هر چه مخاطب به كلمات پاياني جملات يك بند خبري نزديك مي شود، علاقه ي او به شنيدن آن خبر بيشتر شود.گاهي كل يك مفهوم خبري در چند كلمه اول ادا مي شود و كلمات و جملات بعدي جذابيت و هيجان ندارد.بايد تا آخرين كلمه شوق مخاطب را در شنيدن حفظ كرد.يادمان باشد كه (رغبت)و (هوشياري) مخاطب از اساسي ترين سرمايه هاي بخش خبري است.
دقت در دخالت ندادن احساسات و هيجان از هر نوع آن،اصل بسيار مؤكد در نگارش خبر است. خبر نماد تعادل و بي طرفي است و عينيت گوهر خبر تلقي مي شود اگر در نگارش خبر احساسات و هيجان و شائبه اي از جانبداري حس شود، به اين ويژگي ها يعني (تعادل) و (عينيت) لطمه مي خورد. اعتبار هر بخش خبري به تعادل نگارش خبر و ميزان عيني بودن مطالب و گزارش هاي آن است.
از اين روست كه در نوشتن خبر غير از مواردي نادر نبايد از صفات استفاده كرد.استفاده از صفت براي اسم ها نشان از جانبداري است. مردم بايد با شنيدن صداي گوينده خبر،خيلي سريع در يابند كه او (صداي تعادل) است.
البته در موارد و نمونه هاي استثنائي، مثلاً موقعيت هاي جنگي بر مي تابد كه جمله اي با يكي دو صفت همراه باشد.اگر زماني كشور در جنگ و در حال دفاع باشد، كاربرد تركيب هاي وصفي(عقابان تيز پرواز) يا (رزمندگان سلحشور) ضرورت موقعيت و اوضاع آن زمان است در غير اين صورت كاربرد صفت نابجاست.
از سؤال هاي مهم در نگارش و تنظيم خبر،كوتاه و بلند بودن جملات خبر است.آيا جمله خبري بايد كوتاه باشد يا بلند يا؟ چند كلمه باشد؟ در روزنامه تعداد اين كلمات تا چه حدي است؟ در راديو چگونه است؟ در تلويزيون و همراهي تصوير بايد چه تعداد باشد؟
البته جمله ي كوتاه كه مخل درك مخاطب نباشد خوب است اما مهم تر، شفاف بودن و باز بودن جمله است.
امروز اصل شفاف بودن است . جمله ي شفاف به معناي جمله اي باز است .
جمله باز در خبر چيست؟ جمله اي كه مخاطب در درك و قبول آن دچار تأخير، ترديد، ابهام و پيچيدگي نشود و احساس فريب نكند.
هر بند خبري كانوني دارد كه اصل مفهوم در آن است. جملات بايد مانند مسيري روشن و شفاف مخاطب را به قلب متن خبري هدايت كنند. علايم و نشانه ها هم كلمات مناسبي هستند كه انتخاب مي شوند. با شنيدن جملات يك بند خبري بايد احساس كرد كه نويسنده خبر در هر لحظه براي هدايت به اصل مفهوم خبر همراه اوست.
جمله ي باز يا شفاف، جمله اي است كه عنصر اصلي خبري در تمام سنجشهای جمله برجسته باشد .گاهي يك بند دو سه جمله اي بيست سي كلمه اي را زا راديو يا تلويزيون مي شنويم گويا در يكي دو كلمه اول اصلي ترين عنصر خبري آن بند گفته شده است.اگر مخاطب آن يكي دو كلمه را نشنيده و از دست داده باشد، نبايد بقيه كلمات و جملات براي او مبهم و بي اثر باشند. نويسنده خبر بايد عنصر و مفهوم اصلي خبر را در جاي اصلي توجه مخاطب قرار دهد.
گاهي گوينده خبر، خبري را مي خواند كه مخاطب چند كلمه اي اول آن را نشنيده است. گر چه تلاش مي كند كه خبر را درك كند ولي نمي تواند زيرا نويسنده مفهوم بازبودن جمله و شفاف بودن آن را در نيافته است. نمي داند تكليف چنين مخاطبي چيست. نمي داند كه نبايد اصل خبر را در دو سه كلمه اول گنجاند و بقيه كلمات و جملات را به طور ضعيف به آن چسباند.
اصل ديگر در نگارش خبر انتخاب كلمات و واژگان آشنا است. كلمات و واژگان بزرگ ما را در رسيدن به افكار بلند كمك مي كند اما اگر خواستيم فكر بلند را به ديگران برسانيم بايد يادمان باشد كه اين وظيفه را واژگان كوتاه،ساده و آشنا به خوبي انجام مي دهند. عرصه ي نگارش خبر، عرصه فاخر نويسي نيست.
براي اينكه توجه مخاطب از دست نرود و دچار خستگي و ملال نگردد،بايد از كلمات غير لازم و نامربوط استفاده نكنيم. كلمات نامربوط و غير ضروري مخاطب را بي اعتنا و خسته مي سازد.
انتخاب افعال مهارت ويژه نياز دارد. بايد به افعالي كه در جملات به كار ميبريم جان ببخشند. براي چنين كاري لازم است كه اولاً افعال ما در حال مجهول به كار نروند ثانياً تا حد ممكن (مركب) نباشند.
فعل معلوم بسيط (ساده) جملات متن خبري را سبكبال مي كند؛ خبر نويس موفق، همان گونه كه سخن مي گويد، خبر مي نويسد. زبانش از زبان عادي و معمول مردم دور نيست. اساساً زبان خبر همان زبان مردم است به همان گونه كه تكلم مي كنند اما عادي از خطا و غلط. امروز مردم زبان رسمي و فاخر را در خبر نمي پسندند.
سبك خبر نويسي تغيير كرده است و به زبان مردم نزديك شده است.اگر زماني خبر براي گروهي از مردم تهيه، نگارش و تنظيم مي شد،امروز بر اثر كثرت و تنوع گيرنده ها و دسترسی راحت مردم به آنها خبر براي عموم مردم نوشته مي شود.
يكي ديگر از اصول نگارش خبر، تصويري كردن كلمات و انتخاب كلمات تصويري است. هر چه مي توانيم از واژگاني كه در آسمان مصرف دارند و مناسب روي ابرها و لابلاي برگ هاي درختان و همراه نسيم و باد و بر تارك قلل پرغرورند، كمتر استفاده كنيم و كلمات در دسترس و منطق با مناسبات زندگي واقعي مردم را برگزينيم. راه نزديك شدن به مخاطب را يافته ايم.
آخرين نكته اين است كه مفاهيم خبري و كلمات و جملات بايد به گونه اي نگارش و تنظيم و اولويت بندي شوند كه با تجربيات و اطلاعات قبلي مخاطبان پيوند بخورند.
چيزي ننويسيم و چيزي نگوييم كه مخاطب ما هيچ خاطره،آگاهي،پيش زمينه و تجربه اي درباره آن نداشته باشد.
مشخصات خبر:
گزارشي از يك رويداد و واقعيت است كه داراي جنبه ي خبري باشد.
جنبه ي خبري يعني اينكه داراي ارزش خبري باشد.
و مشخصات خبر:
1. درستي accurate
2. روشني clear
3. جامعيت comelete
تعاريف بالا:
درستــي:
خبر بايد درست باشد و از دست كاري بايد پرهيز شود و گرنه بايد پاسخ گو باشد.
روشنــي:
اگر يك پزشك يا مهندس درباره ي خبري صحبت مي كند با توجه به نشريه بايد آن را مرتب نمود. مثلاً اگر پزشكي درباره ي چيزيي خبري مي دهد اگر براي نشريه اي كه براي پزشكان چاپ مي شود خبر را همان طور فني در اختيار نشريه پزشكي قرار بدهيم و اگر خبر براي نشريه هاي عمومي مانند جام جم و همشهري و ايران است. بايد خبر در خور عموم مردم باشد و كار خبرنگار هم همين است.
جامعيــت:
يعني خبري كه داده است كامل باشد و جايي براي درز نداشته باشد.
***
ارزش هاي خبري از رويدادهاي خاص جدا مي شود.
1. دربرگيري Impact
2. شهرت fame
3. برخوردها،تضادها،درگيري و تعارض conflict {1. فيزيكي و 2. معنوي(مثال در پايين زده شده است) }
4. استثناها و شگفتي oddity
5. بزرگي، مقدار و شگفتي magnitude
6. مجاورت(نزديكي) proximity
{1. معنوي: از لحاظ فكري ، معنوي... مانند غزه و 2. جغرافيايي: نزديكي بخش داري و استان داري}
7.تازگي timly
مثال هاي بالا:
دربرگيري
شناسنامه تمام ايرانيان عوض مي شود
خوشه بندي طرح هدفمندي يارانه ها لغو شد
ماليات پزشكان 10 درصد افزايش يافت
عيدي كارمندان و كارگران اعلام شد
* خبرهاي بالا تاثير گزار و سرنوشت سازند و دربرگيري زيادي دارند.(البته هر كدام نسبت به تخصص نشريه ي خود).
شهرت
رئيس جمهور فردا به سازمان ملل مي رود
وزير راه در تركيه
مهدوي كيا به استيل آذين پيوست
پيمِنتا در تراكتورسازي
معلم روستاي علي آباد در راه روستا فوت كرد
براي هر كدام از اين رتبه هايي داريم كه براساس نوع و نشريه ي خبر و ارزش هاي خبري رتبه بندي مي شود.
* براي شهرت : افرادي سرشناس مانند حضرت خامنه اي،رئيس جمهور، وزير ارشاد و بازيكنان و مربيان و بازيگران ... مطرح.
برخوردها،تضادها،درگيري و تعارض
اعتصاب سراسري كره جنوبي را فراگرفت
سيل در تايلند 200 كشته بر جاي گذاشت
احتمال برخورد شهاب سنگ ها با زمين افزايش يافت
200 هزار نفر كشته در زلزله هائيتي
برخورد قطار در سَرَخس 15 كشته بر جاي گذاشت
مي توانيم برخوردهاي فيزيكي و معنوي هم داشته باشيم:
مثال:
انتخابات عراق: تقابل شيعه و سني
رقابت دو حزب چپ گرا در سودان
شكست نارنجي ها در اوكراين
برنامه ي رو به فردا: تقابل افكار انتخاباتي
استثناها و شگفتي
زني در تبريز شش قلو زائيد
دو قلوهاي به هم چسبيده عمل مي شوند
مردي با 80 سال سن در كنكور دانشگاه آزاد
تولد گوساله اي با دو سر در بُناب
مرگ دلفين ها در درياي خرز
زندگي مسالمت آميز سگ و گربه درشهر...
كسوف در مازندران يك ساعت طول كشيد
بزرگي، مقدار و شگفتي
70 كشته در تصادف خونين جاده...
شمار مبتلايان به آنفولانزا در تبريز 200 نفر شد
تورم در برزيل به 300 درصد رسيد
ده ميليون زائر در مشهد
4 گل شاهين به پرسپوليس
مجاورت(نزديكي)
* يك سوال: كدام خبر براي استان آذربايجان شرقي خوب است؟
استاندار هرمزگان منصوب شد
بخش دار مراغه بركنار شد
حتماً تيتر خبر دوم، زيرا كه به مجاورت و نزديكي استان آذربايجان شرقي نزديكي بيشتري دارد
دانشمند ايراني مرد سال علمي فرانسه شد
ايراني هاي مقيم سوئد درگير تنگناهاي فرهنگي
حمله ي طالبان بر پاكستان 5 نفر از شيعيان را شهيد كرد
منع حجاب در دانشگاهاي فرانسه
تازگي
وزارت بهداشت سال گذشته شايعه ي شيوع بيماري وبا را تكذيب كرد
تيم فوتبال ايران در جام جهاني 1998 با آلمان هم گروه شد
تيتر اخبار بالا همگي فرسوده و تاريخ گذشته مي باشند، لذا خبر تازگي ندارد و اگر سال گذشته در اولين تيتر را به امروز تبديل نماييم، خبر تازه مي شود.
در بعضي از كتاب ها تا بيست ارزش خبري ذكر نموده اند.
***
نكته ها:
فرق بين خبرنگار و روزنامه نگار:
خبرنگار: خبر جمع مي كند و تنها با خبر سروكار دارد.
روزنامه نگار: از مرحله خبرنگاري رد شده است. و گزارش و تحليل خبر مي كند. عكس مي اندازد، فيلم برداري مي نمايد... .
كلمه ي new:
اين كلمه به معني تازه و جديد مي باشد و وقتي «اس» جمع مي گيرد مي شود تازه ها اما معني اخبار مي دهد. يعني خبر بايد تازه باشد.
تيتر:
در تيتر هيچ وقت نقطه نگذاريد.
خبر و جنين:
بعضي از بزرگان روزنامه نويسي خبر را مانند به دنيا آمدن جنين مي دانند كه تنها 24 ساعت زنده است و بعد مي ميرد!
معرفي كتاب:
كتاب روزنامه نگاري نوين، نوشته ي نعيم بديعي و حسين قندي، انتشارات علامه طباطبايي با قيمت 5 يا 6 هزار تومان
***
عناصر خبر عبارتند از:
1. كه who
2. چگونه
3. كجا where
4. كي when
5. چه what
6. چرا why
ليد(راهنماي كردن، هدايت كردن، هدايتگر يا ليدر) lead
معمولاً پاراگراف آغازين مي باشد.(opening parageraf)
ليد خبر شامل يك يا حداكثر دو جمله است،در ليد چكيده ي مهمترين مطلب يا خلاصه ي مهمترين قسمت خبر بيان مي شود. تا خواننده را جذب كند و او را به خواندن و دنباله ي مطلب دريغ نمايد.
ليد نوعي ايجاد علاقه است و براي خواننده مهم است.
براي نوشتن ليد از دو اسلحه «عناصر خبري و ارزش خبري» مورد توجه و استفاده قرار مي گيرد.
بيشتر براي جذاب سازي ليد است، تمام عنصرهاي خبري را به كار مي بريم.
مثال: امروز در تصادف دو ماشين پرايد در جاده تبريز – آذر شهر به علت سبقت غير مجاز دو نفر از سرنشينان يكي از خودروها به علت خونريزي كشته شد.
خبرنگار بايد قدرت انتخاب و گزينش را داشته باشد. در مثال قبل همه ي خبر در ليد خبر آمده است. به مثال زير كه جذابترين و مهمترين قسمت خبر است توجه فرماييد:
در تصادف دو ماشين در جاده تبريز – آذر شهر دو نفر كشته شدند.
نكات مهم در تنظيم ليد ( براساس ترتيب)
1. ارزش هاي خبري واقعه كدام است.
2. كدام يك از نكات واقعه از ديگري مهم است.
3. چگونه مي شود با حداقل واژه ها، بهترين ليد را نوشت.
نكته: در رسانه هاي تصويري به اين نتيجه رسيده اند كه تحمل بصري مخاطبان بيش از دو دقيقه نيست، به همين دليل از تصاوير دوربين هاي مختلف و كليپ هاي جذاب استفاده مي كنند؛ پس در ليد تنوع ايجاد شود.
دو نوع ليد اصلي داريم:
1- ليد بي محتوا
2- ليد با محتوا
1)مثال: ديروز در جلسه ي هيئت دولت در مورد تورم و جلوگيري از افزايش قيمت ها بحث و تصميمات لازم گرفته شد.{ارزش خبري ندارد.}
2)مثال: هيئت دولت در جلسه ي ديروز خود براي جلوگيري از رشد تورم و افزايش قيمت ها آئين نامه مبارزه با گرانفروشي و نصب اتيكت بر روي كالاها را تصويب كرد.
نكته ي مهم:
از كل ليد تيتر زير و تيتر اصلي بوجود مي آيد:
مثال: مصوبات ديروز هيئت دولت
(يا)
آئين نامه مبارزه با گرانفروشي و نصب اتيكت
روال يك خبر:
سو تيتر يا رو تيتر تيتر ليد شرح خبر يا بدنه ي خبر

ليد با محتواي زياد و توضيحات اضافي كار خبرنگار ناشي مي باشد.
در تحليل ها و مصاحبه ها بيشتر از كادرهايي در داخل متن استفاده مي كنند كه ميان تيتر مي گويند.
يك مثال كه تمام عناصر خبري را دارا مي باشد.
نمايندگانبودجه بيست هزار ميلياردي سال 1387 را در آخرين ساعات سال گذشته در جلسه ي علني مسجد بااكثريت آرا تصويب و براي اجرا به دولت ابلاغ كرد.
كه: نمايندگان
چه: بودجه بيست هزار ميلياردي سال 1387
كي: آخرين ساعات سال گذشته
كجا: جلسه ي علني مسجد
چگونه: اكثريت آرا
چرا: براي اجرا
شيوه ي نگارش در مطبوعات دو واحد درسي را در دانشگاه دارد.
انواع ليد
1. ليد سوالي 2.ليد نقلي(كاربرد زياد) 3.ليد تاريخي 4.ليد تشريحي 5.ليد توصيفي
6.ليد ضرب المثل(كاربرد زياد) 7.ليد فهرستي(كاربرد زياد) 8.ليد قياسي 9. ليد ساده 10. ليد فشرده
11. ليد غير متعارف
1. ليد سؤالي
براي اينكه هوش و حواس خواننده را جلب نماييم، سؤال مطرح مي كنيم، تا فكر خواننده جلب شود.
مثلاً در صحبت هاي روزانه امان:
-چند تا بچه داري؟
- سه تا.
- آيا وضع ات خوبه؟
مثال هاي خبري:
آيا تا بحال مسابقه اي را ديده ايد كه در آن بيست گل رد و بدل شود؟ از سري مسابقات جام حذفي فوتبال كشور تيم پرسپوليس با دو گل بر تيم نساجي مازندران غلبه كرد.
2. ليد نقلي
نقل هاي مستقيم و غير مستقيم را گويند. كه كاربردي زياد دارد.
مثالها:
احمدي نژد گفت:"هرگز سازش نمي كنيم." (مستقيم)
احمدي نژاد شائبه هرگونه سازش را رد كرد. (غير مستقيم)
بعضي از كلمات ارزش هاي جمله را بالا مي برند، از جمله: جنگ نرم، روزنامه هاي زنجيره اي، سران فتنه ...
مثال:
رئيس كل بانك مركزي امروز در مصاحبه خبري تاكيد كرد كه اقتصاد كشور"روز به روز شكوفاتر " مي شود.
(") اين علامت را نقطه ي اتكا مي گويند و تاثير بالايي در رشاندن خبر به مخاطب دارد.
استفاده از بعضي كلمات ربطي در ليد نقلي:
ادامه داد تصريح كرد افزود تاكيد كرد هشدار داد پيشنهاد داد محكوم كرد اضافه كرد (اظهار)اميدواري كرد
تذكر داد اخطار داد فرمان داد انتقاد كرد نصيحت كرد تمديد كرد يادآوري كرد تعيين كرد قدم بردارد
و كلاً هر كلمه اي كه جمله را غليظ كند.
3. ليد تاريخي
خبر را با يك قول تاريخي شروع مي نماييم.
مثال: 29 بهمن 1356 نقطه ي عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي بود. اينك مردم آذربايجان جايگاه پرشكوه خود در انقلاب اسلامي...
25 سال پيش مردي در روستاي گل باغ همسرش را به قتل رساند و متواري شد و اينك همان مرد در پشت ميله هاي زندان در انتظار عفو اولياي دم است.
4. ليد تشريحي
پرداخت خبر در آن زياد است. و قضيه تشريح مي شود.
5. ليد توصيفي
از جنبه ي رئال خارج مي شود و جنبه ي رمانتيك مي گيرد.( خبر تقريباً عاطفي و احساسي)
6. ليد ضرب المثل
خبر را با يك ضرب المثل شروع مي شود(مانند اخبار 20:30 از شبكه ي دو سيما)
مثال: آيا تا كنون ضرب المثل تا نباشد چيزها مردم نگويند چيزكي را شنيده ايد؟...
7. ليد فهرستي
ليستي از كارها آورده مي شود.
هيئت دولت در جلسه ي خود فهرستي از اقدامت را به شرح زير تصميم گرفتند:
8. ليد قياسي
دو واقعه و رويداد را با هم مقايسه مي كند.
9. ليد ساده
به صورت ساده و روان بيان مي كند.
10. ليد فشرده:
شبيه ليد فهرستي است و زيپ و فشرده اي از مطالب مي باشد.
مثال:
28 كشته، 40 ناپديد و 200 ميليون ريال خسارت، نتيجه ي مداوم باران در استان هرمزگان.
بيست طرح جديد،12 طرح، 14 احداث پل و 20 ميليون كمك بلاعوض، از آخرين اقدامات سفر رياست جمهوري.
11. ليد غير متعارف
كلمه هايي را پيدا مي كنيم كه به ليد شور و هيجان بدهد.
ورزشگاه صد هزار نفري آزادي اگر از فشار صد هزار نفري نتركيد معجزه بود. زيرا در بازي استقلال و پرسپوليس صد هزار نفر تماشگر آمده بودند.
» اغراق و بزرگ نمايي از اين ليد نشات مي گيرد.
vbolandi


قواعد تيتر نويسي
1. تيتر تا حد امكان با ليد هماهنگ بوده و بيان خلاصه ي ليد باشد.
2. در نگارش تيتر از واژه هاي آشنا و رسا استفاده شود.
3. تيتر بايد روشن،دقيق و بدون ابهام باشد.
مثال: پيشروي نيروهاي آمريكايي در عراق( اين غلط است و داراي ابهام مي باشد)
4. تيتر حدالمقدور فعل داشته باشد.
فردا در سراسر كشور انجام مي گيرد(رو تيتر)
راهپيمايي با شكوه مردم(تيتر)
5. از تيتر سوالي پرهيز شود.
شركت مردم عراق در همه پرسي (رو تيتر)
آري يا نه؟ (تيتر)
6. فعل منفي نداشته باشد.
رئيس جمهوري در اجتماع مردم تبريز (رو تيتر)
هرگز با آمريكا مصالح نمي كنيم ( تيتر)
* در مثال بالا مي توان از فعل منفي استفاده كرد
7. تيتر تا حد امكان كوتاه باشد.
8. از تكرار كلمات پرهيز شود.
مثال: انتخابات در ايران، انتخاباتي آزاد است.
9. از شروع تيتر با حرف اضافه خود داري نماييم.
مثال: در تهران عليه سران فتنه راهپيمايي شد.
تيتر كلي و تيتر مشخص
كنگره ي بين المللي بزرگداشت فردوس در تهران (ابهام دارد)
كنگره ي بين المللي بزرگداشت فردوسي فردا در تهران( بازهم ابهام دارد)
فردا در تهران برگزار مي شود( رو تيتر)
كنگره بين المللي بزرگداشت فرئوسي (تيتر اصلي) {ابهامش كمتر شد}
با پيام رئيس جمهوري: (رو تيتر)
كنگره بين المللي بزرگداشتفردوسي فردا در تهران برگزار مي شود (تيتر اصلي) { بهترين تيتر و بدون ابهام}
(نقل قول)
ياد آوري پيام امام(ره) در ذهن مردم ايران ( رو تيتر)
آمريكا هيج غلطي نمي تواند بكند (تيتر اصلي)
جايگاه در تيتر
رئيس جمهور: ما فردوسي را ملي، حماسي و جهاني مي دانيم.
( به دليل اينكه فردي كه صحبت كرده از بزرگان مملكت است، در تيتر نياورديم و به عكس)
سازمان سنجش اعلام كرد: (رو تيتر)
نتايج كنكور سراسري هفته آينده اعلام مي شود. (تيتر اصلي)
اجزاي تيتر
1. تيتر اصلي
2. رو تيتر
3. زير تيتر
4. خلاصه ي تيتر
5. ميان تيتر
توضيحات و مثال ها:
مثال «تيتر اصلي»
امام آمد يا شاه رفت
مثال «رو تيتر»
از يك باند قاچاقچي (رو تيتر)
500 كيلو گرم هروئين كشف شد (تيتر اصلي)
* به عنوان مقدمه اي و يا مؤخره براي تيتر اصلي است و بالاي تيتر اصلي قرار مي گيرد.
مثال «زير تيتر»
سازمان هواشناسي كشور ( رو تيتر)
برف و كولاك مناطق وسيعي از كشور را فراگرفت (تيتر اصلي)
عبور و مرور در جاده هاي كوهستاني به كندي صورت مي گيرد (زير تيتر)
* مطلب زير تيتر مكمل تيتر اصلي و گاهي مستقل از آن است.
«خلاصه يا سو تيتر»
در زماني كه خبر طولاني و حاوي مطالب متعدد است. مي توان خلاصه اي از مطالب مهم را بعد از تيتر اصلي يا زير تيتر به صورت جمله هاي مستقل بيان كرد.
معمولاً با ستاره اي يا نقطه اي درشت در ابتداي جمله مشخص مي شوند.
* دو تيتر هم داريم، كه در اين جلسات نشد مطرح شود!
« ميان تيتر»
براي تنوع بصري و از مطالب مهم، چكيده اي را ارائه مي كند. و لابه لاي مطالب و صفحات است.
ميان تيتر معمولاٌ چند كلمه يا عبارت كوتاه است كه در ميان خبرهاي طولاني و خبرهاي تلفيقي براي تفكيك مطالب مختلف يك خبر مورد استفاده قرار مي گيرد.
زمان افعال در تيترها
از دو زمان تنها مي توانيم استفاده نماييم.
1. ماضي مطلق
2. حال يا آينده(مضارع اخباري)
مثال:
رئيس جمهور فردا به سوريه خواهد رفت (غلط)
رئيس جمهور فردا به سوريه مي رود (صحيح)
ضميمه:
براي ورود خبر بايد يك خبرنگار از خبرش اطلاعات زير را داشته باشد:
رو تيتر: تيتر خبر:ليد خبر:متن خبر:
انواع خبر:
فرهنگي، هنري، ادبي، اديشه و علم، بين اللملي، اجتماعي، اجتماعي، سياسي، ورزشي، معارف، علم و فناوري، گزارش تصويري، گفت و گوي خبري، محرمانه، تحليل خبري، اقتصادي و. . .
منبع خبري:
خبر اقتباسي، خبر توليدي تلفني، خبر توليدي حضوري، مصاحبه عمقي حضوري، مصاحبه عمقي تلفني، خبر گزارش از مكان، خبر گزارش توصيفي، خبر گزارش از شخص، خبر گزارش جمع بندي سوژه، ميزگرد، معرفي كتاب، ترجمه خبر(از فارسي)، ترجمه گزارش بين المللي(غير فارسي)، مصاحبه خبري بين اللملي به زبان غير فارسي، يادداشت، گزارش خبري، خبر توليدي در فضاي مجازي، تحليل و نقد نرم افزار

مطالب مشابه ...۲۱-۸-۱۳۹۰ ۰۱:۱۴ عصر
جستجو یافتن همه ارسال های کاربر اهدا امتیازاهدای امتیاز به کاربر پاسخ پاسخ با نقل قول
 سپاس شده توسط senior engineer

برای بروز رسانی تاپیک کلیک کنید


مطالب مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سيستم حقوق آموزش و پرورش‌ (بخش اول) senior engineer 0 1,791 ۲۸-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۱۹ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  سيستم حقوق آموزش و پرورش‌ (بخش دوم) senior engineer 0 647 ۲۸-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۱۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  [مقاله] آموزش پرورش خیار گلخانه ای(درختی) ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 333 ۱۸-۷-۱۳۹۱ ۰۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] آموزش پرورش و تولید میگو ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 231 ۷-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  [مقاله] آموزش جهانگردي : Tourism Training ♔ αϻἰг κнаη ♔ 0 160 ۶-۷-۱۳۹۱ ۰۱:۵۵ عصر
آخرین ارسال: ♔ αϻἰг κнаη ♔
  آموزش کامل کار با Dr. Watson senior engineer 0 175 ۲۵-۶-۱۳۹۱ ۰۶:۴۲ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  آموزش‌الکترونیکی senior engineer 0 145 ۲۵-۶-۱۳۹۱ ۰۶:۳۳ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  درباره آموزش مجازی: آموزشی از نوع دیگر senior engineer 0 236 ۲۱-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۱۹ صبح
آخرین ارسال: senior engineer
  آموزش نصب ويندوز XP senior engineer 0 136 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۸ عصر
آخرین ارسال: senior engineer
  آموزش شماره 2 فتوشاپ senior engineer 0 118 ۱۹-۶-۱۳۹۱ ۰۹:۰۲ عصر
آخرین ارسال: senior engineer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان